There are a total of 144 bills of lading on file for Stauffer Diesal between October 27th, 2014 and May 21st, 2026.
Of those 144 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 144 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 84 |
| Notify Party Records | 99 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 10 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAUFFER DIESAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Stauffer Diesal, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Stauffer Diesal in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DEUTZ AG | May 2026 | 11,778 | 66 |
| DEUTZ CORP | May 2026 | 8,315 | 45 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stauffer Diesal.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STAUBER CALIFORNIA | Sep 2023 | 1,430 | 0 |
| STAUBER INGREDIENTS | May 2026 | 453 | 4 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | May 2026 | 194 | 50 |
| STAVIAN CHEMICAL AMERICA, INC. | Apr 2025 | 112 | 0 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 255 | 158 |
| STAVIN, INC. | Mar 2026 | 475 | 4 |
| STAVIS SEAFOODS LLC | May 2026 | 3,182 | 54 |
| STAX SCAFFOLDING, LLC | Apr 2025 | 108 | 0 |
| STAY AHEAD LIMITED | Feb 2026 | 134 | 1 |
| STAY ONLINE CORP | May 2022 | 288 | 0 |
| STAY TUNED PERFORMANCE | Apr 2026 | 367 | 4 |
| STAZ USA | May 2026 | 1,436 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | MAEU265705731 | FMSWDE2656614 | 0612W | House Bill | FMSW | 9288394 | PL GERMANY | 2026-04-14 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | STADE GERMANY | 44 PKG | 6,949 K | House to House | DEUTZ AG | STAUFFER DIESEL INC. | DEUTZ ENGINES AND ACCESSORIES HS-CODE; DEUTZ ORDER; | |
| 2025-12-30 | MEDUKJ642132 | FMSWDE2581565 | 0550W | House Bill | FMSW | 9535163 | HENRIKA SCHULTE | 2025-12-29 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 50 PKG | 13,316 K | House to House | DEUTZ AG | STAUFFER DIESEL INC. | DEUTZ ENGINES AND ACCESSORIES HS-CODE; DEUTZ ORDER; | |
| 2025-08-16 | COSU6418851560 | PYMNBRE250328448 | 028W | House Bill | PYMN | 9850575 | EVER FOREVER | 2025-08-15 | BALTIMORE, MARYLAND | ROTTERDAM NETHERLANDS | 27 PKG | 8,787 KG | DEUTZ AG | STAUFFER DIESAL | STAUFFER DIESAL | DEUTZ ENGINES AND ACCESSORIES HS-CODE: 840890 DEUTZ ORDER: 4181524 | |
| 2025-08-13 | MEDURM849002 | FMSWDE2568528 | 0529A | House Bill | FMSW | 9244881 | MSC ARUSHI R. | 2025-08-12 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | STADE GERMANY | 18 PKG | 2,880 K | House to House | DEUTZ AG | STAUFFER DIESEL INC. | DEUTZ ENGINES AND ACCESSORIES HS-CODE; 840890 DEUTZ ORDER; 4181818 | |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | MEDUR8342020 |
|---|---|
| House BOL # | FMSWDE2658242 |
| Manifest Number | 100001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FMSW |
| Voyage # | 0613W |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC SUAPE VII |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA (1101) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8855 K |
| Weight in KG | 8,855 KG |
| Quantity | 27 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGHU1835064 |
| Commodity Description |
DEUTZ ENGINES AND ACCESSORIES HS-CODE; DEUTZ ORDER; |
| Shipper Name | DEUTZ AG |
|---|---|
| Address Line 1 | OTTOSTRASSE 1 |
| Address Line 2 | 51149 KOELN |
| Address Line 3 | GERMANY |
| Consignee Name | STAUFFER DIESEL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 34 STAUFFER LANE |
| Address Line 2 | EPHRATA PENNSYLVANIA 17522 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | TGHU1835064 |
|---|---|
| Seal Number 1 | GW359716 |
| Seal Number 1 | GW359716 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DEUTZ ENGINES AND ACCESSORIES HS-CODE; DEUTZ ORDER; |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Baltimore, Maryland | 49 | 2025-08-16 |
| Norfolk, Virginia | 34 | 2024-04-13 |
| Newark, New Jersey | 21 | 2024-04-23 |
| New York, New York | 21 | 2020-11-03 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 17 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2021-05-20 |
| Chester, Pennsylvania | 1 | 2020-10-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 45 | 2026-05-14 |
| Anvers Belgium | 40 | 2026-05-22 |
| Stade Germany | 38 | 2026-04-15 |
| Bremerhaven Germany | 15 | 2025-04-28 |
| Hamble United Kingdom | 2 | 2020-10-07 |
| Jawaharlal Nehru India | 2 | 2020-03-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2016-10-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stauffer Diesal that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAUFFER DIESAL | 34 STAUFFER LANE EPHRATA PA 17522 US | 2025-08-16 | 90 |
| STAUFFER DIESEL INC. | 34 STAUFFER LANE EPHRATA PA 17522 US | 2022-01-20 | 31 |
| STAUFFER DIESEL INC. | 2026-05-22 | 7 | |
| STAUFFER DIESEL | 2022-10-20 | 5 | |
| STAUFFER DIESEL | 2020-03-12 | 4 | |
| STAUFFER DIESEL INC | 2016-09-29 | 4 | |
| STAUFFER DIESAL | 2017-08-07 | 1 | |
| STAUFFER DIESEL | 2016-03-17 | 1 | |
| STAUFFER DIESEL | 2014-10-28 | 1 | |
| STAUFFER DIESEL INC | 2020-10-07 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||