There are a total of 1,459 bills of lading on file for Swift Argentina S.A. between June 23rd, 2018 and May 21st, 2026.
Of those 1,459 bills of lading, 95 were within the past 30 days and 202 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,459 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,694 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Jun 23rd, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 95 |
| Records in Last 90 Days | 202 |
| Records in the Past Year | 578 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWIFT ARGENTINA S.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Swift Argentina S.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Swift Argentina S.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MINERVA MEATS USA INC | May 2026 | 17,911 | 1,010 |
| EAST COAST DISTRIBUTORS | May 2026 | 488 | 35 |
| DIAMOND GREEN DIESEL LLC | May 2026 | 1,793 | 35 |
| CONSCO FOODS INC | May 2026 | 568 | 20 |
| LONDON FOODS LTD. | May 2026 | 199 | 14 |
| GURRENTZ INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 29,026 | 13 |
| ST. BERNARD RENEWABLES LLC | Mar 2026 | 35 | 10 |
| CENTENNIAL FOOD SERVICE FOUNTAIN CO | Sep 2025 | 437 | 8 |
| C&C PACKING LIMITED | May 2026 | 1,749 | 8 |
| NOAH S ARK PROCESSOR LLC | Apr 2026 | 248 | 6 |
| LAMEX FOODS INC | Feb 2026 | 1,779 | 6 |
| L N REYNOLDS CO LTD | May 2026 | 8,466 | 6 |
| OASIS INTERNATIONAL | May 2026 | 878 | 5 |
| VIANDES AGRO INC. | May 2026 | 1,556 | 4 |
| SURE GOOD FOODS LTD. | May 2026 | 3,753 | 4 |
| REG MARKETING & LOGISTICS GROUP, LLC | May 2026 | 404 | 4 |
| CENTENNIAL FOOD SERVICE | May 2026 | 3,102 | 4 |
| BB TRADING | Apr 2026 | 780 | 4 |
| ORLEANS INTERNATIONAL INC | May 2026 | 11,103 | 3 |
| GOLDEN WEST TRADING, INC | May 2026 | 1,249 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Swift Argentina S.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWEP SLOVAKIA S.R.O. | May 2026 | 1,027 | 55 |
| SWEPART TRANSMISSION AB | May 2026 | 280 | 2 |
| SWETHA CREATIONS | May 2026 | 211 | 11 |
| SWG DOMINICANA INC | May 2026 | 1,687 | 89 |
| SWH INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,763 | 9 |
| SWI VALVE CO., LTD. | May 2026 | 549 | 8 |
| SWI VALVE INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 448 | 8 |
| SWI-DE LLC | May 2026 | 1,599 | 78 |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | May 2026 | 7,134 | 111 |
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| SWIFT & COMPANY | May 2026 | 4,795 | 108 |
| SWIFT BEEF COMPANY | May 2026 | 850 | 11 |
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 2,285 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 765 |
| SWIFT DEAL INC | May 2026 | 616 | 69 |
| SWIFT FREIGHT (I) PVT LTD. | Jun 2025 | 9,825 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (INDIA) PRIVATE LIMIT | Dec 2024 | 33,196 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | May 2026 | 32,585 | 28 |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 764 | 9 |
| SWIFT LINE FORWARDING | May 2026 | 69 | 15 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUWS029645 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9306196 | MSC CAPUCINE R | 2026-05-28 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | CRISTOBAL PANAMA | 964 CTN | 27,238 K | House to House | SWIFT ARGENTINA S.A. | MINERVA MEATS USA INC | MINERVA MEATS USA INC | ONE CONTAINER WITH: 964 CARTON FROZEN BONELES S BEEF A-FH 90 CL MARKS: MINERVA FOODS SHIPPI NG MARKS: AR/18609-18 + AR/18609-18A... | |
| 2026-05-26 | MAEU721390648 | 618W | Regular Bill | MAEU | 9408841 | KANDLA EXPRESS | 2026-05-25 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | CARTAGENA COLOMBIA | 1,073 CTN | 56,899 LB | Container Yard | SWIFT ARGENTINA SA | MINERVA MEATS USA | MINERVA MEATS USA | FROZEN BONELESS BEEF SCOI 100 VL MARKS MINERV A FOODS SHIPPING MARKS AR1906310 AR1906310A TOTAL NET WEIGHT 24692.84 KGS P.E 26 0... | |
| 2026-05-26 | MAEU721390652 | 618W | Regular Bill | MAEU | 9408841 | KANDLA EXPRESS | 2026-05-25 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | CARTAGENA COLOMBIA | 856 CTN | 53,323 LB | Container Yard | SWIFT ARGENTINA SA | MINERVA MEATS USA | MINERVA MEATS USA | FROZEN BONELESS BEEF AFH 75 CL USDA ORGANIC MARKS MINERVA FOODS SHIPPING MARKS AR187902 AR187902A TOTAL NET WEIGHT 23.29689 KGS ... | |
