There are a total of 1,957 bills of lading on file for ROHA (USA) L.L.C. between October 3rd, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 1,957 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 32 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,957 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,959 |
| Notify Party Records | 1,630 |
| First Shipment on File | Oct 3rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 32 |
| Records in the Past Year | 133 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROHA (USA) L.L.C..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with ROHA (USA) L.L.C., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with ROHA (USA) L.L.C. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 515 |
| JESSTON HOLDINGS LIMITED | May 2026 | 54 | 54 |
| JIANGSU HONGYUAN PHARMACEUTICAL COM | Mar 2024 | 164 | 41 |
| ROHA DYECHEM (THAILAND) LTD. | Apr 2026 | 37 | 23 |
| COLORQUIMICA SAS | May 2026 | 302 | 18 |
| ROHA DRIED INGREDIENTS LIMITED | May 2026 | 38 | 13 |
| BIOCON DEL PERU S.A.C. | May 2026 | 148 | 13 |
| ROHA EUROPE SL | Apr 2026 | 35 | 11 |
| MARUCHAN TEXAS INC | May 2026 | 417 | 10 |
| FRUTAROM PERU S.A. | Apr 2024 | 190 | 10 |
| IFF PERU SA | Apr 2026 | 53 | 7 |
| VIDHI SPECIALTY FOOD INGREDIENTS LTD | May 2026 | 355 | 6 |
| SUBHVILA GROUP S DE RL DE CV | May 2026 | 46 | 6 |
| DHANVEEN PIGMENTS PVT LTD | May 2026 | 69 | 6 |
| SENSIENT TURKEY DOGAL MADDELER A.S. | May 2026 | 24 | 5 |
| PRODUCTOS NATURALES DE EXPORTACION | May 2026 | 87 | 5 |
| SARAF FOODS LTD | Sep 2024 | 257 | 4 |
| AGRO-INDUSTRIAL OLIMPIA LTDA | Apr 2026 | 98 | 4 |
| SOCIEDAD ESPANOLA DE COLORANTES NAT | Aug 2025 | 34 | 3 |
| FUQING KING DNARMSA SPIRULINA CO., LTD. | Apr 2026 | 109 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ROHA (USA) L.L.C.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 265 | 11 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 39 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 245 | 26 |
| ROHCLEM CORPORATION | May 2026 | 1,736 | 17 |
| ROHDE & LIESENFELD | May 2026 | 174 | 6 |
| ROHDE & LIESENFELD (USA) INC. | May 2026 | 465 | 103 |
| ROHDE & LIESENFELD CANADA INC | May 2026 | 538 | 16 |
| ROHDE & LIESENFELD PROJECTS | May 2026 | 136 | 2 |
| ROHDE & SCHWARZ GMBH & CO. KG | Apr 2025 | 164 | 0 |
| ROHDE & SCHWARZ USA, INC. | Apr 2025 | 159 | 0 |
| ROHDEN DOORS AND WINDOWS CORP | Nov 2021 | 1,202 | 0 |
| ROHDEN PORTAS E ART DE MADEIRA LTD | May 2026 | 3,662 | 112 |
| ROHDEN PORTAS E ARTEFATOS DE MADEIRA LTDA | May 2026 | 888 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | CMDUAMC2516641 | CMDUAMC2519843 | 0INMC | House Bill | CMDU | 9718117 | CMA CGM GANGES | 2026-05-25 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 732 CTN | 14,256 KG | Pier to House | ROHA DYECHEM PVT.LTD | ROHA (USA) L.L.C. | ROHA (USA) L.L.C. | ------------ TCNU8138223 DESCRIPTION--------- 1X40'HC FCL 732 CARTONS (SEVEN HUNDRED THIRTY TWO CARTONS ONLY) SYNTHETIC ORGANIC ... |
| 2026-05-25 | COSU6450197980 | MSBGCLX26048196 | LI20 | House Bill | MSBG | CMA CGM ALIAGA | 2026-05-23 | NEW YORK, NEW YORK | CALLAO PERU | 112 BOX | 2,855 KG | House to House | PRODUCTOS NATURALES DE EXPORTACION | ROHA USA LLC | ROHA USA LLC | HS CODE: 3203.00.21.00 XXXXXXX WATERSOLUBLE HS CODE: 3205.00.00.00 CARMINE LAKE | |
| 2026-05-25 | HLCUBO12604ATPF7 | 6116 | In-bond Automated | HLCU | 9447859 | TENO | 2026-05-24 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 738 PCS | 15,348 K | House to House | ROHA DYECHEM PVT.LTD | ROHA (USA) L.L.C. | ROHA (USA) L.L.C. | TOTAL 738 CARTONS ONLY (TOTAL SEVEN HUNDRED AND THIRTY EIGHT CARTONS ONLY) SYNTHETIC ORGANIC COLOURS NATRACOL TURMERIC POWDER 8%... | |
| 2026-05-25 | HLCUBO12604ARPX0 | 6116 | In-bond Automated | HLCU | 9447859 | TENO | 2026-05-24 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 836 PCS | 15,814 K | House to House | ROHA DYECHEM PVT.LTD | ROHA (USA) L.L.C. | ROHA (USA) L.L.C. | TOTAL 836 CARTONS ONLY (TOTAL EIGHT HUNDRED AND THIRTY SIX CARTONS ONLY) SYNTHETIC ORGANIC COLOURS IDACOL FD&C LAKE RED NO. 40 -... | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | CMDUAMC2517159 |
