There are a total of 1,161 bills of lading on file for PT INDO Kordsa TBK between July 29th, 2013 and May 12th, 2026.
Of those 1,161 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,161 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,079 |
| Consignee Records | 82 |
| Notify Party Records | 81 |
| First Shipment on File | Jul 29th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 25 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT INDO KORDSA TBK.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with PT INDO Kordsa TBK, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with PT INDO Kordsa TBK in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KORDSA INC. | May 2026 | 1,753 | 399 |
| FIRESTONE FIBERS & TEXTILE COMPAN | Apr 2025 | 249 | 216 |
| HANKOOK TIRE MANUFACTURING TENNESSE | May 2026 | 4,648 | 22 |
| FIRESTONE FIBERS & TEXTILES COMPANY, LLC | Jul 2025 | 73 | 11 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT INDO Kordsa TBK.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDAH KIAT PULP AND PAPER TBK | May 2026 | 7,369 | 167 |
| PT INDO ASIA INTERIOR | May 2026 | 178 | 2 |
| PT INDO BHARAT RAYON | May 2026 | 1,181 | 33 |
| PT INDO MERAPI | May 2026 | 160 | 3 |
| PT INDOALUMINIUM INTIKARSA INDUSTRI | Jul 2025 | 565 | 0 |
| PT. INDAL ALUMINIUM INDUSTRY TBK | May 2026 | 1,825 | 8 |
| PT. INDAL REIWA AUTO | May 2024 | 171 | 0 |
| PT. INDESSO AROMA | May 2026 | 1,271 | 16 |
| PT. INDIGO MANDIRI SEJAHTERA | May 2026 | 890 | 18 |
| PT. INDO CALI PLAST | May 2026 | 604 | 14 |
| PT. INDO JAWA LOKATARA | Apr 2026 | 106 | 3 |
| PT. INDO PACK PRINTING | Mar 2026 | 132 | 1 |
| PT. INDO PORCELAIN | May 2026 | 454 | 11 |
| PT. INDO WORLD | May 2026 | 233 | 14 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | May 2026 | 296 | 7 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | May 2026 | 3,104 | 164 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | May 2026 | 1,705 | 72 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT.INDO AMERICAN SEAFOODS | May 2026 | 319 | 19 |
| PT.INDO-RAMA SYNTHETICS TBK, GRAHA | May 2026 | 2,615 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 | YMJAE425910932 | PNCSTGLID26022 | 043E | House Bill | PNCS | 9706750 | ONE MUNCHEN | 2026-03-23 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 23 ROL | 17,623 K | House to House | PT. INDO KORDSA TBK | HANKOOK TIRE MANUFACTURING | HANKOOK TIRE MANUFACTURING | NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA . |
| 2026-03-24 | YMJAE425910933 | PNCSTGLID26023 | 043E | House Bill | PNCS | 9706750 | ONE MUNCHEN | 2026-03-23 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 20 ROL | 18,944 K | House to House | PT. INDO KORDSA TBK | HANKOOK TIRE MANUFACTURING | HANKOOK TIRE MANUFACTURING | POLYESTER TIRE CORD FABRIC D/- EPI PE T ABPA . |
| 2026-02-16 | WHLC049FX14957 | PNCSTGLID25368 | 508E | House Bill | PNCS | 9447873 | TUBUL | 2026-02-14 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 20 ROL | 18,925 K | PT. INDO KORDSA TBK | HANKOOK TIRE MANUFACTURING | HANKOOK TIRE MANUFACTURING | POLYESTER TIRE CORD FABRIC . . | |
| 2026-02-16 | WHLC049FX14955 | PNCSTGLID25367 | 508E | House Bill | PNCS | 9447873 | TUBUL | 2026-02-14 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 20 ROL | 18,333 K | PT. INDO KORDSA TBK | HANKOOK TIRE MANUFACTURING | HANKOOK TIRE MANUFACTURING | POLYESTER TIRE CORD FABRIC . . | |
| Run Date | 2026-04-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-04 |
| Trade Update Date | 2026-02-05 |
| Master BOL # | YMJAE425910938 |
|---|---|
| House BOL # | PNCSTGLID26028 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PNCS |
| Voyage # | 028E |
| IMO # | 9784788 |
| Vessel Name | ONE STORK |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | JAKARTA INDONESIA |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 91827 K |
| Weight in KG | 91,827 KG |
| Quantity | 106 ROL |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
FFAU1503316 YMMU7498572 TGBU5448776 TCNU3653534 YMMU7369385 |
| Commodity Description |
POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA |
| Shipper Name | PT. INDO KORDSA TBK |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. PAHLAWAN DESA |
| Address Line 3 | KARANG ASEM TIMUR, CITEUREUP |
