There are a total of 245 bills of lading on file for ROHA Sciences Mexico Sa De CV between August 13th, 2013 and May 9th, 2026.
Of those 245 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 245 |
|---|---|
| Shipper Records | 10 |
| Consignee Records | 235 |
| Notify Party Records | 231 |
| First Shipment on File | Aug 13th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 82 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with ROHA Sciences Mexico Sa De CV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with ROHA Sciences Mexico Sa De CV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 124 |
| Apr 2026 | 5 | 2 | |
| UNILEX COLOURS AND CHEMICALS LIMITE | May 2026 | 73 | 1 |
| Nov 2023 | 1 | 1 | |
| May 2026 | 5 | 1 | |
| ROHA EUROPE SL | Apr 2026 | 35 | 1 |
| RECOFARMA INDUSTRIA DO AMAZONAS LTD | May 2026 | 543 | 1 |
| Jul 2025 | 1 | 1 | |
| LILY GROUP CO., LTD. | May 2026 | 615 | 1 |
| Aug 2022 | 7 | 1 | |
| Feb 2024 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ROHA Sciences Mexico Sa De CV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS SPORTING GOODS | Apr 2026 | 366 | 4 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 265 | 11 |
| ROHA (USA) L.L.C. | May 2026 | 1,957 | 32 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 39 |
| ROHCLEM CORPORATION | May 2026 | 1,736 | 17 |
| ROHDE & LIESENFELD | May 2026 | 174 | 6 |
| ROHDE & LIESENFELD (USA) INC. | May 2026 | 465 | 103 |
| ROHDE & LIESENFELD CANADA INC | May 2026 | 538 | 16 |
| ROHDE & LIESENFELD PROJECTS | May 2026 | 136 | 2 |
| ROHDE & SCHWARZ GMBH & CO. KG | Apr 2025 | 164 | 0 |
| ROHDE & SCHWARZ USA, INC. | Apr 2025 | 159 | 0 |
| ROHDEN DOORS AND WINDOWS CORP | Nov 2021 | 1,202 | 0 |
| ROHDEN PORTAS E ART DE MADEIRA LTD | May 2026 | 3,662 | 112 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | MEDUXO079479 | 610A | Simple BOL FROB | MEDU | 9619452 | MSC ARICA | 2026-05-01 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER SRI LANKA PORTS | 697 CTN | 17,891 K | House to House | ROHA DYECHEM PRIVATE LIMITED | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | SYNTHETIC ORGANIC COLOURING MATTER, WHETHER O R NOT - TOTAL CARTONS ONLY (TOTAL SIX HUN DRED AND NINTY SEVEN CARTONS ONLY) SIMPE... | |
| 2026-05-01 | MEDUXO374599 | 611A | Simple BOL FROB | MEDU | 9301495 | MSC DORADO VIII | 2026-04-30 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 984 CTN | 12,032 K | House to House | ROHA DYECHEM PRIVATE LIMITED | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | SYNTHETIC ORGANIC COLOURING MATTER, WHETHER O R NOT - TOTAL CARTONS ONLY IDACOL COLOR R OJO # LACA DOBLE CONCENTRACION - ,. KGS ... | |
| 2026-05-01 | MEDUXO024343 | 611A | Simple BOL FROB | MEDU | 9301495 | MSC DORADO VIII | 2026-04-30 | NEWARK, NEW JERSEY | MUNDRA INDIA | 800 CTN | 20,880 K | House to House | ROHA DYECHEM PRIVATE LIMITED | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | SYNTHETIC ORGANIC COLOURING MATTER, WHETHER O R NOT - TOTAL CARTONS ONLY (TOTAL EIGHT H UNDRED CARTONS ONLY) IDACOL TARTRAZINE -... | |
| 2026-05-01 | MEDUWP989660 | 611A | Simple BOL FROB | MEDU | 9301495 | MSC DORADO VIII | 2026-04-30 | NEWARK, NEW JERSEY | MUNDRA INDIA | 800 CTN | 20,880 K | House to House | ROHA DYECHEM PRIVATE LIMITED | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | SYNTHETIC ORGANIC COLOURING MATTER, WHETHER O R NOT - TOTAL CARTONS ONLY (TOTAL EIGHT H UNDRED CARTONS ONLY) IDACOL TARTRAZINE -... | |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | MEDUXO234231 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 610A |
| IMO # | 9619452 |
| Vessel Name | MSC ARICA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER SRI LANKA PORTS (54200) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16250 K |
| Weight in KG | 16,250 KG |
| Quantity | 928 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU8667070 |
