There are a total of 629 bills of lading on file for PT Embee Plumbon Tekstil between October 22nd, 2012 and May 6th, 2026.
Of those 629 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 629 |
|---|---|
| Shipper Records | 674 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 58 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with PT Embee Plumbon Tekstil, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with PT Embee Plumbon Tekstil in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PACIFIC SOURCING GROUP | Apr 2026 | 3,833 | 58 |
| NEO TEX INC | May 2026 | 3,770 | 52 |
| TO ORDER PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | Jun 2025 | 51 | 44 |
| C-AIR INTERNATIONAL | May 2026 | 131,488 | 28 |
| CITIBANK N.A. | May 2026 | 12,662 | 19 |
| CONTINENTAL TIRE AMERICAS | May 2026 | 608 | 10 |
| TO SHIPPERS ORDER | Mar 2026 | 1,617 | 4 |
| NEMAN BROTHERS AND ASSOCIATES INC | May 2026 | 1,952 | 4 |
| CONTINENTAL TIRE | May 2026 | 1,382 | 4 |
| PACIFIC COAST KNITTING INC. | Feb 2026 | 14 | 3 |
| TO THE SHIPPERS ORDER | Aug 2023 | 202 | 2 |
| Mar 2022 | 2 | 2 | |
| J.J.B INC | May 2026 | 1,058 | 2 |
| LAVA USA | May 2026 | 1,058 | 1 |
| KCTEX INC. | May 2026 | 3,826 | 1 |
| INTERNATIONAL EXPORTS & IMPORTS INC | Oct 2025 | 418 | 1 |
| FINE COTTON FACTORY INC | May 2026 | 81 | 1 |
| Jan 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT Embee Plumbon Tekstil.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT EMO TRANS INDONESIA | Apr 2026 | 148 | 2 |
| PT ENERGI SEJAHTERA MAS | May 2026 | 210 | 10 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | May 2026 | 9,701 | 278 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | May 2026 | 1,197 | 111 |
| PT. EMSONIC INDONESIA | Feb 2025 | 137 | 0 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT. ENNOVI INTEGRATED ENGINEERING S | May 2026 | 80 | 15 |
| PT. ENSIGN DINAMIKA LOGISTICS | Apr 2026 | 194 | 2 |
| PT. EQUATOR JINGGA | May 2026 | 425 | 35 |
| PT. ERATEX DJAJA TBK | May 2026 | 2,010 | 55 |
| PT. ESTU ADIMORE. | Mar 2023 | 175 | 0 |
| PT. ETERNA JAYATAMA INDUSTRIES | May 2026 | 1,392 | 24 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | MAEU267513155 | 615E | Regular Bill | MAEU | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 558 CTN | 43,991 LB | Container Yard | PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | NEO.TEX INC. | NEO.TEX INC. | 18983.16 KGS OF 100 LENZING MODAL RING YARN NE 301 WAXED FOR KNITTING AS PER SALES CONTRA CT NO XU12.00260079 DATED FEBRUARY 04 ... | |
| 2026-04-20 | MAEU266486462 | 612E | Regular Bill | MAEU | 9320257 | GEORG MAERSK | 2026-04-18 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 41 PKG | 43,915 LB | Container Yard | PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | NEMAN BROTHERS AND ASSOCIATES INC | JULIANA LIM CHB INC | YARN FOR KNITTING NEMAN PO NUMBER N. W. . KGS FREIGHT PREPAID FCLFCL TRAN SHIPMENT AT PSA SINGAPORE TERMINAL BY BEIJING MAERSK V.E | |
| 2026-04-14 | MAEU265488784 | 608E | Regular Bill | MAEU | 9525857 | UMM SALAL | 2026-04-13 | SAVANNAH, GEORGIA | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 44 PKG | 49,103 LB | Container Yard | PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | CONTINENTAL TIRE | DHL GLOBAL FORWARDING | HIGHTEX NE POLYESTER SEMI DULL RAWWH ITE WITHOUT OPTICAL BRIGHTENER COTTON CO MBED RING YARN STEAMED HOSIERYWAXED AS PER SA LES ... | |
| 2026-04-11 | MAEU266287873 | 608E | Regular Bill | MAEU | 9525857 | UMM SALAL | 2026-04-10 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 22 PKG | 47,965 LB | Container Yard | PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | LAVA USA | LAVA USA | . KGS OF LENZING TENCEL RING YARN NE WAXED FOR KNITTING AS PER SALES CONTR ACT NO XU. DATED JANUARY CIF CHARLESTON USA N.W. . KG... | |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-11 |
| Master BOL # | MAEU267611766 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | 9359040 |
| Vessel Name | GUTHORM MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | JAKARTA |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 54161 LB |
| Weight in KG | 24,567 KG |
| Quantity | 687 CTN |
| Volume | 2472 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRSU3078101 |
| Commodity Description |
