There are a total of 68,530 bills of lading on file for Swift Cargo Inc. between June 3rd, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 68,530 bills of lading, 1,626 were within the past 30 days and 2,285 were within the past 90 days.
| Total Records | 68,530 |
|---|---|
| Shipper Records | 19,922 |
| Consignee Records | 59,115 |
| Notify Party Records | 68,780 |
| First Shipment on File | Jun 3rd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1,626 |
| Records in Last 90 Days | 2,285 |
| Records in the Past Year | 3,046 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWIFT CARGO INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Swift Cargo Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Swift Cargo Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 19,050 |
| CHETAK NEW YORK LLC | May 2026 | 14,027 | 2,148 |
| DEEP FOODS INC | May 2026 | 7,924 | 1,408 |
| DEEPKIRAN FOODS PRIVATE LTD | May 2026 | 5,512 | 1,174 |
| INNOVATIVE CUISINE PRIVATE LIMITED | May 2026 | 3,051 | 909 |
| BALKRISHNA INDUSTRIES LTD | May 2026 | 28,114 | 675 |
| SWIFT FREIGHT (INDIA) PRIVATE LIMIT | Dec 2024 | 33,196 | 418 |
| SHREE BHAGWATI FLOUR & FOODS PVT LT | May 2026 | 7,418 | 403 |
| BEYOND SHIPPING COMPANY INC. | May 2026 | 18,117 | 259 |
| RS LOGISTICS LIMITED | May 2026 | 206,010 | 243 |
| CHETAK CHICAGO LLC | May 2026 | 3,132 | 237 |
| CHETAK ORLANDO LLC | May 2026 | 1,246 | 203 |
| UNIPEX DAIRY PRODUCTS CO. LTD. | May 2026 | 2,934 | 197 |
| QINGDAO LHS LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 4,290 | 190 |
| LT FOODS AMERICAS | Mar 2026 | 5,279 | 179 |
| JAY KESHAV EXPORTS PVT. LTD | May 2026 | 1,991 | 172 |
| IQ PRODUCE | May 2026 | 439 | 169 |
| K & M TIRE | May 2026 | 3,783 | 139 |
| HAIYANG CHIANGMAI THAI AGRI-PRODUCTS CO.,LTD. | May 2026 | 468 | 130 |
| PT. RSL LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 1,582 | 127 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Swift Cargo Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWETHA CREATIONS | May 2026 | 211 | 11 |
| SWG DOMINICANA INC | May 2026 | 1,687 | 89 |
| SWH INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,763 | 9 |
| SWI VALVE CO., LTD. | May 2026 | 549 | 8 |
| SWI VALVE INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 448 | 8 |
| SWI-DE LLC | May 2026 | 1,599 | 78 |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | May 2026 | 7,134 | 111 |
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| SWIFT & COMPANY | May 2026 | 4,795 | 108 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | May 2026 | 1,459 | 202 |
| SWIFT BEEF COMPANY | May 2026 | 850 | 11 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 765 |
| SWIFT DEAL INC | May 2026 | 616 | 69 |
| SWIFT FREIGHT (I) PVT LTD. | Jun 2025 | 9,825 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (INDIA) PRIVATE LIMIT | Dec 2024 | 33,196 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | May 2026 | 32,585 | 28 |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 764 | 9 |
| SWIFT LINE FORWARDING | May 2026 | 69 | 15 |
| SWIFT LOGISTICS SRL | May 2026 | 425 | 29 |
| SWIFT MARINE BV | May 2026 | 367 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | COSU6450314210 | 1262E | Master BOL w/in-bond | COSU | 9850824 | EVER FORE | 2026-05-27 | SAVANNAH, GEORGIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 570 PKG | 19,000 KG | House to House | RS LOGISTICS LIMITED | SWIFT CARGO INCORPORATED | SWIFT CARGO INCORPORATED | SIDE CABINETS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERI | |
| 2026-05-29 | MAEU269238166 | 614W | Regular Bill | MAEU | 9348649 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | MUMBAI INDIA | 1,589 CTN | 30,379 LB | Container Yard | DEEPKIRAN FOODS PVT LTD | DEEP FOODS INC | SWIFT CARGO INC | TOTAL 1589 CARTONS ONLY (ONE THOUSAND FIVE HU NDRED EIGHTY NINE ONLY) READY TO EAT PROCESSE D FOOD (FROZEN) OTHER DESCRIPTION AS... | |
| 2026-05-29 | MAEU269007307 | 614W | Master Bill | MAEU | 9348649 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | MUMBAI INDIA | 1,000 PKG | 39,573 LB | SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | SWIFT CARGO | SWIFT CARGO | 1000 BOX IN 20 PALLET LINED BRAKE SHOE AND K ITS HSN CODE 87169010 87083000 S. BILL NO 2116138 DT. 04042026 SCAC CODE SIFK FR EI... | ||
