There are a total of 160 bills of lading on file for PT INDO Merapi between November 7th, 2012 and May 9th, 2026.
Of those 160 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 160 |
|---|---|
| Shipper Records | 160 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 7th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 10 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT INDO MERAPI.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with PT INDO Merapi, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with PT INDO Merapi in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CAPA IMPORTS | May 2026 | 197 | 33 |
| CLASSIC CONCEPTS INC. | May 2026 | 6,047 | 23 |
| GREEN FRONT FURNITURE CO. INC. | May 2026 | 1,572 | 13 |
| STEWART SLEEP CENTER INC | May 2026 | 779 | 5 |
| RENAISSANCE INTERIORS | May 2026 | 251 | 3 |
| CLASSIC HOME | May 2026 | 325 | 3 |
| HIGH FASHION HOME | May 2026 | 125 | 2 |
| RENAISSANCE | Mar 2026 | 271 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT INDO Merapi.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDO ASIA INTERIOR | May 2026 | 178 | 2 |
| PT INDO BHARAT RAYON | May 2026 | 1,181 | 33 |
| PT INDO KORDSA TBK | May 2026 | 1,161 | 5 |
| PT INDOALUMINIUM INTIKARSA INDUSTRI | Jul 2025 | 565 | 0 |
| PT. INDAL ALUMINIUM INDUSTRY TBK | May 2026 | 1,825 | 8 |
| PT. INDAL REIWA AUTO | May 2024 | 171 | 0 |
| PT. INDESSO AROMA | May 2026 | 1,271 | 16 |
| PT. INDIGO MANDIRI SEJAHTERA | May 2026 | 890 | 18 |
| PT. INDO CALI PLAST | May 2026 | 604 | 14 |
| PT. INDO JAWA LOKATARA | Apr 2026 | 106 | 3 |
| PT. INDO PACK PRINTING | Mar 2026 | 132 | 1 |
| PT. INDO PORCELAIN | May 2026 | 454 | 11 |
| PT. INDO WORLD | May 2026 | 233 | 14 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | May 2026 | 296 | 7 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | May 2026 | 3,104 | 164 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | May 2026 | 1,705 | 72 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT.INDO AMERICAN SEAFOODS | May 2026 | 319 | 19 |
| PT.INDO-RAMA SYNTHETICS TBK, GRAHA | May 2026 | 2,615 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-16 | EGLV082500253515 | OSTISMORF25C0024 | 1TUH6 | House Bill | OSTI | 9463011 | EDISON | 2026-02-15 | NORFOLK, VIRGINIA | SINGAPORE SINGAPORE | 506 PKG | 11,016 K | Container Yard | PT INDO MERAPI | CAPA IMPORTS INC | CAPA IMPORTS INC | WOODEN FURNITURE |
| 2025-11-03 | MEDUXJ823517 | LUFRSR258A0097 | GE537 | House Bill | LUFR | 9229312 | MSC LEO VI | 2025-11-02 | MIAMI, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 95 PKG | 10,023 KG | House to House | PT. INDO MERAPI | CLASSIC HOME | JG WILEY | FURNITURE |
| 2025-10-15 | MEDUXJ784214 | OSTISMMSY2580049 | 536N | House Bill | OSTI | 9399038 | MSC BETTINA | 2025-10-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 278 PKG | 5,086 K | House to House | PT INDO MERAPI | CAPA IMPORTS INC | CAPA IMPORTS INC | WOODEN FURNITURE |
| 2025-09-23 | WHLC050FA06949 | OSTISMORF2570046 | E531 | House Bill | OSTI | 9450399 | PRAGUE EXPRESS | 2025-09-22 | NORFOLK, VIRGINIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 262 PKG | 1,833 K | PT INDO MERAPI | CAPA IMPORTS INC | CAPA IMPORTS INC | RATTAN CHAIRS AND WICKER | |
| Run Date | 2026-03-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-06 |
| Trade Update Date | 2026-01-08 |
| Master BOL # | EGLV082500264495 |
|---|---|
| House BOL # | OSTISMORF25C0065 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OSTI |
| Voyage # | 002E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MODEL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SEMARANG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8463 K |
| Weight in KG | 8,463 KG |
| Quantity | 407 PKG |
| Volume | 67 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU1615963 |
| Commodity Description |
WOODEN AND RATTAN FURNITURE |
| Shipper Name | PT INDO MERAPI |
|---|---|
| Address Line 1 | JL PRAMBANAN PIYUNGAN KM 4 1 GUMU |
| Address Line 2 | KSARI BOKOHARJO PRAMBANAN SLEMAN |
| Address Line 3 | YOGYAKARTA INDONESIA 55572 |
| Address Line 4 | YOGYAKARTA ID |
| Consignee Name | GREEN FRONT FURNITURE COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 316 NORTH MAIN STREET FARMVILLE VA |
| Address Line 2 | 23901 |
| Address Line 3 | FARMVILLE VA 23901 US |
| Notify Party Name | WM STONE LOGISTICS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 835 PHILPOTTS ROAD NORFOLK VA 2351 |
| Address Line 2 | 3 |
| Address Line 3 | NORFOLK VA 23513 US |
| Container Number | EGSU1615963 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCQNG0964 |
| Seal Number 1 | EMCQNG0964 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOODEN AND RATTAN FURNITURE |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 94 | 2026-05-12 |
| Los Angeles, California | 35 | 2024-07-30 |
| Miami, Florida | 11 | 2025-11-03 |
| New Orleans, Louisiana | 8 | 2025-01-09 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-05-02 |
| Long Beach, California | 3 | 2025-10-15 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2019-07-26 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2022-09-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 99 | 2026-02-16 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 13 | 2025-06-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 10 | 2025-01-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 9 | 2021-11-02 |
| Taibei China (Taiwan) | 7 | 2026-05-12 |
| Pusan South Korea | 7 | 2025-11-03 |
| Kajang Malaysia | 5 | 2023-01-07 |
| Algeciras Spain | 3 | 2022-09-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2021-01-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2026-05-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT INDO Merapi that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT INDO MERAPI | JL PRAMBANAN PIYUNGAN KM 4 1 GUMU KSARI BOKOHARJO PRAMBANAN SLEMAN YO GYAKARTA INDONESIA 55572 SLEMAN YO ID | 2025-09-23 | 4 |
| PT INDO MERAPI | JL PRAMBANAN PIYUNGAN KM 4 1 GUMU KSARI BOKOHARJO PRAMBANAN SLEMAN YOGYAKARTA INDONESIA 55572 SLEMAN ID | 2026-02-16 | 3 |
| PT INDO MERAPI | 2026-03-09 | 2 | |
| PT INDO MERAPI | 2021-12-18 | 23 | |
| PT INDO MERAPI | 2021-07-08 | 22 | |
| PT. INDO MERAPI | 2021-12-09 | 18 | |
| PT. INDO MERAPI | 2018-02-17 | 11 | |
| PT. INDO MERAPI | 2025-05-09 | 9 | |
| PT INDO MERAPI | 2024-01-04 | 8 | |
| PT. INDO MERAPI | 2022-09-09 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||