YARN RING COMPACT N.W. 23371.74 KGS FREIGH T PREPAID FCLFCL TRANSHIPMENT AT YANGSHAN SG H XXXXXXXX TERMINAL BY XXXXXXXXXXXXXX V.615E |
| Shipper Name | PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. RAYA CIREBON BANDUNG KM.12 PLU |
| City | CIREBON |
| State Province | NA |
| Zip Code | 45155 |
| Country Code | ID |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SURESH@EMBEETEX.COM |
| Shipper Name | PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. RAYA CIREBON BANDUNG KM.12 PLU |
| City | CIREBON |
| State Province | NA |
| Zip Code | 45155 |
| Country Code | ID |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 62231321421 |
| Consignee Name | CAIR INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | TO ORDER |
| City | REDONDO BEACH |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90278 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13106953400 |
| Consignee Name | CAIR INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | TO ORDER |
| City | REDONDO BEACH |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90278 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MARKETTAW@CAIRLA.COM |
| Notify Party Name | CAIR INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2015 MANHATTAN BEACH BLVD. SUITE 10 |
| City | REDONDO BEACH |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90278 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MARKETTAW@CAIRLA.COM |
| Notify Party Name | CAIR INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2015 MANHATTAN BEACH BLVD. SUITE 10 |
| City | REDONDO BEACH |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90278 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13106953400 |
| Container Number | MRSU3078101 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ID1197698 |
| Seal Number 1 | ID1197698 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | YARN RING COMPACT N.W. 23371.74 KGS FREIGH T PREPAID FCLFCL TRANSHIPMENT AT YANGSHAN SG H XXXXXXXX TERMINAL BY XXXXXXXXXXXXXX V.615E |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 473 | 2026-05-07 |
| Charleston, South Carolina | 71 | 2026-04-11 |
| Long Beach, California | 63 | 2025-08-04 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-04-14 |
| Miami, Florida | 2 | 2016-06-23 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-10-27 |
| Oakland, California | 1 | 2021-03-27 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2015-06-23 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2015-01-26 |
| Seattle, Washington | 1 | 2015-01-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 208 | 2025-03-20 |
| Singapore Singapore | 90 | 2025-03-10 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 65 | 2026-04-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 45 | 2025-02-07 |
| Tanjung Priok Indonesia | 44 | 2020-03-20 |
| Nansha China (Mainland) | 38 | 2026-03-17 |
| Kajang Malaysia | 35 | 2025-03-04 |
| Yangshan China (Mainland) | 31 | 2026-05-07 |
| Yantian China (Mainland) | 27 | 2024-04-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 14 | 2025-08-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT Embee Plumbon Tekstil that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | JL. RAYA CIREBON BANDUNG KM.12 PLU CIREBON NA 45155 ID | 2026-05-07 | 38 |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | JL. RAYA CIREBON BANDUNG KM.12 PLU CIREBON NA 45155 ID 62231321421 | 2026-05-07 | 38 |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | 2026-04-14 | 5 | |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | 2026-04-14 | 5 | |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | 2025-10-27 | 1 | |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | 2025-10-27 | 1 | |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | 2025-09-29 | 1 | |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | 2025-09-29 | 1 | |
| PT. EMBEE PLUMBON TEKSTIL | 2025-03-10 | 123 | |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | 2018-09-10 | 57 |
Below are the top 3 phone numbers on file for PT Embee Plumbon Tekstil.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-03-27 | 108 | |
| 2019-10-05 | 5 | |
| 2018-01-18 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for PT Embee Plumbon Tekstil.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 43 |