There are a total of 3,104 bills of lading on file for PT. Indofood CBP Sukses Makmur TBK between October 25th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,104 bills of lading, 59 were within the past 30 days and 164 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,104 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,030 |
| Consignee Records | 69 |
| Notify Party Records | 64 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 59 |
| Records in Last 90 Days | 164 |
| Records in the Past Year | 478 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with PT. Indofood CBP Sukses Makmur TBK, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with PT. Indofood CBP Sukses Makmur TBK in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INDOUSA, INC. | May 2026 | 402 | 395 |
| INDOCANADA MARKETING INC. | May 2026 | 826 | 380 |
| KING WAI TRADING CO. | May 2026 | 646 | 325 |
| EMPIRE INTERNATIONAL FOOD CORP | May 2026 | 2,350 | 293 |
| GOLDEN COUNTRY ORIENTAL FOOD LLC | May 2026 | 7,133 | 70 |
| THAI UNITED FOOD TRADING LTD. | May 2026 | 2,050 | 62 |
| ITC GLOBAL TRADING INC | Jan 2026 | 889 | 54 |
| MONAGHAN EXPORT LTD. | May 2026 | 194 | 36 |
| UBC FOOD DISTRIBUTORS INC. | Jan 2026 | 118 | 20 |
| ROM AMERICA, INC. | May 2026 | 344 | 13 |
| UBC FOOD DISTRIBUTORS | Dec 2025 | 239 | 6 |
| ASIAN FOOD TRADING CO.,INC. | Apr 2026 | 2,427 | 6 |
| PARRISH & HEIMBECKER, LIMITED | May 2026 | 1,179 | 5 |
| LAZIZ LLC | Apr 2026 | 58 | 4 |
| HEN LONG MARKET | May 2026 | 426 | 4 |
| UNIVERSAL CITY DEVELOPMENT PARTNERS | May 2026 | 128,743 | 3 |
| DAHLIA IMPORTS LLC | Jun 2024 | 117 | 3 |
| TI FOODS | Apr 2026 | 235 | 2 |
| Oct 2022 | 2 | 2 | |
| UNIVERSAL YUMS LLC | May 2026 | 959 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Indofood CBP Sukses Makmur TBK.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDO KORDSA TBK | May 2026 | 1,161 | 5 |
| PT INDO MERAPI | May 2026 | 160 | 3 |
| PT INDOALUMINIUM INTIKARSA INDUSTRI | Jul 2025 | 565 | 0 |
| PT INDOSOX MILLS | May 2026 | 167 | 7 |
| PT. INDO CALI PLAST | May 2026 | 604 | 14 |
| PT. INDO JAWA LOKATARA | Apr 2026 | 106 | 3 |
| PT. INDO PACK PRINTING | Mar 2026 | 132 | 1 |
| PT. INDO PORCELAIN | May 2026 | 454 | 11 |
| PT. INDO WORLD | May 2026 | 233 | 14 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | May 2026 | 296 | 7 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | May 2026 | 1,705 | 72 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT. INDOKORES SAHABAT | May 2026 | 447 | 2 |
| PT. INDOLIBERTY TEXTILES | May 2026 | 2,167 | 14 |
| PT. INDONESIA EPSON INDUSTRY | May 2026 | 12,486 | 423 |
| PT. INDOPOLY SWAKARSA INDUSTRY TBK | May 2026 | 792 | 4 |
| PT. INDOPROSTIME TRANSPORT | Apr 2026 | 279 | 5 |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | May 2026 | 297 | 16 |
| PT.INDO-RAMA SYNTHETICS TBK, GRAHA | May 2026 | 2,615 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | EGLV080600178692 | 0161E | Simple BOL FROB | EGLV | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 4,710 CTN | 12,953 K | House to House | PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR | INDOCANADA MARKETING INC. | W2C | INSTANT 4710 CARTONS INDOMIE BRAND INSTANT NOODLES ORDER NO 261032-JF NET WEIGHT 10,597.50 KGS HS CODE 1902.30.40 PORT OF LOADING | |
| 2026-05-29 | EGLV080600156451 | 0161E | Regular Bill | EGLV | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 4,788 CTN | 14,603 K | House to House | PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR | INDOUSA, INC | AGILOC INTERNATIONAL,INC | INSTANT NOODLES 4788 CARTONS INDOMIE BRAND INSTANT NOODLES ORDER NO KWI-37214 HS CODE 1902.30.40 NET WEIGHT 37,800.00 KGS PORT O... | |
| 2026-05-28 | EGLV080600151939 | 1353E | Regular Bill | EGLV | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-27 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 5,031 CTN | 13,835 K | House to House | PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR | INDOUSA, INC | AGILOC INTERNATIONAL,INC | INDOMIE BRAND INSTANT NOODLES 5031 CARTONS INDOMIE BRAND INSTANT NOODLES ORDER NO ELN-11002089 HS CODE 1902.30.40 NET WEIGHT 11,... | |
| 2026-05-28 | EGLV080600137685 | 1353E | Regular Bill | EGLV | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-27 | BALTIMORE, MARYLAND | KAJANG MALAYSIA | 4,788 CTN | 14,603 K | House to House | PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR | INDOUSA, INC | AGILOC INTERNATIONAL,INC | INDOMIE BRAND INSTANT NOODLES 4788 CARTONS INDOMIE BRAND INSTANT NOODLES ORDER NO ELN-11002078 HS CODE 1902.30.40 NET WEIGHT 12,... | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-19 |