| Commodity Description |
IDACOL COLOR ROJO # LACA DOBLE CONCENTRACIO N - TOTAL CARTONS ONLY IDACOL COLOR ROJO # LACA DOBLE CONCENTRACION - ,. KGS IDACOL FD&C RED GRANS - . KGS IDACOL CARMOISINE - ,. KGS IDACOL SUNSET YEL LOW - ,. KGS IDACOL COLOR AMARILLO NO. (AL %) - ,. KGS IDACOL FD&C YELLO |
| Shipper Name | ROHA DYECHEM PRIVATE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | MIDC DHATAV ,ROHA INDUSTRIAL AREA R |
| Address Line 2 | MUMBAI MH 402116 INDIA |
| Consignee Name | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | GLOBAL PARK LOTE 2, INTERIOR 1, CAR |
| Address Line 2 | QUERETARO QUE 76260 MEXICO |
| Notify Party Name | ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | GLOBAL PARK LOTE 2, INTERIOR 1, CAR |
| Address Line 2 | QUERETARO QUE 76260 MEXICO |
| Container Number | MSMU8667070 |
|---|---|
| Seal Number 1 | LG00396538 |
| Seal Number 1 | LG00396538 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | IDACOL COLOR ROJO # LACA DOBLE CONCENTRACIO N - TOTAL CARTONS ONLY IDACOL COLOR ROJO # LACA DOBLE CONCENTRACION - ,. KGS IDACOL FD&C RED GRANS - . KGS IDACOL CARMOISINE - ,. KGS IDACOL SUNSET YEL LOW - ,. KGS IDACOL COLOR AMARILLO NO. (AL %) - ,. KGS IDACOL FD&C YELLO |
| Additional Cargo 1 | W NO. GRANULAR - ,. KGS H. S. CODE: ., . & . NET WT. . K GS SB NO. DT. .. SB NO. DT. .. SB NO. DT. .. SB NO. DT. .. SB NO. DT. .. SB NO. DT. .. FREIGHT PREPAID = MARQUES, CODIGO POSTAL , ESTADO DE QUERETARO, QUERETARO TAX I.D. |
| Additional Cargo 2 | : IFC--IP |
| Marks and Numbers 1 | IFC MEXICO SAME SAME SAME SAME SAME SAME SAME |
| Marks and Numbers 2 | SAME SAME SAME SAME SAME SAME SAME SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 320412 | 00325016 | 0000016250 K |
| 320412 | 00325016 | 0000016250 K |
| 320412 | 00325016 | 0000016250 K |
| 320412 | 00325016 | 0000016250 K |
| 320412 | 00325016 | 0000016250 K |
| 320412 | 00325016 | 0000016250 K |
| 320412 | 00325016 | 0000016250 K |
| 320412 | 00325016 | 0000016250 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 117 | 2026-05-02 |
| Houston, Texas | 56 | 2026-04-30 |
| Charleston, South Carolina | 25 | 2026-05-11 |
| Port Everglades, Florida | 22 | 2022-08-11 |
| Miami, Florida | 8 | 2026-04-30 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2025-03-27 |
| New Orleans, Louisiana | 4 | 2018-04-28 |
| Mobile, Alabama | 3 | 2025-03-14 |
| Long Beach, California | 3 | 2022-08-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 123 | 2026-05-11 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 27 | 2025-03-26 |
| Anvers Belgium | 21 | 2018-05-01 |
| Mundra India | 18 | 2026-05-01 |
| Valencia Spain | 12 | 2018-03-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2022-08-10 |
| Veracruz Mexico | 9 | 2026-04-30 |
| Rotterdam Netherlands | 4 | 2018-05-11 |
| Tangier Morocco | 3 | 2023-08-12 |
| Algeciras Spain | 3 | 2021-04-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for ROHA Sciences Mexico Sa De CV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | GLOBAL PARK LOTE 2, INTERIOR 1, CAR QUERETARO QUE 76260 MEXICO | 2025-09-17 | 94 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | GLOBAL PARK LOTE 2, INTERIOR 1, CAR QUERETARO QUE 76260 MEXI | 2026-05-11 | 56 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | 2026-04-30 | 3 | |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | 2025-07-17 | 1 | |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | 2017-05-15 | 33 | |
| ROHA SCIENCES MEXICO S.A. DE C.V | 2017-05-16 | 21 | |
| ROHA SCIENCES MEXICO S.A. DE C.V | 2015-11-03 | 6 | |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | 2021-03-11 | 5 | |
| ROHA SCIENCES MEXICO S.A. DE C.V | 2014-06-20 | 3 | |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | 2023-08-12 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||