There are a total of 3,142 bills of lading on file for Stauff Corporation between July 26th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,142 bills of lading, 24 were within the past 30 days and 69 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,142 |
|---|---|
| Shipper Records | 5 |
| Consignee Records | 3,151 |
| Notify Party Records | 373 |
| First Shipment on File | Jul 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 24 |
| Records in Last 90 Days | 69 |
| Records in the Past Year | 255 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAUFF CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Stauff Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Stauff Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WALTER STAUFFENBERG GMBH & CO. KG | May 2026 | 1,333 | 304 |
| MHA ZENTGRAF GMBH | Apr 2026 | 831 | 164 |
| SHANGHAI CUVICE IMPORT & EXPORT | Apr 2026 | 211 | 86 |
| FEPCO GMBH | Apr 2026 | 174 | 85 |
| FU SAN MACHINERY CO., LTD | May 2026 | 1,757 | 78 |
| YUANYU RUBBER ENTERPRISE CO., LTD. | Apr 2026 | 137 | 61 |
| OMT S.P.A. | Mar 2026 | 417 | 59 |
| STAUFF BRASIL LTDA | Apr 2026 | 79 | 56 |
| GROTEC VALVE CO., LTD. | May 2026 | 270 | 56 |
| F.LLI TOGNELLA S.P.A. | Apr 2026 | 162 | 56 |
| LIANG YING FASTENERS INDUSTRY COMPANY LIMITED | May 2026 | 385 | 33 |
| OMT GROUP SPA | May 2026 | 49 | 32 |
| CIXI XINMAI INTERNATIONAL TRADING C | May 2026 | 838 | 32 |
| INTEGRAL ACCUMULATOR GMBH | May 2026 | 648 | 30 |
| MHA ZENTGRAF GMBH AND CO | Jan 2025 | 25 | 23 |
| SOFAPE FABRICANTE DE FILTROS LTDA | May 2026 | 90 | 20 |
| FAI FILTRI SRL | May 2026 | 386 | 19 |
| MHA LOGISTICS GMBH | May 2026 | 22 | 18 |
| STAUFF UK LTD | Jun 2025 | 18 | 16 |
| ISIS FLUID CONTROL LTD | May 2026 | 21 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stauff Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATURE ELECTRIC INC | May 2026 | 568 | 7 |
| STATUS SRL | Apr 2026 | 429 | 2 |
| STAUBER CALIFORNIA | Sep 2023 | 1,430 | 0 |
| STAUBER INGREDIENTS | May 2026 | 453 | 4 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER DIESAL | May 2026 | 144 | 4 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | May 2026 | 194 | 50 |
| STAVIAN CHEMICAL AMERICA, INC. | Apr 2025 | 112 | 0 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 255 | 158 |
| STAVIN, INC. | Mar 2026 | 475 | 4 |
| STAVIS SEAFOODS LLC | May 2026 | 3,182 | 54 |
| STAX SCAFFOLDING, LLC | Apr 2025 | 108 | 0 |
| STAY AHEAD LIMITED | Feb 2026 | 134 | 1 |
| STAY ONLINE CORP | May 2022 | 288 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | MAEU269251352 | CFHE2026108333 | 619W | House Bill | CFHE | 9315226 | MAERSK SEMBAWANG | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 5 PCS | 899 KG | OMT GROUP SPA | STAUFF CORPORATION | STAUFF CORPORATION | PUMPS PARTS HTS 84139100 | |
| 2026-05-22 | ONEYMUMG16010500 | HNLTINA2630027 | 084E | House Bill | HNLT | 9475612 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 5 PKG | 3,004 K | Container Yard | STAUFF INDIA PRIVATE LIMITED | STAUFF CORP. | STAUFF CORP. | 05 PACKAGE (FIVE PALLET ONLY) FITTINGS TOTAL QTY: 63111 PCS IEC NO: 3197033892 INVOICE NO: XXXX 25-26 DT 24 02 2026 HS CODE: 731... |
| 2026-05-18 | OOLU2326419600 | HNLTTPA2640043 | 011E | House Bill | HNLT | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 52 CTN | 1,048 K | House to House | FU SAN MACHINERY | STAUFF CORPORATION INC. | STAUFF CORPORATION INC. | 52CTNS=2PLTS PLUMBING SUPPLIES HS CODE:8481.80 |