| 2026-05-25 | MEDUWS022889 | ALNT0000001127 | UA614 | House Bill | ALNT | 9141297 | MSC ROCHELLE | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | BUENOS AIRES ARGENTINA | 1,122 CTN | 21,488 KG | House to House | SWIFT ARGENTINA S.A. | NOAH'S ARK PROCESSORS LLC | FROZEN BONELESS BEEF | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | MEDUWS042663 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 616A |
| IMO # | 9978987 |
| Vessel Name | MSC FIRENZE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ROSARIO |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER PANAMA WEST COAST REGION PORTS (22599) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24807 K |
| Weight in KG | 24,807 KG |
| Quantity | 1031 CTN |
| Volume | 53 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CXRU1562688 |
| Commodity Description |
ONE CONTAINER WITH: 1031 CARTON FROZEN BONELE SS BEEF S-COI 100 VL MARKS: MINERVA FOODS SHI PPING MARKS: AR/19063-11 + AR/19063-11A TOTAL NET WEIGHT: 23735,52 KGS P.E: 26 052 EC01 00 3436 K 26 052 EC01003437 L REF: AR/19063-11 + AR/19063-11A NCM: 0202.30 FREIGHT COLLECT EL SEWHERE PAYABLE AT XXXXX BY XXXXX |
| Shipper Name | SWIFT ARGENTINA S.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | EDISON 2659 3 PISO, MARTINEZ |
| Address Line 2 | BUENOS AIRES C 1640 ARGENTINA |
| Consignee Name | MINERVA MEATS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | STE 410 2400 E COMMERCIAL BLVD |
| Address Line 2 | FORT LAUDERDALE FL 33308 UNITED STA |
| Notify Party Name | MINERVA MEATS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | STE 410 2400 E COMMERCIAL BLVD |
| Address Line 2 | FORT LAUDERDALE FL 33308 UNITED STA |
| Notify Party Name | ROD INTERNATIONAL CHB SERVICES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 835 S BREA BLVD |
| Address Line 2 | BREA CA 92821 UNITED STATES |
| Container Number | CXRU1562688 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BAA65400 |
| Seal Number 1 | BAA65400 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ONE CONTAINER WITH: 1031 CARTON FROZEN BONELE SS BEEF S-COI 100 VL MARKS: MINERVA FOODS SHI PPING MARKS: AR/19063-11 + AR/19063-11A TOTAL NET WEIGHT: 23735,52 KGS P.E: 26 052 EC01 00 3436 K 26 052 EC01003437 L REF: AR/19063-11 + AR/19063-11A NCM: 0202.30 FREIGHT COLLECT EL SEWHERE PAYABLE AT XXXXX BY XXXXX |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Philadelphia, Pennsylvania | 665 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 241 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 197 | 2026-05-12 |
| Long Beach, California | 94 | 2026-04-16 |
| Seattle, Washington | 92 | 2026-05-15 |
| Jacksonville, Florida | 46 | 2026-01-29 |
| New Orleans, Louisiana | 32 | 2026-04-20 |
| Norfolk, Virginia | 21 | 2025-08-26 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2026-04-18 |
| Baton Rouge, Louisiana | 14 | 2025-10-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| All Other Panama West Coast Region Ports | 263 | 2026-05-15 |
| Salvador Brazil | 253 | 2026-05-22 |
| Cristobal Panama | 215 | 2026-05-20 |
| Buenos Aires Argentina | 193 | 2026-05-21 |
| Colon Panama | 117 | 2026-05-16 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 73 | 2026-01-29 |
| Rio Grande Brazil | 68 | 2026-05-14 |
| Cartagena Colombia | 64 | 2026-05-14 |
| Campana Argentina | 40 | 2026-04-20 |
| Santos Brazil | 31 | 2026-04-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Swift Argentina S.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWIFT ARGENTINA S.A. | EDISON 2659 3 PISO, MARTINEZ BUENOS AIRES C 1640 ARGENTINA | 2026-05-20 | 548 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | LEANDRO N. ALEM 986, PISO 1 BUENOS AIRES C C1001AAR ARGENTINA | 2026-04-21 | 302 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | 2025-06-06 | 142 | |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | 2025-11-25 | 29 | |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | 2025-10-30 | 4 | |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | 2025-10-30 | 4 | |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | 2026-04-30 | 3 | |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | 2026-05-22 | 3 | |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | 2025-12-02 | 2 | |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | 2025-10-25 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Swift Argentina S.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-04 | 27 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||