There are a total of 1,736 bills of lading on file for Rohclem Corporation between October 25th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,736 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,736 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 511 |
| Notify Party Records | 1,713 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 85 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROHCLEM CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rohclem Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rohclem Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OLD MANSION FOODS | May 2026 | 332 | 101 |
| PEDRO PEREZ MARTINEZ S.L. | May 2026 | 353 | 84 |
| AMERICAN BOTANICALS LLC | May 2026 | 138 | 68 |
| FAMARCO LIMITED INC | Dec 2023 | 413 | 48 |
| JOSE SANCHEZ ARANDA SL | May 2026 | 318 | 47 |
| THE HARRINGTON CORPORATION | Oct 2022 | 570 | 30 |
| HOWDEN SPAIN SL | Mar 2026 | 395 | 29 |
| CUCE TWINS LLC | May 2026 | 103 | 24 |
| PHUC SINH CORPORATION | May 2026 | 4,167 | 21 |
| OLD MANSION, INC. | May 2026 | 25 | 15 |
| PHILMAC PTY LTD | May 2026 | 253 | 13 |
| PEARL GROUP CORPORATION | May 2026 | 782 | 13 |
| RBA EXPORTS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 805 | 12 |
| FOSHAN KAIMA SHOES CO.,LTD | May 2024 | 17 | 10 |
| FILIPI CO | May 2026 | 268 | 9 |
| DUKE ENERGY | May 2026 | 196 | 9 |
| WBT TARIM URUNLERI SAN. VE TIC. A.S | May 2026 | 53 | 8 |
| SANTIS SARL | May 2026 | 519 | 7 |
| SHIPPER PHUC SINH CORPORATION | May 2026 | 64 | 6 |
| JOINT AGRI PRODUCTS CEYLON (PVT) LTD | May 2026 | 219 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rohclem Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 265 | 11 |
| ROHA (USA) L.L.C. | May 2026 | 1,957 | 32 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 39 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 245 | 26 |
| ROHDE & LIESENFELD | May 2026 | 174 | 6 |
| ROHDE & LIESENFELD (USA) INC. | May 2026 | 465 | 103 |
| ROHDE & LIESENFELD CANADA INC | May 2026 | 538 | 16 |
| ROHDE & LIESENFELD PROJECTS | May 2026 | 136 | 2 |
| ROHDE & SCHWARZ GMBH & CO. KG | Apr 2025 | 164 | 0 |
| ROHDE & SCHWARZ USA, INC. | Apr 2025 | 159 | 0 |
| ROHDEN DOORS AND WINDOWS CORP | Nov 2021 | 1,202 | 0 |
| ROHDEN PORTAS E ART DE MADEIRA LTD | May 2026 | 3,662 | 112 |
| ROHDEN PORTAS E ARTEFATOS DE MADEIRA LTDA | May 2026 | 888 | 11 |
| ROHDEN PORTAS E PAINEIS LTDA | Dec 2025 | 649 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | EGLV235600383209 | 1351E | Regular Bill | EGLV | 9728942 | TAURUS | 2026-05-12 | NORFOLK, VIRGINIA | VUNG TAU VIETNAM | 40 BAG | 25,080 K | House to House | PHUC SINH CORPORATION | SHIPPER PHUC SINH CORPORATION | OLD MANSION FOODS | XXXXXXX BLACK PEPPER 1 X 40 CONTAINER(S) XXXXXXX BLACK PEPPER ASTA ETO TREATED LOT NUMBER 70019214 SUPPLIER LOT NUMBER 138053 HS... | |
| 2026-05-13 | EGLV235600383217 | 1351E | Regular Bill | EGLV | 9728942 | TAURUS | 2026-05-12 | NORFOLK, VIRGINIA | VUNG TAU VIETNAM | 40 BAG | 25,080 K | House to House | PHUC SINH CORPORATION | SHIPPER PHUC SINH CORPORATION | OLD MANSION FOODS | XXXXXXX BLACK PEPPER 1 X 40 CONTAINER(S) XXXXXXX BLACK PEPPER ASTA ETO TREATED LOT NUMBER 70019215 SUPPLIER LOT NUMBER 138054 HS... | |
| 2026-05-05 | MEDUW2702167 | 611E | Regular Bill | MEDU | 9964194 | MSC MARIAGRAZIA | 2026-05-03 | NORFOLK, VIRGINIA | VALENCIA SPAIN | 880 PKG | 22,490 K | House to House | JOSE SANCHEZ ARANDA SL | OLD MANSION FOODS | ROHCLEM CORPORATION | 20 PALETS CONTAINING: 880 PP BAGS SWEET PAPRI KA 85 ASTA, LOW BAC. NET WEIGHT: 22.000 KGS T HC AT DESTINATION PREPAID AT XXXXXXX... | |
| 2026-05-02 | EGLV149601595611 | VIFCVITFE2603226 | 1350 | House Bill | VIFC | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2026-05-01 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 316 CTN | 3,729 KG | House to House | FOSHAN XINDA INTERNATIONAL TRADE CO | CUCETWINS LLC | ROHCLEM CORPORATION | WOMEN SHOES THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | COSU6450328870 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550933 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 143W |