| Master BOL # | EGLV080600178608 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 0161E |
| IMO # | 9300453 |
| Vessel Name | EVER SUMMIT |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | JAKARTA |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14316 K |
| Weight in KG | 14,316 KG |
| Quantity | 4788 CTN |
| Volume | 67 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU9927320 |
| Commodity Description |
INSTANT NOODLES 4788 CARTONS INDOMIE BRAND INSTANT NOODLES ORDER NO TU15130-VAN NET WEIGHT 11,922.12 KGS HS CODE 1902.30.40 PORT OF LOADING |
| Shipper Name | PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR |
|---|---|
| Address Line 1 | TBK |
| Address Line 2 | SUDIRMAN PLAZA - INDOFOOD TOWER |
| Address Line 3 | LT. 23 JL.JEND.SUDIRMAN KAV |
| Address Line 4 | 76-78,SETIABUDI JAKARTA |
| Consignee Name | INDOCANADA MARKETING INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8 CANTERTROT CRT, |
| Address Line 2 | THORNHILL, ON L4J 7X7, CANADA |
| Address Line 3 | P : +1 (647) 547 - 3929 |
| Address Line 4 | EMAIL : @ |
| Notify Party Name | W2C |
|---|---|
| Address Line 1 | 1919 LIONEL BERTRAND, SUITE 104 |
| Address Line 2 | BOISBRIAND, QC J7H 1N8, CANADA |
| Address Line 3 | P :+ 1(514) 368-2637 |
| Address Line 4 | EMAIL : OCEAN@W2C.CA |
| Container Number | EGSU9927320 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCEDR3685 |
| Seal Number 1 | EMCEDR3685 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | INSTANT NOODLES 4788 CARTONS INDOMIE BRAND INSTANT NOODLES ORDER NO TU15130-VAN NET WEIGHT 11,922.12 KGS HS CODE 1902.30.40 PORT OF LOADING |
| Additional Cargo 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX VESSEL ITAL BONNY N100 SHIPPED ON BOARD APR 18,2026 @CELLINE.DANITA@INDOCANADAMARKETING. COM XXXXXX@INDOCANADAMARKETING.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 2 | THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 190230 | 00286322 | 0000014316 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 1,126 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 1,078 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 343 | 2026-05-20 |
| Baltimore, Maryland | 148 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 139 | 2026-01-28 |
| Long Beach, California | 95 | 2025-11-19 |
| Houston, Texas | 69 | 2026-04-02 |
| Seattle, Washington | 59 | 2026-02-02 |
| Charleston, South Carolina | 21 | 2026-05-18 |
| Honolulu, Hawaii | 7 | 2026-04-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1,820 | 2026-05-23 |
| Kajang Malaysia | 343 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 217 | 2026-04-28 |
| Tanjung Priok Indonesia | 216 | 2025-01-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 133 | 2025-12-12 |
| Halifax, NS Canada | 62 | 2025-01-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 49 | 2026-04-02 |
| Xiamen China (Mainland) | 41 | 2024-12-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 35 | 2023-08-14 |
| Yantian China (Mainland) | 30 | 2022-12-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Indofood CBP Sukses Makmur TBK that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | SUDIRMAN PLAZA INDOFOOD TOWER LT.23 JL. JEND SUDIRMAN KAV. 76-78 SETIABUDI JAKARTA SELATAN 12910, INDONESIA | 2026-04-02 | 1,355 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | SUDIRMAN PLAZA INDOFOOD TOWER LT.23, JL. JEND SUDIRMAN KAV. 76-78, SETIABUDI-JAKARTA SELATAN 12910, | 2026-05-23 | 67 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | 2026-05-23 | 39 | |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | 2025-11-25 | 17 | |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | 2026-02-11 | 10 | |
| PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | 2026-04-04 | 499 | |
| PT.INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | 2026-02-03 | 201 | |
| PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | 2024-05-17 | 192 | |
| PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | 2025-12-12 | 114 | |
| PT INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | 2023-07-17 | 77 |
Below are the top 5 phone numbers on file for PT. Indofood CBP Sukses Makmur TBK.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-02 | 1 | |
| 2022-01-28 | 4 | |
| 2022-01-28 | 2 | |
| 2021-09-11 | 1 | |
| 2015-02-26 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||