There are a total of 1,847 bills of lading on file for Stauf Klebstoffwerk GMBH between October 22nd, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 1,847 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 34 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,847 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,847 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 34 |
| Records in the Past Year | 141 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Stauf Klebstoffwerk GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Stauf Klebstoffwerk GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 557 |
| WILLIAM BIRD | May 2026 | 1,073 | 99 |
| OSCODA PLASTICS | May 2026 | 39 | 31 |
| FLEXCO | May 2026 | 784 | 10 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 1 |
| Apr 2025 | 1 | 1 | |
| Feb 2024 | 1 | 1 | |
| Aug 2025 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stauf Klebstoffwerk GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATIC GLOBAL SDN BHD | Mar 2024 | 1,797 | 0 |
| STATLAB MEDICAL PRODUCTS | Mar 2025 | 319 | 0 |
| STATURE ELECTRIC INC | May 2026 | 568 | 7 |
| STATUS SRL | Apr 2026 | 429 | 2 |
| STAUBER CALIFORNIA | Sep 2023 | 1,430 | 0 |
| STAUBER INGREDIENTS | May 2026 | 453 | 4 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER DIESAL | May 2026 | 144 | 4 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | May 2026 | 194 | 50 |
| STAVIAN CHEMICAL AMERICA, INC. | Apr 2025 | 112 | 0 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 255 | 158 |
| STAVIN, INC. | Mar 2026 | 475 | 4 |
| STAVIS SEAFOODS LLC | May 2026 | 3,182 | 54 |
| STAX SCAFFOLDING, LLC | Apr 2025 | 108 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | YMJAT670102817 | TWUD132260592700 | 0LBM7 | House Bill | TWUD | CMA CGM FIDELIO | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ANVERS BELGIUM | 774 PKG | 19,624 K | House to House | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | STAUF USA, LLC | 774 PACKAGES ADHESIVES - NON HAZARDOUS PACKED ON 22 PALLETS HS: 350699 INV: XXXX 654176 C3028 D703096 HAZ IMO 3, UN 1133, PG III... | ||
| 2026-05-20 | YMJAT670102707 | TWUD132260564400 | 075W | House Bill | TWUD | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-19 | NORFOLK, VIRGINIA | ANVERS BELGIUM | 2,064 PKG | 1,469,064 K | House to House | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | OSCODA PLASTICS | 2064 PACKAGES PACKED ON 22 PALLETS ADHESIVES HARMLESS HS: 350699, 390931 C3009 D703047 AS PER INV. #XXXX 654048 | |
| 2026-05-19 | COSU6448345550 | TWUD132260495200 | 045W | House Bill | TWUD | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | ANVERS BELGIUM | 1,500 PKG | 1,408,231 K | House to House | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | STAUF USA, LLC | 2991 PACKAGES ADHESIVES PACKED ON 10 PALLETS HS: 320890 INV: XXXXX 702993 HAZ IMO 9, UN 3082, PG III NET 6781,79 KGS, BTO 7679,7... | |
| 2026-05-09 | IILU155447300 | TWUD132260554800 | 1049W | House Bill | TWUD | 9334375 | INDEPENDENT HORIZON | 2026-05-08 | WILMINGTON, NORTH CAROLINA | ANVERS BELGIUM | 774 PKG | 19,624 K | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | WILLIAM M. BIRD & COMPANY INC | 774 PACKAGES PACKED ON 22 PALLETS ADHESIVES HS CODE 350691 INVOICE NO. XXXX 654038 C3021 D703088 HAZ IMO 3, UN 1133, PG III NET ... | ||
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | COSU6448800460 |
|---|---|
| House BOL # | TWUD132260506700 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TWUD |
| Voyage # | 075W |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO HOPE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | WILNSDORF |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17929 K |
| Weight in KG | 17,929 KG |
| Quantity | 2308 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU6809955 |
| Commodity Description |
2308 TOTAL PACKAGES ADHESIVES HS CODES: 350691 PACKED ON 22 PALLETS INVOICE #XXXX 654039 C3018 D703069 HAZ IMO 3, UN 1133, PG III NET 9811,8 KGS, BTO 10581,5 KGS |
| Shipper Name | STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | OBERHAUSENER STRASSE 1 |
| Address Line 2 | WILNSDORF 57234 DE |
| Consignee Name | STAUF USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 835 HERBERT RD. |
| Address Line 2 | CORDOVA TN 38018 US |
| Container Number | TEMU6809955 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KG429454 |
| Seal Number 1 | KG429454 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 2308 TOTAL PACKAGES ADHESIVES HS CODES: 350691 PACKED ON 22 PALLETS INVOICE #XXXX 654039 C3018 D703069 HAZ IMO 3, UN 1133, PG III NET 9811,8 KGS, BTO 10581,5 KGS |
| Marks and Numbers 1 | ADDRESS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Wilmington, North Carolina | 474 | 2026-05-09 |
| Houston, Texas | 441 | 2026-04-15 |
| Savannah, Georgia | 359 | 2026-05-19 |
| Charleston, South Carolina | 269 | 2026-04-30 |
| New Orleans, Louisiana | 126 | 2026-03-27 |
| Norfolk, Virginia | 56 | 2026-05-20 |
| Baltimore, Maryland | 54 | 2026-04-07 |
| New York, New York | 20 | 2025-08-19 |
| Los Angeles, California | 18 | 2021-12-24 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2025-07-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 1,390 | 2026-05-20 |
| Rotterdam Netherlands | 355 | 2026-01-06 |
| Tampico Mexico | 64 | 2020-05-27 |
| Bremerhaven Germany | 17 | 2021-04-26 |
| Veracruz Mexico | 10 | 2022-05-25 |
| Stade Germany | 7 | 2022-12-29 |
| Veracruz Mexico | 1 | 2022-01-27 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2016-12-30 |
| Balboa Panama | 1 | 2015-05-27 |
| Le Havre France | 1 | 2014-01-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stauf Klebstoffwerk GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | OBERHAUSENER STRASSE 1 WILNSDORF 57234 DE | 2026-05-20 | 1,577 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | OBERHAUSENER STR. 1 WILNSDORF DE | 2016-09-22 | 92 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | 2024-11-12 | 80 | |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GESELLSCHAFT MI | 2025-03-31 | 53 | |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | 2024-03-27 | 20 | |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | 2022-07-28 | 14 | |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | 2024-10-03 | 3 | |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | 2013-03-09 | 2 | |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | 2024-11-27 | 2 | |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | 2021-04-19 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Stauf Klebstoffwerk GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||