| 2026-05-29 | MEDUXO598734 | 614A | Master Bill | MEDU | 9214903 | MSC JASMINE X | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | COLOMBO SRI LANKA | 44 PKG | 14,756 K | House to House | SWIFT CARGO PVT LTD | SWIFT CARGO INC | SWIFT CARGO INC | INDUSTRIAL VALVES HS CODE: 84818030 SB NO: 19 43572 DT:30-03-2026 FREIGHT COLLECT SCAC CODE : SIFK | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | WHLC114G000708 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | WHLC |
| Voyage # | E006 |
| IMO # | 9968542 |
| Vessel Name | WAN HAI A19 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | COCHIN, INDIA |
| Foreign Port of Lading | SHEKOU CHINA (MAINLAND) (57018) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5750 K |
| Weight in KG | 5,750 KG |
| Quantity | 500 PKG |
| Volume | 15 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU0505154 |
| Commodity Description |
1 X 20'GP STC 500 CARTONS AFD SHRIMPS FREEZE DRIED SHRIMP TOTAL NET WT= 5000KGS HS COD E= 03061711 S.B.NO= 1915078 DTD. 28.03.2026 SWIFT FILING AMS SCAC CODE= SIFK |
| Shipper Name | SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 3RD FLOOR, 61/2299 G, MODERN AGE, |
| Address Line 2 | ALAPATT CROSS ROAD, RAVIPURAM, ERN |
| Address Line 3 | AKULAM, KERALA, 682015 |
| Consignee Name | SWIFT CARGO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 16700 VALLEY VIEW AVE SUITE 300B L |
| Address Line 2 | A MIRADA CA 90638 |
| Notify Party Name | SWIFT CARGO INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 16700 VALLEY VIEW AVE SUITE 300B L |
| Address Line 2 | A MIRADA CA 90638 |
| Container Number | WHSU0505154 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHA1371429 |
| Seal Number 1 | WHA1371429 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | 1 X 20'GP STC 500 CARTONS AFD SHRIMPS FREEZE DRIED SHRIMP TOTAL NET WT= 5000KGS HS COD E= 03061711 S.B.NO= 1915078 DTD. 28.03.2026 SWIFT FILING AMS SCAC CODE= SIFK |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 26,711 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 8,225 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 6,758 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 6,076 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 4,886 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 3,234 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 2,827 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 2,368 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 2,218 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 1,124 | 2026-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 21,672 | 2026-05-23 |
| Mundra India | 15,702 | 2026-05-22 |
| Colombo Sri Lanka | 5,834 | 2026-05-23 |
| Salalah Oman | 3,490 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 2,521 | 2026-05-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 1,939 | 2026-05-22 |
| Valencia Spain | 1,662 | 2026-05-21 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1,325 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 1,190 | 2026-05-21 |
| Algeciras Spain | 947 | 2025-02-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Swift Cargo Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWIFT CARGO INC. | 295 PIERSON AVENUE, SUITE 103, EDISON NJ 08837 | 2026-05-22 | 7,793 |
| SWIFT CARGO INC. | 295 PIERSON AVE., SUITE 103 EDISON NJ UNITED STATES | 2026-05-22 | 5,049 |
| SWIFT CARGO INC. | 2026-05-22 | 5,042 | |
| SWIFT CARGO INC. | 2026-05-19 | 2,908 | |
| SWIFT CARGO INC. | 2026-05-22 | 914 | |
| SWIFT CARGO INC. | 2026-05-13 | 664 | |
| SWIFT CARGO INC. | 2025-07-11 | 640 | |
| SWIFT CARGO INC. | 2026-05-04 | 587 | |
| SWIFT CARGO INC. | 2026-05-22 | 478 | |
| SWIFT CARGO INC. | 2026-05-22 | 395 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Swift Cargo Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 4,067 | |
| 2026-05-23 | 3,446 | |
| 2026-05-22 | 14,268 | |
| 2026-05-21 | 309 | |
| 2026-05-19 | 538 | |
| 2026-05-18 | 20 | |
| 2026-05-16 | 2,477 | |
| 2026-05-15 | 1 | |
| 2026-05-15 | 1 | |
| 2026-05-14 | 7 |
Below are the top 10 email addresses on file for Swift Cargo Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,126 | |
| 2026-05-23 | 579 | |
| 2026-05-23 | 104 | |
| 2026-05-22 | 648 | |
| 2026-05-22 | 524 | |
| 2026-05-22 | 494 | |
| 2026-05-22 | 5 | |
| 2026-05-20 | 22 | |
| 2026-05-20 | 2 | |
| 2026-05-19 | 115 |