There are a total of 454 bills of lading on file for PT. INDO Porcelain between November 10th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 454 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 454 |
|---|---|
| Shipper Records | 455 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 10th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INDO PORCELAIN.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with PT. INDO Porcelain, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with PT. INDO Porcelain in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EUROMARKET DESIGNS, INC. | May 2026 | 135,745 | 98 |
| SLT LENDING SPV, INC. | May 2026 | 1,769 | 13 |
| WORLD MARKET MANAGEMENT SERVICES, L | May 2026 | 3,293 | 5 |
| WORLD MARKET MANAGEMENT SERVICES LLC | May 2026 | 10,267 | 4 |
| BIA CORDON BLEU INC | May 2026 | 2,008 | 4 |
| Nov 2025 | 9 | 1 | |
| Nov 2025 | 1 | 1 | |
| CRASTER LTD | May 2026 | 233 | 1 |
| CLT COMPUTERS INC | May 2026 | 1,352 | 1 |
| May 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. INDO Porcelain.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDO ASIA INTERIOR | May 2026 | 178 | 2 |
| PT INDO BHARAT RAYON | May 2026 | 1,181 | 33 |
| PT INDO KORDSA TBK | May 2026 | 1,161 | 5 |
| PT INDO MERAPI | May 2026 | 160 | 3 |
| PT INDOALUMINIUM INTIKARSA INDUSTRI | Jul 2025 | 565 | 0 |
| PT. INDESSO AROMA | May 2026 | 1,271 | 16 |
| PT. INDIGO MANDIRI SEJAHTERA | May 2026 | 890 | 18 |
| PT. INDO CALI PLAST | May 2026 | 604 | 14 |
| PT. INDO JAWA LOKATARA | Apr 2026 | 106 | 3 |
| PT. INDO PACK PRINTING | Mar 2026 | 132 | 1 |
| PT. INDO WORLD | May 2026 | 233 | 14 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | May 2026 | 296 | 7 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | May 2026 | 3,104 | 164 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | May 2026 | 1,705 | 72 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT. INDOKORES SAHABAT | May 2026 | 447 | 2 |
| PT. INDOLIBERTY TEXTILES | May 2026 | 2,167 | 14 |
| PT.INDO AMERICAN SEAFOODS | May 2026 | 319 | 19 |
| PT.INDO-RAMA SYNTHETICS TBK, GRAHA | May 2026 | 2,615 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | EGLV080600112577 | 1446E | Regular Bill | EGLV | 9935210 | EVER MACH | 2026-04-14 | OAKLAND, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 195 CTN | 3,440 K | House to House | PT. INDO PORCELAIN | WORLD MARKET MANAGEMENT SERVICES | WORLD MARKET MANAGEMENT SERVICES | SPIN LOW BOWL CARTON CARTONS CONSIST OF CARTONS OF PO / WP SPIN LOW BOWL " CARTONS OF | |
| 2026-04-10 | HDMUJKTM03768900 | 0010E | Regular Bill | HDMU | 9955272 | HMM OPAL | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 10,368 CTN | 74,639 KG | Pier to Pier | PT. INDO PORCELAIN | EUROMARKET DESIGNS, INC | FURNITURE SHIPPER LOAD AND COUNT | ||
| 2026-04-09 | ONEYJKTG07983800 | 004E | Regular Bill | ONEY | 9977701 | CMA CGM PETRA | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,325 CTN | 29,180 KG | Container Yard | PT. INDO PORCELAIN | EUROMARKET DESIGNS, INC. | TABLEWARE & KITCHENWARE, OF PORCELAIN OR CHIN A AND CERAMIC PORCELAIN DINNERWARE | ||
| 2026-03-28 | HDMUJKTM75702200 | 0087E | Regular Bill | HDMU | 9395161 | ONE HONG KONG | 2026-03-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 8,905 CTN | 65,683 KG | Pier to Pier | PT. INDO PORCELAIN | EUROMARKET DESIGNS, INC | CERAMIC PORCELAIN DINNERWARE SHIPPER LOAD AND COUNT | ||
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-03-21 |
| Master BOL # | HDMUJKTM85604900 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HDMU |
| Voyage # | 0079E |
| IMO # | 9462732 |
| Vessel Name | YM UNICORN |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | JAKARTA, INDONESI |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17187 KG |
| Weight in KG | 17,187 KG |
| Quantity | 2309 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU4973820 |
| Commodity Description |
CERAMIC PORCELAIN DINNERWARE SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Shipper Name | PT. INDO PORCELAIN |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. TELESONIC, KADU JAYA CURUG, TAN |
| Address Line 2 | GERANG INDONESIA |
| Address Line 3 | 17147 |
| Consignee Name | EUROMARKET DESIGNS, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1250 TECHNY ROAD NORTHBROOK IL 6006 |
| Address Line 2 | 2 TEL 847 272 2888 FAX 847 272 73 |
| Address Line 3 | 97 60062 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Container Number | HMMU4973820 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H0035017 |
| Seal Number 1 | 25H0035017 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CERAMIC PORCELAIN DINNERWARE SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | DELIVERY ADDRES S EUR OMARKET DESI GNS INC., 6800 VALLEY VIE W STREE T BUENA PARK CA 9 0620 USA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 691110 | 00343740 | 0000017187 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 283 | 2026-04-15 |
| Los Angeles, California | 103 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 38 | 2026-04-10 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2025-08-04 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2018-02-10 |
| New York, New York | 6 | 2015-11-03 |
| Miami, Florida | 2 | 2017-06-30 |
| Seattle, Washington | 1 | 2015-01-06 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2014-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 175 | 2026-04-15 |
| Singapore Singapore | 128 | 2026-04-24 |
| Tanjung Priok Indonesia | 54 | 2026-05-15 |
| Pusan South Korea | 43 | 2026-05-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 8 | 2022-02-21 |
| Taibei China (Taiwan) | 8 | 2020-01-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 7 | 2025-11-11 |
| Kajang Malaysia | 7 | 2025-08-22 |
| Vung Tau Vietnam | 7 | 2023-11-21 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2022-10-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. INDO Porcelain that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INDO PORCELAIN | JL. TELESONIC, KADU JAYA CURUG, TAN GERANG INDONESIA | 2025-10-24 | 60 |
| PT. INDO PORCELAIN | JL.TELESONIC,KADUJAYA TANGERANG 15 810 ID | 2026-03-26 | 29 |
| PT. INDO PORCELAIN | 2026-05-09 | 16 | |
| PT. INDO PORCELAIN | 2025-06-19 | 6 | |
| PT. INDO PORCELAIN | 2026-04-15 | 5 | |
| PT. INDO PORCELAIN | 2026-05-15 | 4 | |
| PT. INDO PORCELAIN | 2025-12-06 | 1 | |
| PT. INDO PORCELAIN | 2025-09-25 | 1 | |
| PT. INDO PORCELAIN | 2025-12-12 | 1 | |
| PT. INDO PORCELAIN | 2025-11-11 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for PT. INDO Porcelain.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-12-02 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||