|---|---|
| House BOL # | CMDUAMC2519241 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0INMC |
| IMO # | 9718117 |
| Vessel Name | CMA CGM GANGES |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA, INDI |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16848 KG |
| Weight in KG | 16,848 KG |
| Quantity | 553 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TGCU5423724 |
| Commodity Description |
------------ TGCU5423724 DESCRIPTION--------- 1X40 HC 553 PACAKGES (FIVE HUNDRED FIFTY THREE PACAKGES ONLY) 141 FIBER DRUMS 412 CARTONS SYNTHETIC ORGANIC COLOURS IDACOL FD C RED NO.40 GRANULAR - 6395.647 KGS |
| Shipper Name | ROHA DYECHEM PVT.LTD., |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT NO. 42, 23 1 1, 23 1 2 23 2 |
| Address Line 2 | ROHA, DIST |
| Address Line 3 | RAIGAD |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | IN |
| Consignee Name | ROHA (USA) L.L.C. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6951 NORTH HANLEY |
| Address Line 2 | HAZELWOOD, MO |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | ROHA (USA) L.L.C. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6951 NORTH HANLEY |
| Address Line 2 | HAZELWOOD, MO |
| Address Line 3 | US |
| Container Number | TGCU5423724 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ENOS027414 |
| Seal Number 1 | ENOS027414 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | ------------ TGCU5423724 DESCRIPTION--------- 1X40 HC 553 PACAKGES (FIVE HUNDRED FIFTY THREE PACAKGES ONLY) 141 FIBER DRUMS 412 CARTONS SYNTHETIC ORGANIC COLOURS IDACOL FD C RED NO.40 GRANULAR - 6395.647 KGS |
| Additional Cargo 1 | IDACOL CHOCOLATE BROWN GRANULAR - 9343.995 KG TARIFF CODE : 3204.12.5010 3204.12.5090 FREIGHT PREPAID XXXXXXX NVOCC HOUSE BILLS CROSS REFERECNE WIT MASTER BILLS NO. AMC2517159 -------------GENERIC DESCRIPTION------------- |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 1,140 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 402 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 153 | 2026-05-08 |
| Los Angeles, California | 131 | 2026-03-16 |
| New York, New York | 108 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 10 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2022-05-24 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2019-01-09 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-01-29 |
| St. Louis, Missouri | 1 | 2025-04-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 1,377 | 2026-05-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 197 | 2026-05-08 |
| Callao Peru | 46 | 2026-02-21 |
| Mundra India | 44 | 2026-05-16 |
| Cartagena Colombia | 33 | 2026-03-31 |
| Laem Chabang Thailand | 32 | 2026-04-25 |
| Puerto Manzanillo Panama | 29 | 2024-12-09 |
| Pusan South Korea | 28 | 2024-06-29 |
| Yangshan China (Mainland) | 21 | 2025-11-03 |
| Coryton United Kingdom | 20 | 2021-02-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for ROHA (USA) L.L.C. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROHA (USA) L.L.C. | 6951 NORTH HANLEY HAZELWOOD, MO 63042 USA. | 2026-05-16 | 1,054 |
| ROHA (USA) L.L.C. | 6951 NORTH HANLEY HAZELWOOD, MO US | 2026-05-16 | 44 |
| ROHA (USA) L.L.C. | 2025-08-30 | 6 | |
| ROHA (USA) L.L.C. | 2026-05-06 | 1 | |
| ROHA (USA) L.L.C. | 2016-05-27 | 135 | |
| ROHA (USA) L.L.C. | 2016-05-27 | 134 | |
| ROHA (USA) LLC | 2024-10-22 | 85 | |
| ROHA USA LLC | 2024-03-05 | 58 | |
| ROHA USA LLC | 2025-12-16 | 54 | |
| ROHA USA, LLC | 2025-07-25 | 43 |
Below are the top 10 phone numbers on file for ROHA (USA) L.L.C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-09 | 17 | |
| 2026-03-31 | 5 | |
| 2025-03-03 | 6 | |
| 2024-11-28 | 25 | |
| 2024-07-17 | 4 | |
| 2024-07-04 | 4 | |
| 2024-06-10 | 320 | |
| 2024-05-08 | 3 | |
| 2022-01-24 | 3 | |
| 2021-02-24 | 8 |
Below are the top 2 email addresses on file for ROHA (USA) L.L.C.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-28 | 1 | |
| 2022-11-24 | 15 |