There are a total of 9,701 bills of lading on file for PT. Elangperdana Tyre Industry between October 25th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 9,701 bills of lading, 78 were within the past 30 days and 278 were within the past 90 days.
| Total Records | 9,701 |
|---|---|
| Shipper Records | 9,968 |
| Consignee Records | 9 |
| Notify Party Records | 9 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 78 |
| Records in Last 90 Days | 278 |
| Records in the Past Year | 1,352 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with PT. Elangperdana Tyre Industry, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with PT. Elangperdana Tyre Industry in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZAFCO INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 12,120 | 4,092 |
| BAMBU TIRES DISTRIBUTOR INC | May 2026 | 857 | 78 |
| CENTENO TIRE DISTRIBUTORS | May 2026 | 434 | 73 |
| JEE WHOLESALE TIRES LLC | May 2026 | 775 | 70 |
| WELLS FARGO BANK | May 2026 | 13,629 | 44 |
| PRO TIRE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 127 | 40 |
| WELLS FARGO BANK, NATIONAL ASSOCIA | May 2026 | 31,187 | 5 |
| PREMIER SHIPPERS ASSOCIATION | May 2026 | 10,152 | 5 |
| TIRES WAREHOUSE | Mar 2024 | 415 | 3 |
| ARLANXEO SINGAPORE PTE. LTD. | May 2026 | 2,478 | 3 |
| AMERICAN INTER TRADING LLC | May 2026 | 615 | 2 |
| TIRE FACTORY INC | May 2026 | 293 | 1 |
| SOUTHERN TIRE MART, LLC | May 2026 | 530 | 1 |
| Nov 2024 | 8 | 1 | |
| ECONOMY TIRE INC | May 2026 | 702 | 1 |
| CONSIGNEE | Apr 2026 | 758 | 1 |
| ACE TIRE | May 2026 | 144 | 1 |
| Nov 2025 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Elangperdana Tyre Industry.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | May 2026 | 472 | 73 |
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | May 2026 | 629 | 13 |
| PT EMO TRANS INDONESIA | Apr 2026 | 148 | 2 |
| PT ENERGI SEJAHTERA MAS | May 2026 | 210 | 10 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | May 2026 | 1,197 | 111 |
| PT. EMSONIC INDONESIA | Feb 2025 | 137 | 0 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT. ENNOVI INTEGRATED ENGINEERING S | May 2026 | 80 | 15 |
| PT. ENSIGN DINAMIKA LOGISTICS | Apr 2026 | 194 | 2 |
| PT. EQUATOR JINGGA | May 2026 | 425 | 35 |
| PT. ERATEX DJAJA TBK | May 2026 | 2,010 | 55 |
| PT.ECCO INDONESIA | May 2026 | 1,795 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | HLCUJK1260234802 | 620N | Regular Bill | HLCU | 9209104 | NEWYORKER | 2026-05-22 | JACKSONVILLE, FLORIDA | CARTAGENA COLOMBIA | 1,548 PCS | 19,812 K | House to House | PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | ZAFCO INTERNATIONAL INC. | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. | ACCELERA & FORCEUM OF ACCELERA & FORCEUM BRAND TYRE HS CODE. 4011.10.00.00 HS CODE. 4011.20.10.05 N.W 19,812.05 KGS | |
| 2026-05-23 | HLCUJK1260234813 | 620N | Regular Bill | HLCU | 9209104 | NEWYORKER | 2026-05-22 | JACKSONVILLE, FLORIDA | CARTAGENA COLOMBIA | 1,844 PCS | 19,681 K | House to House | PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | ZAFCO INTERNATIONAL INC. | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. | FORCEUM BRAND OF FORCEUM BRAND TYRES HS CODE. 4011.10.00.00 HS CODE. 4011.20.10.05 N.W 19,680.88 KGS | |
| 2026-05-23 | ONEYJKTG14458300 | 045E | Regular Bill | ONEY | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2026-05-21 | TACOMA, WASHINGTON | SINGAPORE SINGAPORE | 852 PCS | 10,126 KG | Container Yard | PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | ZAFCO INTERNATIONAL INC. | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. | NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIND USED ON MOTOR CARS (INCLUDING STATION WAGONS AND R ACING CARS) AND TYRE (NEW PNEUMATIC T... | |
| 2026-05-22 | ONEYJKTG20727600 | 077E | Regular Bill | ONEY | 9468310 | ONE ARCADIA | 2026-05-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 1,776 PCS | 19,718 KG | Container Yard | PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | ZAFCO INTERNATIONAL INC. | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (TYRES) - "HSCD_DESCRIP TION" (NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIN D USED ON MOTOR CARS (INCLUDING STAT... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | ONEYJKTG20518400 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 032E |
