There are a total of 880 bills of lading on file for Staubli Corporation between October 23rd, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 880 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 880 |
|---|---|
| Shipper Records | 166 |
| Consignee Records | 812 |
| Notify Party Records | 600 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 25 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAUBLI CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Staubli Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Staubli Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STAEUBLI ELECTRICAL CONNECTORS AG | Sep 2023 | 320 | 108 |
| STAUBLI FAVERGES | May 2026 | 110 | 47 |
| ACITO LOGISTICS GMBH | May 2026 | 366 | 26 |
| STAUBLI LYON | Jun 2025 | 138 | 24 |
| STAUBLI HEADQUARTER | Oct 2023 | 13 | 13 |
| STAUBLI (HANGZHOU) MECHATRONIC CO. LTD | May 2026 | 13 | 5 |
| STAEUBLI SARGANS AG | Jun 2024 | 35 | 5 |
| STAEUBLI TEC-SYSTEMS GMBH | Apr 2025 | 12 | 4 |
| LIETTI S.R.L. | Dec 2024 | 27 | 4 |
| IPEX USA LLC | May 2026 | 747 | 4 |
| Mar 2026 | 2 | 2 | |
| TOYOTA TEXTILE MACHINERY INC. | Apr 2026 | 103 | 1 |
| Apr 2023 | 8 | 1 | |
| Mar 2025 | 1 | 1 | |
| Mar 2024 | 1 | 1 | |
| Aug 2024 | 2 | 1 | |
| PLASTIC OMNIUM AUTOMOTIVE EXTERIOR | May 2026 | 712 | 1 |
| HONDA DEV & MFG OF AMERICA, LLC | May 2026 | 63 | 1 |
| GENKINGER INC. | Jan 2026 | 103 | 1 |
| May 2025 | 5 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Staubli Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATEWOOD INTERNATIONAL CO LTD | Sep 2025 | 307 | 0 |
| STATIC CONTROL COMPONENTS | May 2026 | 3,829 | 21 |
| STATIC GLOBAL SDN BHD | Mar 2024 | 1,797 | 0 |
| STATLAB MEDICAL PRODUCTS | Mar 2025 | 319 | 0 |
| STATURE ELECTRIC INC | May 2026 | 568 | 7 |
| STATUS SRL | Apr 2026 | 429 | 2 |
| STAUBER CALIFORNIA | Sep 2023 | 1,430 | 0 |
| STAUBER INGREDIENTS | May 2026 | 453 | 4 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER DIESAL | May 2026 | 144 | 4 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | May 2026 | 194 | 50 |
| STAVIAN CHEMICAL AMERICA, INC. | Apr 2025 | 112 | 0 |
| STAVIAN TISSUE JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 255 | 158 |
| STAVIN, INC. | Mar 2026 | 475 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 | ZIMUGOA1089715 | ECUWMILCHS05167 | 34W | House Bill | ECUW | 9395927 | CARMEL I | 2026-04-16 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 8 PKG | 6,458 KG | Pier to Pier | STAUBLI FAVERGES SAS | STAUBLI CORPORATION | QMC SYSTEME T T QMC MAGNETIC CLAMPING SYSTEM | |
| 2026-04-14 | MEDUK9964835 | ECUWMILCHS05150 | 609E | House Bill | ECUW | 9842085 | MSC FAITH | 2026-04-13 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | GENOA ITALY | 5 PKG | 4,247 KG | House to House | STAUBLI FAVERGES SCA | STAUBLI CORPORATION | QMC SYSTEME T QMC MAGNETIC CLAMPI NG SYSTEM | |
| 2026-04-03 | MEDUK9919573 | ECUWMILCHS05138 | D607E | House Bill | ECUW | 9484467 | MSC VANDYA | 2026-04-02 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | GENOA ITALY | 2 PKG | 2,801 KG | House to House | STAUBLI FAVERGES SAS | STAUBLI CORPORATION | QMC SYSTEME T QMC MAGNETIC CLAMPIN G SYSTEM | |
| 2026-03-25 | MAEU267079738 | BANQ1072846207 | 610W | House Bill | BANQ | 9349497 | AL SAFAT | 2026-03-24 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 1 PKG | 4,409 K | STAUBLI WFT GMBH | STAUBLI CORPORATION | STAUBLI CORPORATION | XXCM - KG XXCM - KG VESULFL_ FL REMOTE CONTROL HBC ECO EMERGENCY CHARGING UNIT INDUCTIVE CHARGING STATION | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | YMJAT600100721 |
