There are a total of 148 bills of lading on file for PT EMO Trans Indonesia between November 25th, 2023 and April 15th, 2026.
Of those 148 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 148 |
|---|---|
| Shipper Records | 148 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Nov 25th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 61 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT EMO TRANS INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with PT EMO Trans Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with PT EMO Trans Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EM LINES LIMITED | May 2026 | 104,319 | 97 |
| EMO TRANS INC. | May 2026 | 210,525 | 49 |
| EMO TRANS (CANADA) FREIGHT LTD. | May 2026 | 1,478 | 2 |
| Mar 2026 | 8 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT EMO Trans Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | May 2026 | 629 | 13 |
| PT ENERGI SEJAHTERA MAS | May 2026 | 210 | 10 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | May 2026 | 9,701 | 278 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | May 2026 | 1,197 | 111 |
| PT. EMSONIC INDONESIA | Feb 2025 | 137 | 0 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT. ENNOVI INTEGRATED ENGINEERING S | May 2026 | 80 | 15 |
| PT. ENSIGN DINAMIKA LOGISTICS | Apr 2026 | 194 | 2 |
| PT. EQUATOR JINGGA | May 2026 | 425 | 35 |
| PT. ERATEX DJAJA TBK | May 2026 | 2,010 | 55 |
| PT. ESTU ADIMORE. | Mar 2023 | 175 | 0 |
| PT. ETERNA JAYATAMA INDUSTRIES | May 2026 | 1,392 | 24 |
| PT. EUDE INDONESIA | Apr 2026 | 167 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-16 | MEDUKU131075 | 59E | Master Bill | MEDU | 9398462 | TIANJIN | 2026-01-15 | MIAMI, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 117 PKG | 19,000 K | Pier to Pier | PT EMO TRANS INDONESIA | EM LINES LIMITED | EMO TRANS INC | PACKAGES OF VIRO SYNTH ETIC FIBER PRODUCT S =GOODS ONLY FOR EXHIBITION, NO C OMMERCIAL VALUE= INVOICE N O: VB- /XI/ HS CODE : CO... | |
| 2026-01-08 | ONEYJKTF97468700 | 099E | Master Bill | ONEY | 9321237 | MOL CREATION | 2026-01-07 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 329 PKG | 6,215 KG | Container Yard | PT. EMO TRANS INDONESIA | EM-LINES LIMITED | EMO-TRANS INC. | BUILDING WARE, OF PLASTICS, N.O.S. AND SYNTHE TIC FIBER PRODUCTS | |
| 2026-01-05 | OOLU2313468010 | 1TUFW | Master BOL w/in-bond | OOLU | 9839923 | CMA CGM ARCTIC | 2026-01-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 2,250 CAS | 17,488 KG | House to House | PT. EMO TRANS INDONESIA | EM-LINES LIMITED | EMO-TRANS, INC. | , CASES , CASES = , , PIECES GLOVES OF GLOVES LE SOOTHE PINK POLYCHLOR PF EXAM PO NO. DATED -SEP- HS CDOE : . . | |
| 2026-01-05 | OOLU2313468440 | 1TUFW | Master BOL w/in-bond | OOLU | 9867841 | CMA CGM ARCTIC | 2026-01-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 2,250 CAS | 17,730 KG | Pier to Pier | PT. EMO TRANS INDONESIA | EM-LINES LIMITED | EMO-TRANS, INC. | , CASES , CASES = , , PIECES GLOVES OF GLOVES LE SOOTHE PINK POLYCHLOR PF EXAM PO NO. DATED -SEP- HS CODE : . . | |
| Run Date | 2026-02-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-11 |
| Trade Update Date | 2025-12-26 |
| Master BOL # | ONEYMESF08527500 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 034E |
| IMO # | 9741401 |
| Vessel Name | ONE CRANE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | BELAWAN |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16536 KG |
| Weight in KG | 16,536 KG |
| Quantity | 2250 CAS |
| Volume | 59 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
ONEU0944901 |
| Commodity Description |
ARTICLES OF APPAREL AND CLOTHING ACCESSORIES (INCLUDING GLOVES, MITTENS AND MITTS), FOR AL L PURPOSES, OF VULCANISED RUBBER OTHER THAN H ARD RUBBER. ; OF A KIND USED FOR MEDICAL, SUR GICAL, DENTAL OR VETERINARY PURPOSES AND GLOV ES OF GLOVE POLY PINK |
| Shipper Name | PT. EMO TRANS INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 2 | OFFICE PARK PURI MANSION BLOK C NO. |
| Address Line 3 | 36 JL. LINKAR JAKARTA BARAT 11610 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | ID |
| Consignee Name | EM-LINES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 2 | 20 SOUTHWOODS PKWY STE 500 ATLANTA, |
| Address Line 3 | ATLANTA, GA GA 30354 US |
| Notify Party Name | EMO TRANS INC. JFK |
|---|---|
| Address Line 2 | 20 WEST LINCOLN AVENUE VALLEY STREA |
| Address Line 3 | M NY 11581 US |
| Container Number | ONEU0944901 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IDA864714 |
| Seal Number 1 | IDA864714 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ARTICLES OF APPAREL AND CLOTHING ACCESSORIES (INCLUDING GLOVES, MITTENS AND MITTS), FOR AL L PURPOSES, OF VULCANISED RUBBER OTHER THAN H ARD RUBBER. ; OF A KIND USED FOR MEDICAL, SUR GICAL, DENTAL OR VETERINARY PURPOSES AND GLOV ES OF GLOVE POLY PINK |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 401512 | 00330720 | 0000016536 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 42 | 2025-10-15 |
| Newark, New Jersey | 40 | 2026-02-12 |
| Oakland, California | 31 | 2025-12-04 |
| Los Angeles, California | 24 | 2026-01-08 |
| Miami, Florida | 7 | 2026-04-16 |
| Jacksonville, Florida | 2 | 2025-02-20 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2026-03-05 |
| Seattle, Washington | 1 | 2025-05-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 119 | 2026-02-12 |
| Pusan South Korea | 16 | 2026-01-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2025-01-30 |
| Le Havre France | 2 | 2024-09-24 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2026-04-16 |
| Vancouver, BC Canada | 1 | 2026-03-05 |
| Sines Portugal | 1 | 2025-09-06 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-08-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2025-02-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-01-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT EMO Trans Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT EMO TRANS INDONESIA | PURI MANSION OFFICE PARK BLOK C NO. JAKARTA BARAT JK 11610 INDONESIA | 2026-01-16 | 103 |
| PT EMO TRANS INDONESIA | OFFICE PARK PURI MANSION BLOK C NO. 36 JL. LINGKAR JAKARTA BARAT 1161 0 ID | 2025-12-04 | 2 |
| PT EMO TRANS INDONESIA | 2026-04-16 | 1 | |
| PT EMO TRANS INDONESIA | 2026-04-16 | 1 | |
| PT. EMO TRANS INDONESIA | 2025-12-24 | 24 | |
| PT. EMO TRANS INDONESIA | 2026-01-05 | 3 | |
| PT. EMO TRANS INDONESIA | 2026-01-08 | 2 | |
| PT. EMO TRANS INDONESIA | 2025-11-14 | 2 | |
| PT. EMO TRANS INDONESIA | 2025-08-15 | 2 | |
| PT. EMO TRANS INDONESIA | 2024-01-24 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||