There are a total of 1,815 bills of lading on file for Stauf USA, LLC between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,815 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,815 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 1,774 |
| Notify Party Records | 78 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 86 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAUF USA, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Stauf USA, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Stauf USA, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 557 |
| LIQUI MOLY USA INC. | May 2026 | 1,144 | 42 |
| LIQUI MOLY GMBH | May 2026 | 3,515 | 42 |
| GREMMLER BAUCHEMIE GMBH | Nov 2024 | 34 | 9 |
| DESS INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 622 | 4 |
| WEISS CHEMIE + TECHNIK GMBH AND CO. | Feb 2026 | 73 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stauf USA, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATLAB MEDICAL PRODUCTS | Mar 2025 | 319 | 0 |
| STATURE ELECTRIC INC | May 2026 | 568 | 7 |
| STATUS SRL | Apr 2026 | 429 | 2 |
| STAUBER CALIFORNIA | Sep 2023 | 1,430 | 0 |
| STAUBER INGREDIENTS | May 2026 | 453 | 4 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER DIESAL | May 2026 | 144 | 4 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | May 2026 | 194 | 50 |
| STAVIAN CHEMICAL AMERICA, INC. | Apr 2025 | 112 | 0 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 255 | 158 |
| STAVIN, INC. | Mar 2026 | 475 | 4 |
| STAVIS SEAFOODS LLC | May 2026 | 3,182 | 54 |
| STAX SCAFFOLDING, LLC | Apr 2025 | 108 | 0 |
| STAY AHEAD LIMITED | Feb 2026 | 134 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | YMJAT670102817 | TWUD132260592700 | 0LBM7 | House Bill | TWUD | CMA CGM FIDELIO | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ANVERS BELGIUM | 774 PKG | 19,624 K | House to House | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | STAUF USA, LLC | 774 PACKAGES ADHESIVES - NON HAZARDOUS PACKED ON 22 PALLETS HS: 350699 INV: XXXX 654176 C3028 D703096 HAZ IMO 3, UN 1133, PG III... | ||
| 2026-05-23 | EGLV003600492678 | PSEACTMEM2640001 | 1452E | House Bill | PSEA | 9935387 | EVER MATCH | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 55 CTN | 1,399 KG | House to House | DESS INDUSTRIAL | STAUF USA, LLC | STAUF USA, LLC | HAND TOOLS (TROWEL) HTS NO:8205.59 55 CTNS(3 PLTS) |
| 2026-05-19 | COSU6448345550 | TWUD132260495200 | 045W | House Bill | TWUD | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | ANVERS BELGIUM | 1,500 PKG | 1,408,231 K | House to House | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | STAUF USA, LLC | 2991 PACKAGES ADHESIVES PACKED ON 10 PALLETS HS: 320890 INV: XXXXX 702993 HAZ IMO 9, UN 3082, PG III NET 6781,79 KGS, BTO 7679,7... | |
| 2026-05-05 | COSU6448345850 | TWUD132260495400 | 045W | House Bill | TWUD | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | ANVERS BELGIUM | 1,590 PCK | 1,910,287 K | House to House | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | STAUF USA, LLC | 1590 PACKAGES ADHESIVES - NON HAZARDOUS PACKED ON 22 PALLETS HS: 320910, 350691, 350699 390931 INV: XXXX 653899 C3016 D703056 | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | COSU6448800460 |
|---|---|
| House BOL # | TWUD132260506700 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TWUD |
| Voyage # | 075W |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO HOPE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | WILNSDORF |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17929 K |
| Weight in KG | 17,929 KG |
| Quantity | 2308 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU6809955 |
| Commodity Description |
2308 TOTAL PACKAGES ADHESIVES HS CODES: 350691 PACKED ON 22 PALLETS INVOICE #XXXX 654039 C3018 D703069 HAZ IMO 3, UN 1133, PG III NET 9811,8 KGS, BTO 10581,5 KGS |
| Shipper Name | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | OBERHAUSENER STRASSE 1 |
| Address Line 2 | WILNSDORF 57234 DE |
| Consignee Name | STAUF USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 835 HERBERT RD. |
| Address Line 2 | CORDOVA TN 38018 US |
| Container Number | TEMU6809955 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KG429454 |
| Seal Number 1 | KG429454 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 2308 TOTAL PACKAGES ADHESIVES HS CODES: 350691 PACKED ON 22 PALLETS INVOICE #XXXX 654039 C3018 D703069 HAZ IMO 3, UN 1133, PG III NET 9811,8 KGS, BTO 10581,5 KGS |
| Marks and Numbers 1 | ADDRESS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 441 | 2026-04-15 |
| Savannah, Georgia | 400 | 2026-05-19 |
| Wilmington, North Carolina | 381 | 2025-07-19 |
| Charleston, South Carolina | 280 | 2026-04-30 |
| New Orleans, Louisiana | 126 | 2021-03-18 |
| Baltimore, Maryland | 55 | 2026-04-07 |
| Norfolk, Virginia | 37 | 2025-09-03 |
| New York, New York | 35 | 2025-03-26 |
| Los Angeles, California | 23 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2025-11-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 1,259 | 2026-05-19 |
| Rotterdam Netherlands | 375 | 2026-01-06 |
| Tampico Mexico | 65 | 2020-05-27 |
| Bremerhaven Germany | 40 | 2025-11-17 |
| Stade Germany | 29 | 2023-05-22 |
| Veracruz Mexico | 10 | 2022-05-25 |
| La Spezia Italy | 10 | 2020-01-13 |
| Leghorn Italy | 10 | 2014-04-08 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 7 | 2026-05-23 |
| Shilong China (Taiwan) | 2 | 2016-01-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stauf USA, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAUF USA, LLC | 835 HERBERT RD. CORDOVA TN 38018 US | 2026-05-19 | 763 |
| STAUF USA, LLC | 835 HERBERT RD CORDOVA, TN 38018 UNITED STATES OF AMERICA | 2026-05-23 | 4 |
| STAUF USA, LLC | 2025-11-17 | 3 | |
| STAUF USA, LLC | 2018-03-20 | 696 | |
| STAUF USA, LLC | 2014-01-16 | 86 | |
| STAUF USA LLC | 2024-11-11 | 60 | |
| STAUF USA LLC | 2025-03-31 | 57 | |
| STAUF USA, LLC | 2023-07-21 | 40 | |
| STAUF USA LLC | 2024-11-12 | 20 | |
| STAUF USA LLC | 2024-03-27 | 18 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Stauf USA, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-27 | 1 | |
| 2020-02-17 | 1 | |
| 2013-10-26 | 2 | |
| 2013-10-03 | 10 |
Below are the top 1 email addresses on file for Stauf USA, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-27 | 1 |