|---|---|
| House BOL # | ECUWMILCHS05188 |
| Manifest Number | 524028 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ECUW |
| Voyage # | W1MA |
| IMO # | 9951549 |
| Vessel Name | CMA CGM ENDURANCE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | MILAN |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5275 KG |
| Weight in KG | 5,275 KG |
| Quantity | 6 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MAGU5772357 |
| Commodity Description |
QMC123 SYSTEME 3500T QMC123 MAGNETIC CLAMPIN G SYSTEM |
| Shipper Name | STAUBLI FAVERGES SAS |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA RIVERA 55 MILANO |
| City | CARATE BRIANZA |
| Zip Code | 20048 |
| Country Code | IT |
| Consignee Name | STAUBLI CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 201 PARKWAY WEST 9279 |
| City | DUNCAN |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29334 |
| Country Code | US |
| Container Number | MAGU5772357 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 032440 |
| Seal Number 1 | 032440 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Break Bulk |
| Cargo Description 1 | QMC123 SYSTEME 3500T QMC123 MAGNETIC CLAMPIN G SYSTEM |
| Marks and Numbers 1 | STABULI DUNKAN USA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 629 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 169 | 2026-04-17 |
| Savannah, Georgia | 32 | 2025-06-25 |
| New York, New York | 15 | 2026-05-04 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2022-09-12 |
| Boston, Massachusetts | 11 | 2024-04-16 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2024-10-24 |
| Miami, Florida | 2 | 2024-04-24 |
| Seattle, Washington | 2 | 2021-12-08 |
| Los Angeles, California | 1 | 2025-03-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Le Havre France | 197 | 2025-01-13 |
| Bremerhaven Germany | 174 | 2023-12-19 |
| Rotterdam Netherlands | 169 | 2025-10-02 |
| Anvers Belgium | 142 | 2026-01-05 |
| Stade Germany | 93 | 2026-03-25 |
| Fos France | 43 | 2025-01-08 |
| Genoa Italy | 33 | 2026-05-12 |
| Valencia Spain | 8 | 2025-11-03 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2024-07-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Staubli Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAUBLI CORPORATION | 201 PARKWAY WEST DUNCAN SC 29334 US | 2025-12-08 | 526 |
| STAUBLI CORPORATION | PARKWAY W 201 DUNCAN SC 29334-927 US | 2026-03-25 | 49 |
| STAUBLI CORPORATION | 2026-05-12 | 6 | |
| STAUBLI CORPORATION | 2026-01-14 | 3 | |
| STAUBLI CORPORATION | 2026-05-18 | 1 | |
| STAUBLI SA | 2018-04-06 | 56 | |
| STAUBLI CORP | 2026-01-05 | 46 | |
| STAUBLI CORPORATION | 2019-09-05 | 27 | |
| STAUBLI CORPORATION | 2016-11-02 | 25 | |
| STAUBLI CORPORATION | 2018-04-06 | 21 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Staubli Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-05 | 48 | |
| 2025-04-22 | 2 | |
| 2025-04-22 | 2 | |
| 2025-04-22 | 1 | |
| 2025-03-22 | 1 | |
| 2024-01-22 | 6 | |
| 2023-03-29 | 4 | |
| 2022-09-12 | 2 | |
| 2018-12-12 | 30 | |
| 2018-12-12 | 1 |
Below are the top 5 email addresses on file for Staubli Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-22 | 1 | |
| 2024-09-19 | 1 | |
| 2024-01-22 | 3 | |
| 2023-03-29 | 2 | |
| 2017-06-30 | 2 |