| 2026-05-18 | YMJAT670102755 | DSVFDTM0011959 | 0LBM7 | House Bill | DSVF | 9299642 | CMA CGM FIDELIO | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 65 PKG | 18,826 KG | House to House | WALTER STAUFFENBERG GMBH | STAUFF CORPORATION | HYDRAULIC ACCESSORIESHS-CODES:39269097 DE 392 69097 LT 40169300 DE 72224050 DE 73079100 IT 73181639 CN 73181900 DE 73181900 IT 7... | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | OOLU2327032520 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTTPA2640182 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CARNATI |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | TAOYUAN, TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 382 K |
| Weight in KG | 382 KG |
| Quantity | 1 WDC |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU5628612 |
| Commodity Description |
20CTNS=1 WDC VALVE PARTS HS CODE:848190 |
| Shipper Name | GROTEC VALVE CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 11 F.-4, NO. 161, GONGYI RD., |
| Address Line 2 | WEST DIST., TAICHUNG CITY |
| Address Line 3 | 403516, TAIWAN |
| Consignee Name | STAUFF CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 7 WILLIAM DEMAREST PLACE, WALDWICK, |
| Address Line 2 | NJ 07463 USA |
| Notify Party Name | STAUFF CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 7 WILLIAM DEMAREST PLACE, WALDWICK, |
| Address Line 2 | NJ 07463 USA |
| Container Number | TGBU5628612 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJTD6189 |
| Seal Number 1 | OOLJTD6189 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 20CTNS=1 WDC VALVE PARTS HS CODE:848190 |
| Marks and Numbers 1 | AS PER SHIPPER'S INVOICE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 2,026 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 792 | 2026-04-24 |
| Long Beach, California | 128 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 93 | 2026-04-30 |
| Chester, Pennsylvania | 87 | 2026-05-13 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2024-03-06 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2020-01-02 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2024-07-20 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-05-24 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2021-11-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 673 | 2025-02-01 |
| Rotterdam Netherlands | 643 | 2026-05-18 |
| Genoa Italy | 386 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 356 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 231 | 2026-05-13 |
| Santos Brazil | 190 | 2026-05-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 133 | 2026-04-30 |
| Bremerhaven Germany | 120 | 2023-11-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 77 | 2024-05-09 |
| Pusan South Korea | 71 | 2024-08-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stauff Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAUFF CORPORATION | 7 WM. DEMAREST PLACE, WALDWICK NJ 07463 US | 2026-05-01 | 329 |
| STAUFF CORPORATION | 7 WM. DEMAREST PLACE WALDWICK,NJ 07463 USA | 2026-05-11 | 189 |
| STAUFF CORPORATION | 2026-05-18 | 140 | |
| STAUFF CORPORATION | 2026-04-28 | 112 | |
| STAUFF CORPORATION | 2026-05-23 | 73 | |
| STAUFF CORPORATION | 2026-03-16 | 30 | |
| STAUFF CORPORATION | 2025-12-03 | 22 | |
| STAUFF CORPORATION | 2025-11-05 | 22 | |
| STAUFF CORPORATION | 2026-04-30 | 20 | |
| STAUFF CORPORATION | 2026-05-23 | 19 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Stauff Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 34 | |
| 2026-05-18 | 19 | |
| 2026-01-13 | 1 | |
| 2023-04-11 | 1 | |
| 2023-01-10 | 4 | |
| 2022-04-14 | 5 | |
| 2021-07-21 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Stauff Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 9 | |
| 2026-01-13 | 1 | |
| 2022-01-13 | 2 |