There are a total of 296 bills of lading on file for PT. Indochito International between November 1st, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 296 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 296 |
|---|---|
| Shipper Records | 296 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INDOCHITO INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with PT. Indochito International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with PT. Indochito International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RING ORGANIC | May 2026 | 345 | 50 |
| GUANO CO INT'L INC. | Jun 2025 | 117 | 15 |
| Mar 2026 | 5 | 5 | |
| Apr 2026 | 7 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Indochito International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDO BHARAT RAYON | May 2026 | 1,181 | 33 |
| PT INDO KORDSA TBK | May 2026 | 1,161 | 5 |
| PT INDO MERAPI | May 2026 | 160 | 3 |
| PT INDOALUMINIUM INTIKARSA INDUSTRI | Jul 2025 | 565 | 0 |
| PT. INDO CALI PLAST | May 2026 | 604 | 14 |
| PT. INDO JAWA LOKATARA | Apr 2026 | 106 | 3 |
| PT. INDO PACK PRINTING | Mar 2026 | 132 | 1 |
| PT. INDO PORCELAIN | May 2026 | 454 | 11 |
| PT. INDO WORLD | May 2026 | 233 | 14 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | May 2026 | 3,104 | 164 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | May 2026 | 1,705 | 72 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT. INDOKORES SAHABAT | May 2026 | 447 | 2 |
| PT. INDOLIBERTY TEXTILES | May 2026 | 2,167 | 14 |
| PT. INDONESIA EPSON INDUSTRY | May 2026 | 12,486 | 423 |
| PT. INDOPOLY SWAKARSA INDUSTRY TBK | May 2026 | 792 | 4 |
| PT. INDOPROSTIME TRANSPORT | Apr 2026 | 279 | 5 |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | May 2026 | 297 | 16 |
| PT.INDO-RAMA SYNTHETICS TBK, GRAHA | May 2026 | 2,615 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 | MEDURQ394633 | UIQCSAA260200593 | 609N | House Bill | UIQC | 9540077 | MSC MARTINA MARIA | 2026-04-10 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 1,000 BAG | 20,300 K | Container Yard | PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | RING ORGANIC | RING ORGANIC | (ONE) CONTAINER HC : BAGS OF RO WILD BAT GUANO P.O NUMBER : ICH- HS CODE: . |
| 2026-03-25 | CMDUDJA1439650 | OERT110701P00061 | 0DBNR | House Bill | OERT | 9938365 | PRESIDENT MONROE | 2026-03-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 BAG | 20,120 KG | Pier to Pier | PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | GUANO | SAVINO-DEL-BENE | PALM ASH |
| 2026-03-17 | CMDUDJA1443323 | UIQCSAA260107500 | 0TNHV | House Bill | UIQC | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-03-16 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,000 BAG | 20,300 K | Pier to Pier | PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | RING ORGANIC | RING ORGANIC | (ONE) CONTAINER HC : BAGS OF RO WILD BAT GUANO P.O NUMBER :ICH- |
| 2026-03-03 | CMDUDJA1440120 | UIQCSAA260102546 | 0TNHR | House Bill | UIQC | 9299628 | CMA CGM OTELLO | 2026-03-02 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1,000 BAG | 20,300 K | Pier to Pier | PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | KEITH GERALD FREEMAN RING ORGANIC | KEITH GERALD FREEMAN RING ORGANIC | (ONE) CONTAINER HC : BAGS OF RO WILD BAT GUANO P.O NUMBER : ICH- |
| Run Date | 2026-04-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | CMDUDJA1456800 |
|---|---|
| House BOL # | OERT110701P00133 |
| Manifest Number | 423109 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | 0DBNZ |
| IMO # | 9938327 |
| Vessel Name | PRESIDENT JQ ADAMS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SURABAYA, ID |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20184 KG |
| Weight in KG | 20,184 KG |
| Quantity | 1755 BAG |
| Volume | 26 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TCKU3363470 |
| Commodity Description |
CRAB MEAL POWDER |
| Shipper Name | PT. INDOCHITO INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. MERAK 71 REWWIN WARU |
| Address Line 2 | SIDOARJO 61256 INDONESIA |
| Consignee Name | GUANO CO INT'L., INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3562 EAST 80TH STREET |
| Address Line 2 | CLEVELAND, OHIO 44105 |
| Address Line 3 | USA |
| Notify Party Name | CCCCC |
|---|---|
| Address Line 1 | 400 OYSTER POINT BLVD SUITE 112 |
| Address Line 2 | SOUTH SAN FRANCISCO, CA 94080 USA |
| Address Line 3 | ATTN : TANYA VIERYA |
| Container Number | TCKU3363470 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M2916216 |
| Seal Number 1 | M2916216 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CRAB MEAL POWDER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 199 | 2026-04-22 |
| Tacoma, Washington | 47 | 2020-09-16 |
| Portland, Oregon | 17 | 2025-03-20 |
| Seattle, Washington | 7 | 2026-03-17 |
| Long Beach, California | 7 | 2026-02-11 |
| Charleston, South Carolina | 6 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 6 | 2021-10-21 |
| Los Angeles, California | 6 | 2021-03-22 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2022-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 90 | 2026-05-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 65 | 2026-04-22 |
| Pusan South Korea | 33 | 2026-03-03 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 26 | 2021-05-27 |
| Hong Kong Hong Kong | 21 | 2021-06-25 |
| Chiwan China (Mainland) | 18 | 2017-02-06 |
| Yantian China (Mainland) | 14 | 2021-08-18 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 13 | 2022-06-28 |
| Suez Egypt | 4 | 2018-03-13 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2021-02-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Indochito International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | JL. MERAK 71 REWWIN WARU SIDOARJO 61256 INDONESIA | 2026-04-22 | 80 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | JL. MERAK 71 REWWIN WARU SIDOARJO 61256 ID | 2026-05-16 | 21 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | 2025-12-29 | 4 | |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | 2025-01-06 | 153 | |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | 2021-12-27 | 27 | |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | 2015-04-20 | 2 | |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | 2022-05-30 | 2 | |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | 2022-01-08 | 2 | |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | 2016-09-12 | 2 | |
| PT INDOCHITO INTERNATIONAL | 2024-07-24 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for PT. Indochito International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-05-19 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||