There are a total of 173 bills of lading on file for Shanghai KAI RONG XIN XI Ke Ji Co., Ltd between November 14th, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 173 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 173 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 173 |
| Notify Party Records | 10 |
| First Shipment on File | Nov 14th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 47 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Shanghai KAI RONG XIN XI Ke Ji Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Shanghai KAI RONG XIN XI Ke Ji Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SOURCING LTD | May 2026 | 546 | 51 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai KAI RONG XIN XI Ke Ji Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | CMDUCHN3258505 | AMZDCN26IHRDKLPS | 0DBO7 | House Bill | AMZD | 9938389 | PRESIDENT CARTER | 2026-05-18 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 91 CTN | 1,138 KG | Pier to Pier | SHANGHAI SOURCING LTD. | SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI | SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI | IRON LINING DRAWER THERMAL BOX |
| 2026-05-18 | HLCUTS12604APFF0 | AMZDCN26YXH37KZE | 617E | House Bill | AMZD | 9630391 | SEASPAN AMAZON | 2026-05-17 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,221 CTN | 15,039 KG | House to House | SHANGHAI SOURCING LTD. | SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI | WEIGHT SCALE OAK BOARD HANDRAIL COMMODITY SHELF IRON LINING SCREEN WINDOW PLASTIC PLANTING BOX | |
| 2026-05-14 | HLCUSHA2602GZFX7 | AMZDCN26A2EV2RYT | 616E | House Bill | AMZD | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,169 CTN | 9,817 KG | House to House | SHANGHAI SOURCING LTD. | SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI | STAINLESS STEEL TRASH CAN COMMODITY SHELF THERMAL BOX STAINLESS STEEL TRASH CAN STAINLESS STEEL TRASH CAN SHOWER CHAIR PLASTIC F... | |
| 2026-05-11 | CMDUCHN3195811 | AMZDCN26YOHRJUEX | 12160 | House Bill | AMZD | 9604081 | EVER LOGIC | 2026-05-09 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 CTN | 293 KG | SHANGHAI SOURCING LTD. | SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI | SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI | THERMAL BOX | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | MAEU721408684 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26ZT3XMRPK |
| Manifest Number | 552386 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GUNHILDE MAERSK |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNSHA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2952 KG |
| Weight in KG | 2,952 KG |
| Quantity | 369 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCKU7412171 |
| Commodity Description |
PULL FLOWER CUP THERMAL BOX METAL FRAME IRONING MACHINE COMMODITY SHELF TIME CARD LADDER HOOK |
| Shipper Name | SHANGHAI SOURCING LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO2015 CHETING ROAD, YEXIE TOWN, SO |
| Address Line 2 | NGJIANG |
| City | SHANGHAI |
| State Province | SH |
| Zip Code | 201609 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD C/O FBA6201 NEWCASTLE RD |
| City | STOCKTON |
| State Province | CA |
| Zip Code | 95215 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD750 LAURELWOOD ROAD |
| City | SANTA CLARA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 95054 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCKU7412171 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN7802858 |
| Seal Number 1 | CN7802858 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PULL FLOWER CUP THERMAL BOX METAL FRAME IRONING MACHINE COMMODITY SHELF TIME CARD LADDER HOOK |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 48 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 45 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 36 | 2026-04-03 |
| Oakland, California | 24 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 10 | 2025-08-05 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2025-02-26 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-10-03 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2025-01-10 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-09-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 172 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2021-12-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai KAI RONG XIN XI Ke Ji Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD | OLYMPIA WA 98516 US | 2025-09-22 | 31 |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD | 150TH ST SW LAKEWOOD WA 98439 US | 2025-08-11 | 6 |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD | 2025-10-03 | 1 | |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD | 2025-01-17 | 39 | |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD | 2024-10-01 | 16 | |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI | 2026-04-21 | 16 | |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD | 2024-11-12 | 12 | |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI | 2026-05-22 | 10 | |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD | 2024-07-26 | 8 | |
| SHANGHAI KAI RONG XIN XI KE JI CO., LTD | 2025-02-26 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||