There are a total of 255 bills of lading on file for Stavian Tissue Joint Stock Company between November 25th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 255 bills of lading, 50 were within the past 30 days and 158 were within the past 90 days.
| Total Records | 255 |
|---|---|
| Shipper Records | 270 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Nov 25th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 50 |
| Records in Last 90 Days | 158 |
| Records in the Past Year | 255 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Stavian Tissue Joint Stock Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Stavian Tissue Joint Stock Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OFFSHORE PRODUCTS LLC | May 2026 | 709 | 105 |
| CT COMMERCIAL PAPER LLC | May 2026 | 1,091 | 35 |
| EVANSLEY INTERNATIONAL INC | May 2026 | 230 | 15 |
| TOP TRADERS | May 2026 | 4,195 | 14 |
| PACIFIC FA TRADE INC | May 2026 | 24 | 9 |
| BERGMAN INC | May 2026 | 107 | 8 |
| COLIN FREEMAN 13 INTERNATIONAL INC | Jan 2026 | 344 | 6 |
| ARCHANGE IMPORTS INC | May 2026 | 105 | 6 |
| WYS TRADING INC | Mar 2026 | 77 | 5 |
| SAMSUNG SDS AMERICA INC. | May 2026 | 67,874 | 5 |
| SAFEWAY SUPPLY INC | May 2026 | 78 | 4 |
| SOUTH TEXAS ELECTRIC COOP | May 2026 | 437 | 3 |
| APSIC,INC | May 2026 | 957 | 3 |
| UNITY SUPPLY CHAIN INC | May 2026 | 273 | 2 |
| SOUTH FLORIDA TISSUE PAPER, CO | May 2026 | 347 | 2 |
| METRO PACIFIC ENTERPRISES | May 2026 | 498 | 2 |
| EASYPORT USA, LLC | May 2026 | 712 | 2 |
| BRAFUL INC | Feb 2026 | 87 | 2 |
| SAVINO DEL BENE CANADA - TORONTO | May 2026 | 3,254 | 1 |
| NOW INTERACTIVES LLC | May 2026 | 36 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stavian Tissue Joint Stock Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER DIESAL | May 2026 | 144 | 4 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | May 2026 | 194 | 50 |
| STAVIAN CHEMICAL AMERICA, INC. | Apr 2025 | 112 | 0 |
| STAVIN, INC. | Mar 2026 | 475 | 4 |
| STAVIS SEAFOODS LLC | May 2026 | 3,182 | 54 |
| STAX SCAFFOLDING, LLC | Apr 2025 | 108 | 0 |
| STAY AHEAD LIMITED | Feb 2026 | 134 | 1 |
| STAY ONLINE CORP | May 2022 | 288 | 0 |
| STAY TUNED PERFORMANCE | Apr 2026 | 367 | 4 |
| STAZ USA | May 2026 | 1,436 | 1 |
| STB QUARTERS LLC | May 2026 | 188 | 18 |
| STC CARGO GMBH | May 2026 | 891 | 88 |
| STC DIECASTING (THAILAND) CO., LTD. | Aug 2025 | 300 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | EGLV236600157347 | 1261E | Regular Bill | EGLV | 9850903 | EVER FULL | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PUSAN SOUTH KOREA | 611 CAS | 8,481 K | House to House | STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | CT COMMERCIAL PAPER LLC | EASYPORT USA | TOILET TISSUE 95003 - BELFAIR - TOILET TISSUE RECYCLED 2-PLY 4.1"X3.2"X500 SHEETS 96 ROLLS/CS | |
| 2026-05-25 | EGLV236600206038 | 0XRAR | Regular Bill | EGLV | 9597537 | APL HOUSTON | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | HAIPHONG VIETNAM | 1,222 CAS | 16,961 K | House to House | STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | CT COMMERCIAL PAPER LLC | EASYPORT USA | 95003 - BELFAIR - TOILET TISSUE 95003 - BELFAIR - TOILET TISSUE 95003 - BELFAIR - TOILET TISSUE RECYCLED 2-PLY 4.1"X3.2"X500 SHE... | |
| 2026-05-23 | EGLV236600211554 | KFUNA2604530347 | 1452E | House Bill | KFUN | 9935387 | EVER MATCH | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,062 CAS | 15,070 KG | Container Yard | STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | PACIFIC FA TRADE INC | PACIFIC FA TRADE INC | KRAFT NAPKIN HS CODE 481830 |
| 2026-05-20 | EGLV236600163240 | 024E | Regular Bill | EGLV | 9293806 | CONTI CONTESSA | 2026-05-19 | HOUSTON, TEXAS | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 2,366 CAS | 24,086 K | House to House | STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | OFFSHORE PRODUCTS LLC | A.N. DERINGER, INC | SUBWAY NAPKIN SP-NAP-TW-X250-X24-K SUBWAY NAPKIN, 2-PLY KRAFT RECYCLED, 6000 NAPKINS/CASE HS CODE 481830 SUBWAY NAPKIN | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | EGLV236600157282 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1261E |
