There are a total of 265 bills of lading on file for Rogue Wave International LLC between October 4th, 2019 and May 16th, 2026.
Of those 265 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 265 |
|---|---|
| Shipper Records | 16 |
| Consignee Records | 233 |
| Notify Party Records | 241 |
| First Shipment on File | Oct 4th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rogue Wave International LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rogue Wave International LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GLOBACTIV LOGISTICS (PVT) LTD | May 2026 | 1,165 | 116 |
| GRUPO PERALMAR SRL | May 2026 | 296 | 26 |
| VENTO LOGISTICS ALLIANCE SA | May 2026 | 649 | 16 |
| SELI OVERSEAS SHIPPING MEXICO SA | Jun 2025 | 264 | 12 |
| WORLD TREE LOGISTICS INC | May 2026 | 553 | 10 |
| ALL WORLD SHIPPING | May 2026 | 10,939 | 6 |
| PREMIER LOGISTICS SOLUTIONS | May 2026 | 2,827 | 4 |
| Apr 2026 | 4 | 4 | |
| LANCASTER LEAF TOBACCO COMPANY | May 2026 | 2,389 | 4 |
| TRANSCOM SHARAF | Sep 2021 | 15 | 3 |
| NTG AIR & OCEAN NETHERLANDS BV | May 2026 | 358 | 3 |
| Apr 2026 | 3 | 3 | |
| NUEVA MATACAPAN TABACOS SA DE CV | Jan 2026 | 162 | 2 |
| Feb 2025 | 10 | 2 | |
| ALLIANCE ONE TOBACCO (MALAWI) LIMIT | Mar 2026 | 290 | 2 |
| UNIVERSAL LEAF TOBACCO CO INC | May 2026 | 2,008 | 1 |
| SKY G LOGISTICS LIMITED | May 2026 | 20,565 | 1 |
| MSL DO BRASIL AGENC E TRANSP LTDA | May 2026 | 223 | 1 |
| Jan 2023 | 1 | 1 | |
| LATEX GREEN (PRIVATE) LTD. | May 2026 | 933 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rogue Wave International LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS MEDIA INC | Apr 2026 | 615 | 6 |
| ROGERS SERVICE GROUP | Mar 2026 | 636 | 1 |
| ROGERS SPORTING GOODS | Apr 2026 | 366 | 4 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROHA (USA) L.L.C. | May 2026 | 1,957 | 32 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 39 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 245 | 26 |
| ROHCLEM CORPORATION | May 2026 | 1,736 | 17 |
| ROHDE & LIESENFELD | May 2026 | 174 | 6 |
| ROHDE & LIESENFELD (USA) INC. | May 2026 | 465 | 103 |
| ROHDE & LIESENFELD CANADA INC | May 2026 | 538 | 16 |
| ROHDE & LIESENFELD PROJECTS | May 2026 | 136 | 2 |
| ROHDE & SCHWARZ GMBH & CO. KG | Apr 2025 | 164 | 0 |
| ROHDE & SCHWARZ USA, INC. | Apr 2025 | 159 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 | CMDUNAM8351269 | 0BRFG | Simple BOL FROB | CMDU | 9396634 | ERASMUS HOPE | 2026-03-24 | SAN JUAN, PUERTO RICO | RIO HAINA DOMINICAN REPUBLIC | 542 BLE | 14,025 KG | Pier to Pier | ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | GRUPO PERALMAR SRL | GRUPO PERALMAR SRL | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE . DEGREES CELSIUS BALES UNMANUFACTURE... | |
| 2026-03-26 | CMDUNAM8351091 | 0BRFG | Simple BOL FROB | CMDU | 9396634 | ERASMUS HOPE | 2026-03-24 | SAN JUAN, PUERTO RICO | RIO HAINA DOMINICAN REPUBLIC | 2,198 BLE | 62,672 KG | Pier to Pier | ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | GRUPO PERALMAR SRL | GRUPO PERALMAR SRL | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE . DEGREES CELSIUS BALES UNMANUFACTURE... | |
| 2026-03-26 | CMDUNAM8305550 | 0BRFG | Simple BOL FROB | CMDU | 9396634 | ERASMUS HOPE | 2026-03-24 | SAN JUAN, PUERTO RICO | RIO HAINA DOMINICAN REPUBLIC | 192 BLE | 44,230 KG | Pier to Pier | ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | GRUPO PERALMAR SRL | GRUPO PERALMAR SRL | BALES OF UNMANUFACTURED TOBACCO BLACKSTONE , BLACKSTONE , DFCS BALES OF UNMANUFACTURED TOBACCO BLACKSTONE , BLACKSTONE , DFCS FR... | |
| 2026-03-04 | CMDUNAM8241097 | 0BRFE | Simple BOL FROB | CMDU | 9396634 | ERASMUS HOPE | 2026-03-03 | SAN JUAN, PUERTO RICO | KINGSTON JAMAICA | 4,110 BLE | 118,606 KG | Pier to Pier | ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | GRUPO PERALMAR SRL | GRUPO PERALMAR SRL | BALES UNMANUFACTURED TOBACCO W-PA/ PA WRAPPER | |
| Run Date | 2026-03-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-24 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | CMDUNAM8359237 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0BRFG |
| IMO # | 9396634 |
| Vessel Name | ERASMUS HOPE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | NEW YORK, NY |
