There are a total of 365 bills of lading on file for Staud Inc between June 6th, 2017 and May 21st, 2026.
Of those 365 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 365 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 376 |
| Notify Party Records | 123 |
| First Shipment on File | Jun 6th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAUD INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Staud Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Staud Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JS VINA COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,330 | 48 |
| MILAGROS NAN QIAO LIMITED | Jan 2025 | 141 | 38 |
| SPRING RIVER FULIN KNITTING HK | Jan 2026 | 364 | 19 |
| MILAGROS CHINA LTD | Jul 2025 | 293 | 16 |
| L COSTA LDA | Jul 2025 | 21 | 16 |
| PT. KARYA IDAMAN BERSAMA | Oct 2024 | 60 | 10 |
| VISE LDA | Aug 2025 | 29 | 9 |
| VERSAO LATINA LDA | Jul 2025 | 11 | 9 |
| CONG TY TNHH MTV YSVINA | Jan 2022 | 25 | 5 |
| Jan 2026 | 4 | 4 | |
| FMF MANUFACTURING CO.,LTD. | May 2026 | 644 | 4 |
| PUKU VIETNAM CO., LTD | May 2026 | 1,008 | 3 |
| Feb 2026 | 4 | 3 | |
| FULL JOY INTERNATIONAL TRADING LIMI | Jan 2022 | 33 | 3 |
| Jan 2026 | 4 | 2 | |
| VISE | May 2026 | 99 | 2 |
| NINGBO YINZHOU HONGYUAN FOREIGN TRA | Mar 2026 | 964 | 2 |
| Jan 2026 | 9 | 2 | |
| FPF CORPORATION | May 2026 | 352 | 2 |
| Feb 2026 | 7 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Staud Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATIC CONTROL COMPONENTS | May 2026 | 3,829 | 21 |
| STATIC GLOBAL SDN BHD | Mar 2024 | 1,797 | 0 |
| STATLAB MEDICAL PRODUCTS | Mar 2025 | 319 | 0 |
| STATURE ELECTRIC INC | May 2026 | 568 | 7 |
| STATUS SRL | Apr 2026 | 429 | 2 |
| STAUBER CALIFORNIA | Sep 2023 | 1,430 | 0 |
| STAUBER INGREDIENTS | May 2026 | 453 | 4 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER DIESAL | May 2026 | 144 | 4 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | May 2026 | 194 | 50 |
| STAVIAN CHEMICAL AMERICA, INC. | Apr 2025 | 112 | 0 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 255 | 158 |
| STAVIN, INC. | Mar 2026 | 475 | 4 |
| STAVIS SEAFOODS LLC | May 2026 | 3,182 | 54 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-11 | HLCUSGN260165944 | PYMNVN105973780 | 603E | House Bill | PYMN | 9320245 | GERD MAERSK | 2026-02-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 208 CTN | 1,499 KG | Container Yard | JS VINA COMPANY LIMITED | STAUD INC | STAUD INC | CTNS= , UNITS OF WOMEN'S TPU BAGPO#: , , , , , , INV NO. JSV-ST--EC/WHHS CODE: ., . |
| 2026-02-09 | CMDUSGN3007956 | PYMNVN105902018 | 1TUGC | House Bill | PYMN | 9839923 | CMA CGM PANAMA | 2026-02-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 510 CTN | 2,968 KG | Container Yard | STAUD INC | CTNS= , UNITS OFWOMEN'S LEATHER TOTE BAGWOMEN'S COTTON BAGPO#:, , , , , , ,, , , , , INV NO. J SV-ST--EC/RE/WHHS CODE:., . | ||
| 2026-01-28 | ZIMUHAI80190914 | ECXSECXVNS260024 | 16E | House Bill | ECXS | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-01-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 129 CTN | 781 KG | Container Yard | WONDERFUL INTERNATIONAL GROUP (HK) LIMITED | STAUD INC | STAUD INC | LADIES' WOVEN DRESS |
| 2026-01-21 | CMDUQGD2490683 | PYMNCN105903421 | 067E | House Bill | PYMN | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-01-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 50 CTN | 676 KG | Pier to Pier | QINGDAO YUSHENG SUITCASES AND BAGS | STAUD INC | STAUD INC | % NYLON GARMENT BAG |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | WHLC039GX33593 |
|---|---|
| House BOL # | ECXSECXVNS260353 |
| Manifest Number | 550221 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ECXS |
| Voyage # | 043E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HYUNDAI NEPTUNE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY, |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1065 KG |
| Weight in KG | 1,065 KG |
| Quantity | 155 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU6849136 |
| Commodity Description |
WOMEN'S LEATHER BAG WOMEN'S LEATHER TOTE BAG WOMEN'S TPU BAG |
| Consignee Name | STAUD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1161 LOGAN ST, |
| Address Line 2 | LOS ANGELES CA 90026 |
| City | LOS ANGELES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90026 |
| Country Code | US |
| Container Number | WHSU6849136 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHA3683389 |
| Seal Number 1 | WHA3683389 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOMEN'S LEATHER BAG WOMEN'S LEATHER TOTE BAG WOMEN'S TPU BAG |
| Marks and Numbers 1 | STYLE # / NAME COLOR STAUD PO#: # PCS PER CARTON SHIP TO : NRI C/O STAUD 9988 REDWOOD AVENUE FONTANA CA 92335 |
| Marks and Numbers 2 | UNITED STATES |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 174 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 164 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2024-05-27 |
| New York, New York | 10 | 2022-03-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 108 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 59 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 49 | 2025-02-21 |
| Sines Portugal | 37 | 2024-07-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 20 | 2025-10-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 14 | 2023-11-28 |
| Singapore Singapore | 13 | 2022-08-09 |
| Pusan South Korea | 8 | 2024-10-22 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 8 | 2022-06-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2023-10-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Staud Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAUD INC | 1161 LOGAN ST, STE 1161 LOS ANGELES CA 90026 US | 2026-02-11 | 111 |
| STAUD INC | 1161 LOGAN STREET LOS ANGELES CA 90026 US | 2026-05-20 | 15 |
| STAUD INC | 2025-06-13 | 15 | |
| STAUD INC | 2026-02-11 | 10 | |
| STAUD INC | 2025-10-21 | 8 | |
| STAUD INC | 2026-05-15 | 4 | |
| STAUD INC | 2026-05-22 | 1 | |
| STAUD INC | 2026-01-28 | 1 | |
| STAUD INC | 2025-07-23 | 1 | |
| STAUD INC | 2025-10-04 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Staud Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-11 | 11 | |
| 2020-05-26 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||