| IMO # | 9850903 |
| Vessel Name | EVER FULL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAIPHONG, VIETNAM |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8481 K |
| Weight in KG | 8,481 KG |
| Quantity | 611 CAS |
| Volume | 75 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU7491040 |
| Commodity Description |
BELFAIR - TOILET TISSUE 95003 - BELFAIR - TOILET TISSUE RECYCLED 2-PLY 4.1"X3.2"X500 SHEETS 96 ROLLS/CS |
| Shipper Name | STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | B1 ROAD, AREA B, PHO NOI A |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL PARK, NHU QUYNH COMMUNE, |
| Address Line 3 | HUNG YEN PROVINCE, VIETNAM |
| Consignee Name | CT COMMERCIAL PAPER LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 349 SOUTH MAIN ST, OAKBORO, NC |
| Address Line 2 | 28129, USA |
| Address Line 3 | 512-879-8641 |
| Notify Party Name | EASYPORT USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 2100 WELCH, UNIT C215, HOUSTON, TX |
| Address Line 2 | 77019, USA |
| Address Line 3 | +1 5129340257 |
| Container Number | CAAU7491040 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDHB8385 |
| Seal Number 1 | EMCDHB8385 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BELFAIR - TOILET TISSUE 95003 - BELFAIR - TOILET TISSUE RECYCLED 2-PLY 4.1"X3.2"X500 SHEETS 96 ROLLS/CS |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M . THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 64 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 63 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 54 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2026-05-18 |
| San Juan, Puerto Rico | 15 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 14 | 2026-05-02 |
| Long Beach, California | 12 | 2026-05-09 |
| Miami, Florida | 3 | 2026-05-18 |
| Boston, Massachusetts | 3 | 2026-05-09 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2026-04-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 58 | 2026-05-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 41 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 36 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 32 | 2026-05-16 |
| Kajang Malaysia | 20 | 2026-03-31 |
| Ningbo China (Mainland) | 14 | 2026-05-18 |
| Xiamen China (Mainland) | 8 | 2026-05-18 |
| Colon Panama | 7 | 2026-05-05 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2026-04-28 |
| Cartagena Colombia | 5 | 2026-04-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stavian Tissue Joint Stock Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | B1 ROAD, AREA B, PHO NOI A INDUSTRIAL PARK, NHU QUYNH COMMUNE, HUNG YEN PROVINCE, VIETNAM | 2026-05-20 | 153 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | B1 ROAD, AREA B, PHO NOI A INDUSTRIAL PARK NHU QUYNH COMMUNE HUNG YEN PROVINCE HUNG YEN VIETNAM | 2026-05-23 | 30 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | 2026-04-04 | 11 | |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | 2026-03-19 | 8 | |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | 2026-03-19 | 8 | |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | 2026-03-02 | 6 | |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-09 | 6 | |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | 2025-12-11 | 5 | |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | 2026-04-04 | 5 | |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-13 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Stavian Tissue Joint Stock Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-13 | 5 | |
| 2025-12-11 | 5 |
Below are the top 1 email addresses on file for Stavian Tissue Joint Stock Company.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-13 | 5 |