There are a total of 1,656 bills of lading on file for ROHA Dyechem PVT.Ltd. between November 13th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 1,656 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,656 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,656 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Nov 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 158 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROHA DYECHEM PVT.LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with ROHA Dyechem PVT.Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with ROHA Dyechem PVT.Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROHA (USA) L.L.C. | May 2026 | 1,957 | 514 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 245 | 124 |
| DYSTAR HILTON DAVIS CORP | Dec 2025 | 50 | 4 |
| KIBBECHEM INC | May 2026 | 230 | 1 |
| INTERNATIONAL FILTRATION SERVICES | May 2026 | 71 | 1 |
| E & M, S.R.L. | May 2026 | 642 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ROHA Dyechem PVT.Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS SERVICE GROUP | Mar 2026 | 636 | 1 |
| ROGERS SPORTING GOODS | Apr 2026 | 366 | 4 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 265 | 11 |
| ROHA (USA) L.L.C. | May 2026 | 1,957 | 32 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 245 | 26 |
| ROHCLEM CORPORATION | May 2026 | 1,736 | 17 |
| ROHDE & LIESENFELD | May 2026 | 174 | 6 |
| ROHDE & LIESENFELD (USA) INC. | May 2026 | 465 | 103 |
| ROHDE & LIESENFELD CANADA INC | May 2026 | 538 | 16 |
| ROHDE & LIESENFELD PROJECTS | May 2026 | 136 | 2 |
| ROHDE & SCHWARZ GMBH & CO. KG | Apr 2025 | 164 | 0 |
| ROHDE & SCHWARZ USA, INC. | Apr 2025 | 159 | 0 |
| ROHDEN DOORS AND WINDOWS CORP | Nov 2021 | 1,202 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HLCUBO12604ARPX0 | 6116 | In-bond Automated | HLCU | 9447859 | TENO | 2026-05-24 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 836 PCS | 15,814 K | House to House | ROHA DYECHEM PVT.LTD | ROHA (USA) L.L.C. | ROHA (USA) L.L.C. | TOTAL 836 CARTONS ONLY (TOTAL EIGHT HUNDRED AND THIRTY SIX CARTONS ONLY) SYNTHETIC ORGANIC COLOURS IDACOL FD&C LAKE RED NO. 40 -... | |
| 2026-05-16 | CMDUEDP0190577 | CMDUAMC2518037 | 0INU3 | House Bill | CMDU | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-14 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 793 CTN | 18,952 KG | Pier to House | ROHA DYECHEM PVT.LTD. | ROHA (USA) L.L.C. | CUSTOMS EXPRESS, INC | ------------ TCNU6834500 DESCRIPTION--------- 793 CARTONS SYNTHETIC ORGANIC COLOURS IDACOL CERTIFIABLE FD C YELLOW NO. 5 GRANULA... |
| 2026-05-16 | CMDUEDP0190429 | CMDUAMC2516718 | 0INU3 | House Bill | CMDU | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-14 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 720 BAG | 18,252 KG | Pier to House | ROHA DYECHEM PVT.LTD. | KIBBECHEM INC | ROHA (USA) L.L.C | ------------ CMAU5627641 DESCRIPTION--------- 1X40'HC FCL 720 BAGS (SEVEN HUNDRED TWENTY BAGS ONLY) SYNTHETIC ORGANIC PIGMENTS S... |
| 2026-05-16 | CMDUAMC2513426 | 0INU3 | In-bond Automated | CMDU | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-14 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 726 PKG | 21,022 KG | Pier to House | ROHA DYECHEM PVT.LTD | ROHA (USA) L.L.C. | ROHA (USA) L.L.C. | 82 FIBER DRUM 644 CARTON ONLY. SYNTHETIC ORGANIC COLOURS IDACOL FD C RED NO. 40 GRANULAR 3719.454 IDACOL CHOCOLATE BROWN GRANULA... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | HLCUBO12604ATPF7 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 6116 |
| IMO # | 9447859 |
| Vessel Name | TENO |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA, IN |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | ST. LOUIS, MISSOURI (4503) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15348 K |
| Weight in KG | 15,348 KG |
| Quantity | 738 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU1242940 |
