There are a total of 194 bills of lading on file for Stauffer Glove & Safety between October 23rd, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 194 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 50 were within the past 90 days.
| Total Records | 194 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 192 |
| Notify Party Records | 90 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 50 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAUFFER GLOVE & SAFETY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Stauffer Glove & Safety, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Stauffer Glove & Safety in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHAHBAZ GARMENTS (PVT) LIMITED | May 2026 | 689 | 18 |
| XIANTAO CITY JIAYI PROTECTIVE PRODU | May 2026 | 483 | 13 |
| GLOVES N GLOVES | May 2026 | 465 | 11 |
| MIDAS SAFETY LANKA (PRIVATE) LIMITE | May 2026 | 321 | 8 |
| DIPPED PRODUCTS (THAILAND) LIMITED | May 2026 | 149 | 7 |
| HONG KONG GOALMARK INTERNATIONAL TR | May 2026 | 175 | 6 |
| KAYSONS INTERNATIONAL (PVT) LTD | May 2026 | 474 | 5 |
| PRIME SAFETY LIMITED | May 2026 | 953 | 4 |
| NEW HORIZONS PVT LTD | May 2026 | 956 | 4 |
| DIPPED PRODUCTS PLC | May 2026 | 1,153 | 4 |
| SHAHBAZ ASSOCIATE | Jul 2024 | 11 | 3 |
| INDUSTRIAL CLOTHINGS LIMITED | Dec 2025 | 1,049 | 3 |
| FINE GRIP IMPORT EXPORT | May 2026 | 191 | 3 |
| BELTEXCO LIMITED | May 2026 | 1,109 | 3 |
| WUXI XINYA SAFETY PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 499 | 2 |
| MIDAS SAFETY BANGLADESH LIMITED | May 2026 | 116 | 2 |
| SALUS SAFETY INC | May 2026 | 37 | 1 |
| SAFETY SYSTEMS INTERNATIONAL LLC | Sep 2024 | 417 | 1 |
| DAY SUN TECHNOLOGY LTD | May 2026 | 169 | 1 |
| BLUE SAIL (HONG KONG) TRADING LIMIT | May 2026 | 8,324 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stauffer Glove & Safety.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STAUBER INGREDIENTS | May 2026 | 453 | 4 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER DIESAL | May 2026 | 144 | 4 |
| STAVIAN CHEMICAL AMERICA, INC. | Apr 2025 | 112 | 0 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 255 | 158 |
| STAVIN, INC. | Mar 2026 | 475 | 4 |
| STAVIS SEAFOODS LLC | May 2026 | 3,182 | 54 |
| STAX SCAFFOLDING, LLC | Apr 2025 | 108 | 0 |
| STAY AHEAD LIMITED | Feb 2026 | 134 | 1 |
| STAY ONLINE CORP | May 2022 | 288 | 0 |
| STAY TUNED PERFORMANCE | Apr 2026 | 367 | 4 |
| STAZ USA | May 2026 | 1,436 | 1 |
| STB QUARTERS LLC | May 2026 | 188 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | YMJAE243768642 | KMSCWH26030017 | 019E | House Bill | KMSC | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,570 CTN | 15,132 KG | House to House | HONG KONG GOALMARK INTERNATIONAL | STAUFFER GLOVE & SAFETY | STAUFFER GLOVE & SAFETY | DISPOSABLE PROTECTIVE PRODUCTS |
| 2026-05-18 | MAEU268555061 | SGPVKHI000274541 | 614W | House Bill | SGPV | 9315197 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SALALAH OMAN | 570 PKG | 12,334 KG | Container Yard | SHAHBAZ GARMENTS PVT LTD | STAUFFER GLOVE & SAFETY | STAUFFER GLOVE & SAFETY | INDUSTRIAL WORK GLOVES COVERD |
| 2026-05-14 | WHLC062G001251 | WHLC062G001288 | E009 | House Bill | WHLC | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-13 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 1,711 CTN | 16,428 K | DIPPED PRODUCTS PLC | STAUFFER GLOVE & SAFETY | STAUFFER GLOVE & SAFETY | GLOVES 01X40HC CONTAINER STC= 1711 CARTONS CO NTAINING 246,384 PAIRS RUBBER GLOVES 601CARTO NS - 86,544 PAIRS OF RUBBER GLOVES A... | |
| 2026-05-14 | WHLC062G001248 | WHLC062G001287 | E009 | House Bill | WHLC | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-13 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 2,300 CTN | 15,735 K | MIDAS SAFETY LANKA (PVT) LIMITED | STAUFFER GLOVE & SAFETY | STAUFFER GLOVE & SAFETY | GLOVES 01X40HC CONTAINER STC= 2,300 CTNS 2,30 0.000 KPC NITRILE DISPOSABLE GLOVES H.S.CODE 4015.19 PO# XXXXXXX DO# 8000189054 XX... | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | MAEU267810165 |
|---|---|
| House BOL # | AIRLKOL136963 |
| Manifest Number | 050063 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AIRL |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ROME EXPRESS |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | KOLKATA |
| Foreign Port of Lading | COLOMBO SRI LANKA (54201) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1519 KG |
| Weight in KG | 1,519 KG |
| Quantity | 113 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU5905188 |
| Commodity Description |
INDUSTRIAL LEATHER GLOVES |
| Shipper Name | NEW HORIZONS PVT LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | REGD OFFICE 31/2 TOPSIA ROAD |
| Address Line 2 | KOLKATA WB |
| Address Line 3 | 700046 IN |
| Consignee Name | STAUFFER GLOVE AND SAFETY |
|---|---|
| Address Line 1 | 361 EAST 6TH STREET |
| Address Line 2 | RED HILL PA |
| Address Line 3 | 18076 US |
| Container Number | TIIU5905188 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MLIN0398144 |
| Seal Number 1 | MLIN0398144 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | INDUSTRIAL LEATHER GLOVES |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001520 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 155 | 2026-05-20 |
| New York, New York | 19 | 2026-04-16 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2026-04-27 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2026-03-30 |
| Long Beach, California | 3 | 2020-12-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 61 | 2023-04-11 |
| Colombo Sri Lanka | 44 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 31 | 2026-05-19 |
| Salalah Oman | 20 | 2026-05-20 |
| Songkhla Thailand | 6 | 2026-03-30 |
| Chittagong Bangladesh | 6 | 2018-01-17 |
| Singapore Singapore | 5 | 2026-05-11 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 5 | 2018-08-10 |
| Kajang Malaysia | 4 | 2026-02-16 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2018-08-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stauffer Glove & Safety that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 361 EAST SIXTH STREET RED HILL, PA 18076-0045 | 2026-05-11 | 19 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 361 E. SIXTH STREET, RED HILL, PA 18076, USA RED HILL PA 18076 US | 2026-04-20 | 16 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 2026-05-20 | 14 | |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 2026-05-14 | 7 | |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 2026-03-14 | 4 | |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 2026-03-30 | 3 | |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 2026-04-11 | 3 | |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 2026-05-09 | 2 | |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 2026-03-28 | 2 | |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | 2026-05-19 | 2 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Stauffer Glove & Safety.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 19 | |
| 2026-05-14 | 1 | |
| 2023-04-03 | 2 | |
| 2021-03-11 | 17 | |
| 2016-06-29 | 3 | |
| 2016-05-19 | 1 | |
| 2013-10-19 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||