| City | BOGOR |
| Zip Code | 16810 |
| Country Code | ID |
| Consignee Name | HANKOOK TIRE MANUFACTURING |
|---|---|
| Address Line 1 | TENNESSEE |
| Address Line 3 | 2950 INTERNATIONAL BLVD |
| City | CLARKSVILLE |
| State Province | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HANKOOK TIRE MANUFACTURING |
|---|---|
| Address Line 1 | TENNESSEE |
| Address Line 3 | 2950 INTERNATIONAL BLVD |
| City | CLARKSVILLE |
| State Province | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Country Code | US |
| Container Number | FFAU1503316 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAS726349 |
| Seal Number 1 | YMAS726349 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA |
| Marks and Numbers 1 | HANKOOK TIRE MANUFACTURING TENNESSEE PURCHASE ORDER NO. 3000068587, 3000068579 PT. INDO KO RDSA TBK MADE IN INDONESIA |
| Container Number | YMMU7498572 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAS734586 |
| Seal Number 1 | YMAS734586 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA |
| Marks and Numbers 1 | HANKOOK TIRE MANUFACTURING TENNESSEE PURCHASE ORDER NO. 3000068587, 3000068579 PT. INDO KO RDSA TBK MADE IN INDONESIA |
| Container Number | TGBU5448776 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAS726345 |
| Seal Number 1 | YMAS726345 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA |
| Marks and Numbers 1 | HANKOOK TIRE MANUFACTURING TENNESSEE PURCHASE ORDER NO. 3000068587, 3000068579 PT. INDO KO RDSA TBK MADE IN INDONESIA |
| Container Number | TCNU3653534 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAS726347 |
| Seal Number 1 | YMAS726347 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA |
| Marks and Numbers 1 | HANKOOK TIRE MANUFACTURING TENNESSEE PURCHASE ORDER NO. 3000068587, 3000068579 PT. INDO KO RDSA TBK MADE IN INDONESIA |
| Container Number | YMMU7369385 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAS734588 |
| Seal Number 1 | YMAS734588 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POLYESTER CORD FABRIC D/- EPI PET ABP A NYLON TIRE CORD FABRIC D/- EPI N - ABMA |
| Marks and Numbers 1 | HANKOOK TIRE MANUFACTURING TENNESSEE PURCHASE ORDER NO. 3000068587, 3000068579 PT. INDO KO RDSA TBK MADE IN INDONESIA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 745 | 2026-04-06 |
| Los Angeles, California | 148 | 2021-11-19 |
| Charleston, South Carolina | 110 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 70 | 2023-01-18 |
| Long Beach, California | 60 | 2021-05-08 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2023-04-05 |
| New York, New York | 1 | 2022-09-14 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2018-05-25 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2013-07-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 502 | 2026-05-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 218 | 2025-09-20 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 82 | 2018-10-17 |
| Kajang Malaysia | 81 | 2025-09-22 |
| Tanjung Priok Indonesia | 79 | 2024-01-15 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 46 | 2025-04-29 |
| Yangshan China (Mainland) | 37 | 2023-03-08 |
| Xiamen China (Mainland) | 26 | 2021-04-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 22 | 2023-11-21 |
| Yantian China (Mainland) | 21 | 2022-11-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT INDO Kordsa TBK that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT INDO KORDSA TBK | JL. PAHLAWAN DESA KARANG ASEM TIMUR CITEUREUP 16810, BOGOR INDONESIA TAX ID: 01.003.211.8-092.000 | 2025-09-22 | 131 |
| PT INDO KORDSA TBK | JL. PAHLAWAN DESA KARANG ASEM TIMUR CITEUREUP 16810, BOGOR INDONESIA | 2025-09-04 | 25 |
| PT. INDOKORDSA TBK | 2024-05-27 | 208 | |
| PT. INDO KORDSA TBK | 2024-08-05 | 134 | |
| PT INDO KORDSA POLYESTER | 2023-02-15 | 111 | |
| PT INDO KORDSA TBK | 2025-04-29 | 83 | |
| PT. INDO KORDSA TBK | 2020-03-20 | 67 | |
| PT INDO KORDSA TBK | 2024-02-21 | 35 | |
| PT. INDO KORDSA POLYESTER | 2017-07-31 | 31 | |
| PT INDO KORDSA TBK | 2025-01-16 | 23 |
Below are the top 2 phone numbers on file for PT INDO Kordsa TBK.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-30 | 1 | |
| 2022-12-01 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||