| Foreign Port of Lading | RIO HAINA DOMINICAN REPUBLIC (24741) |
| Port of Unlading | SAN JUAN, PUERTO RICO (4909) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 28686 KG |
| Weight in KG | 28,686 KG |
| Quantity | 1535 BLE |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
CGMU5294390 SZLU9871227 |
| Commodity Description |
BALES UNMANUFACTURED TOBACCO CT BROADLEAF ORIGIN: USA- CT CROP YEAR FREIGHT PREPAID CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE . DEGREES CELSIUS BALES UNMANUFACTURED TOBACCO CT BROADLEAF ORIGIN: USA- CT CROP YEAR |
| Shipper Name | ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O LANCASTER LEAF TOBACCO COMPANY |
| Address Line 2 | 198 WEST LIBERTY STREET |
| Address Line 3 | PO BOX 897 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | LANCASTER PA 17608 |
| Consignee Name | GRUPO PERALMAR SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | AVE LOPE DE VEGA 13 PROGRESO |
| Address Line 2 | BUSINESS CENTER STE 110 |
| Address Line 3 | ENS NACO SANTO DOMINGO D.N. |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | P 809-535-7067 RNC 130-84657-1 |
| Notify Party Name | GRUPO PERALMAR SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | AVE LOPE DE VEGA 13 PROGRESO |
| Address Line 2 | BUSINESS CENTER STE 110 |
| Address Line 3 | ENS NACO SANTO DOMINGO D.N. |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | P 809-535-7067 RNC 130-84657-1 |
| Container Number | CGMU5294390 |
|---|---|
| Seal Number 1 | UL4378563 |
| Seal Number 1 | UL4378563 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BALES UNMANUFACTURED TOBACCO CT BROADLEAF ORIGIN: USA- CT CROP YEAR FREIGHT PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | S/C 25-2837 |
| Container Number | SZLU9871227 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 8564 |
| Seal Number 1 | 8564 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE . DEGREES CELSIUS BALES UNMANUFACTURED TOBACCO CT BROADLEAF ORIGIN: USA- CT CROP YEAR |
| Marks and Numbers 1 | S/C 25-2837 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 70 | 2025-06-05 |
| Newark, New Jersey | 58 | 2026-02-27 |
| Baltimore, Maryland | 49 | 2026-01-12 |
| Savannah, Georgia | 24 | 2026-05-18 |
| San Juan, Puerto Rico | 16 | 2026-03-26 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 14 | 2025-04-18 |
| Charleston, South Carolina | 9 | 2022-09-27 |
| Los Angeles, California | 5 | 2025-08-09 |
| Jacksonville, Florida | 5 | 2022-08-01 |
| Miami, Florida | 4 | 2026-04-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 91 | 2024-02-02 |
| Kingston Jamaica | 28 | 2026-03-04 |
| Cartagena Colombia | 25 | 2026-05-18 |
| Algeciras Spain | 22 | 2021-07-26 |
| Rio Grande Brazil | 17 | 2021-03-08 |
| Singapore Singapore | 14 | 2025-08-23 |
| Anvers Belgium | 9 | 2024-11-28 |
| Rio Haina Dominican Republic | 8 | 2026-04-08 |
| Puerto Manzanillo Panama | 7 | 2025-06-16 |
| Mundra India | 6 | 2024-01-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rogue Wave International LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 1 WEST BROAD STREET 11TH FLOOR SUITE 20 BETHLEHEM UNITED STATES | 2026-05-18 | 110 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 198 WEST LIBERTY STREET PO BOX 897 LANCASTER PA 17608 | 2026-03-26 | 12 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 2025-06-05 | 5 | |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 2025-05-26 | 3 | |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 2026-03-04 | 2 | |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 2025-06-16 | 2 | |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 2026-02-27 | 1 | |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 2022-09-05 | 12 | |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 2020-05-11 | 9 | |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | 2020-11-24 | 8 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Rogue Wave International LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-27 | 30 | |
| 2023-07-31 | 2 |
Below are the top 6 email addresses on file for Rogue Wave International LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-27 | 5 | |
| 2025-08-23 | 7 | |
| 2025-06-05 | 8 | |
| 2025-02-18 | 1 | |
| 2024-01-22 | 5 | |
| 2022-11-17 | 1 |