| Commodity Description |
TOTAL 738 CARTONS ONLY (TOTAL SEVEN HUNDRED AND THIRTY EIGHT CARTONS ONLY) SYNTHETIC ORGANIC COLOURS NATRACOL TURMERIC POWDER 8% - 2267.960 KGS IDACOL FD&C RED NO. 40 GRANULAR - |
| Shipper Name | ROHA DYECHEM PVT.LTD., |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT NO. 42, 23-1-1, 23-1-2 & 23-2 |
| Address Line 2 | ROHA, DIST. RAIGAD |
| Address Line 3 | INDIA |
| Consignee Name | ROHA (USA) L.L.C. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6951 NORTH HANLEY |
| Address Line 2 | HAZELWOOD, MO 63042 |
| Address Line 3 | USA. |
| Notify Party Name | ROHA (USA) L.L.C. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6951 NORTH HANLEY |
| Address Line 2 | HAZELWOOD, MO 63042 |
| Address Line 3 | USA. |
| Notify Party Name | CUSTOMS EXPRESS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 11960 WESTLINE INDUSTRIAL DR. |
| Address Line 2 | SUITE 301, SAINT LOUIS, MO 63146 |
| Address Line 3 | TEL (314) 200-5689, FAX (314) |
| Address Line 4 | 469-3034 |
| Container Number | HAMU1242940 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK1550714 |
| Seal Number 1 | HLK1550714 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TOTAL 738 CARTONS ONLY (TOTAL SEVEN HUNDRED AND THIRTY EIGHT CARTONS ONLY) SYNTHETIC ORGANIC COLOURS NATRACOL TURMERIC POWDER 8% - 2267.960 KGS IDACOL FD&C RED NO. 40 GRANULAR - |
| Additional Cargo 1 | 9933.665 KGS IDACOL FD&C YELLOW NO. 6 GRANULAR (CS) - 2267.960 KGS TARIFF CODE 3203.00.8000, 3204.12.5010 & 3204.12.5030 S.BILL 2414637 DT 15.04.2026 S.BILL 2415003 DT 15.04.2026 S.BILL 2414581 DT 15.04.2026 |
| Marks and Numbers 1 | PRODUCT NAME. PRODUCT NO. BATCH NO. SR.NO. NET WT. . . |
| Marks and Numbers 2 | . . . . . . . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 320412 | 00000000 | 0000000000 |
| 320412 | 00000000 | 0000000000 |
| 320412 | 00000000 | 0000000000 |
| 320412 | 00000000 | 0000000000 |
| 320412 | 00000000 | 0000000000 |
| 320412 | 00000000 | 0000000000 |
| 320412 | 00000000 | 0000000000 |
| 320412 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 1,107 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 370 | 2026-05-02 |
| Houston, Texas | 45 | 2025-01-31 |
| Charleston, South Carolina | 40 | 2026-05-11 |
| Port Everglades, Florida | 20 | 2017-12-30 |
| Long Beach, California | 18 | 2020-07-06 |
| Los Angeles, California | 17 | 2015-08-26 |
| New York, New York | 15 | 2025-09-11 |
| Savannah, Georgia | 10 | 2025-03-27 |
| Miami, Florida | 4 | 2021-04-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 1,452 | 2026-05-16 |
| Mundra India | 60 | 2026-05-16 |
| Anvers Belgium | 28 | 2021-03-30 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 24 | 2025-03-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 15 | 2015-09-04 |
| Rotterdam Netherlands | 14 | 2022-09-27 |
| Valencia Spain | 12 | 2018-03-09 |
| Colombo Sri Lanka | 7 | 2025-09-15 |
| Pusan South Korea | 7 | 2020-07-06 |
| Singapore Singapore | 7 | 2015-11-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for ROHA Dyechem PVT.Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | 42, M.I.D.C. DHATAV - 402 116 ROHA, INDIA | 2025-12-04 | 622 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | PLOT NO. Z 101, DAHEJ SEZ II, TALUKA VAGRA, DIST. BHARUCH GUJRAT - 392130, INDIA | 2026-05-06 | 10 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | 2026-05-16 | 1 | |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | 2026-05-16 | 1 | |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD | 2026-05-16 | 355 | |
| ROHA DYECHEM PVT LIMITED | 2016-05-27 | 121 | |
| ROHA DYECHEM PVT LTD | 2025-01-10 | 93 | |
| ROHA DYECHEM PRIVATE LIMITED | 2026-05-11 | 83 | |
| ROHA DYECHEM PVT LTD | 2019-01-22 | 64 | |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD | 2017-06-23 | 61 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||