| IMO # | 9757187 |
| Vessel Name | ONE MILANO |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | JAKARTA |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9472 KG |
| Weight in KG | 9,472 KG |
| Quantity | 720 PCS |
| Volume | 70 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
NYKU4850830 |
| Commodity Description |
NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIND USED ON MOTOR CARS (INCLUDING STATION WAGONS AND R ACING CARS) AND TYRE (NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIND USED ON MOTOR CARS (INCLUDIN G STATION WAGONS AND RACING CARS)) |
| Shipper Name | PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY |
|---|---|
| Address Line 2 | JL. ELANG DESA SUKAHATI BOGOR 1681 |
| Address Line 3 | 0 ID |
| Consignee Name | ZAFCO INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | COUNTYLINE CORPORATE PARK 4220 W HI |
| Address Line 3 | ALEAH FL 33018 US |
| Notify Party Name | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 182-23 150TH AVENUE,SUITE E SPRINGF |
| Address Line 3 | IELD GARDENS, NY NY 11413 US |
| Container Number | NYKU4850830 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ID23245AA |
| Seal Number 1 | ID23245AA |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIND USED ON MOTOR CARS (INCLUDING STATION WAGONS AND R ACING CARS) AND TYRE (NEW PNEUMATIC TYRES OF RUBBER OF A KIND USED ON MOTOR CARS (INCLUDIN G STATION WAGONS AND RACING CARS)) |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 401110 | 00189445 | 0000009472 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,695 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 1,451 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 826 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 809 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 585 | 2026-03-20 |
| Miami, Florida | 551 | 2026-05-21 |
| Jacksonville, Florida | 543 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 491 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 489 | 2026-05-18 |
| Mobile, Alabama | 399 | 2026-05-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 4,980 | 2026-05-23 |
| Tanjung Priok Indonesia | 1,049 | 2026-03-20 |
| Pusan South Korea | 709 | 2026-05-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 514 | 2022-07-26 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 438 | 2026-05-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 347 | 2026-01-12 |
| Kajang Malaysia | 282 | 2025-10-28 |
| Yantian China (Mainland) | 275 | 2025-10-02 |
| Shanghai China (Mainland) | 231 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 139 | 2022-11-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Elangperdana Tyre Industry that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | JL. ELANG DESA SUKAHATI BOGOR 1681 0 ID | 2026-05-20 | 805 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | JL. ELANG RT RW 09 03 SUKAHATI BOGO R 16810 ID | 2026-05-23 | 525 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | 2026-03-20 | 461 | |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | 2026-05-23 | 454 | |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | 2026-04-06 | 437 | |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | 2026-05-11 | 284 | |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | 2026-05-22 | 277 | |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | 2026-05-04 | 99 | |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | 2026-03-06 | 94 | |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | 2025-11-03 | 31 |
Below are the top 9 phone numbers on file for PT. Elangperdana Tyre Industry.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 804 | |
| 2025-02-03 | 10 | |
| 2022-11-09 | 32 | |
| 2022-11-09 | 32 | |
| 2022-05-09 | 7 | |
| 2018-09-26 | 11 | |
| 2018-05-07 | 11 | |
| 2017-10-24 | 1 | |
| 2014-03-12 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for PT. Elangperdana Tyre Industry.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 216 |