| IMO # | 9310238 |
| Vessel Name | OOCL TOKYO |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | VALENCIA |
| Foreign Port of Lading | VALENCIA SPAIN (47094) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 22490 KG |
| Weight in KG | 22,490 KG |
| Quantity | 880 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CBHU9197335 |
| Commodity Description |
SWEET PAPRIKA 110 ASTA LOW BAC. |
| Shipper Name | JOSE SANCHEZ ARANDA, S.L. |
|---|---|
| Address Line 1 | POL. IND. EL SEMOLLILA, 3 PARCELA |
| Address Line 2 | ABANILLA MURCIA 30640 |
| Address Line 3 | SPAIN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8684060 |
| Consignee Name | OLD MANSION, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3811 CORPORATE ROAD |
| Address Line 2 | PETERSBURG VA 23805 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8048629889 |
| Notify Party Name | ROHCLEM CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 112 2513 SQUADRON COURT |
| Address Line 2 | VIRGINIA BEACH VA 23454 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 6890435 |
| Container Number | CBHU9197335 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32014264 |
| Seal Number 1 | 32014264 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SWEET PAPRIKA 110 ASTA LOW BAC. |
| Marks and Numbers 1 | PO70019296 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 090422 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 768 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 371 | 2023-03-07 |
| Newark, New Jersey | 167 | 2026-03-24 |
| Savannah, Georgia | 150 | 2021-10-22 |
| Long Beach, California | 128 | 2021-02-11 |
| Houston, Texas | 51 | 2026-01-30 |
| New York, New York | 25 | 2022-09-16 |
| Oakland, California | 24 | 2025-08-26 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 20 | 2023-02-03 |
| Charleston, South Carolina | 8 | 2022-03-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Valencia Spain | 418 | 2026-05-13 |
| Singapore Singapore | 183 | 2025-11-21 |
| Vung Tau Vietnam | 165 | 2026-05-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 138 | 2024-09-02 |
| Buenos Aires Argentina | 109 | 2026-01-30 |
| Colombo Sri Lanka | 86 | 2026-03-24 |
| Yantian China (Mainland) | 84 | 2026-05-02 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 49 | 2026-04-20 |
| Cartagena Colombia | 46 | 2023-05-08 |
| All Other Viet Nam Ports | 45 | 2022-10-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rohclem Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROHCLEM CORPORATION | 2513 SQUADRON COURT, SUITE 112 VIRGINIA BEACH VA 23453 UNITED STAT | 2026-01-30 | 180 |
| ROHCLEM CORPORATION | 2513 SQUADRON COURT, SUITE 112 601 VIRGINIA BEACH VA UNITED STATES | 2026-05-20 | 39 |
| ROHCLEM CORPORATION | 2026-02-23 | 35 | |
| ROHCLEM CORPORATION | 2026-03-09 | 34 | |
| ROHCLEM CORPORATION | 2026-05-23 | 33 | |
| ROHCLEM CORPORATION | 2026-05-13 | 26 | |
| ROHCLEM CORPORATION | 2025-11-05 | 24 | |
| ROHCLEM CORPORATION | 2025-06-07 | 16 | |
| ROHCLEM CORPORATION | 2025-08-23 | 12 | |
| ROHCLEM CORPORATION | 2025-10-27 | 6 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Rohclem Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-13 | 275 | |
| 2026-05-13 | 9 | |
| 2025-08-19 | 91 | |
| 2024-11-25 | 7 | |
| 2023-10-03 | 1 | |
| 2020-03-07 | 2 | |
| 2020-03-07 | 2 | |
| 2019-12-16 | 1 | |
| 2019-11-25 | 1 | |
| 2018-06-04 | 2 |
Below are the top 10 email addresses on file for Rohclem Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-13 | 9 | |
| 2025-01-27 | 35 | |
| 2025-01-27 | 2 | |
| 2024-12-03 | 11 | |
| 2024-10-05 | 4 | |
| 2024-09-02 | 1 | |
| 2024-08-19 | 9 | |
| 2023-07-04 | 2 | |
| 2021-09-28 | 1 | |
| 2020-01-15 | 1 |