There are a total of 21,463 bills of lading on file for Swift Cargo Private Limited between September 8th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 21,463 bills of lading, 703 were within the past 30 days and 765 were within the past 90 days.
| Total Records | 21,463 |
|---|---|
| Shipper Records | 21,482 |
| Consignee Records | 32 |
| Notify Party Records | 81 |
| First Shipment on File | Sep 8th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 703 |
| Records in Last 90 Days | 765 |
| Records in the Past Year | 906 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Swift Cargo Private Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Swift Cargo Private Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 19,072 |
| AVANCER INTERNATIONAL FREIGHT SYSTEMS INC | May 2026 | 604 | 53 |
| COSMOTRAX INC. | Jul 2023 | 1,290 | 49 |
| NOATUM LOGISTICS USA, LLC | May 2026 | 29,999 | 29 |
| CONCORDE SHIPPING, INC. | May 2026 | 2,232 | 22 |
| VISA FREIGHT SOLUTIONS SA DE CV | May 2026 | 281 | 20 |
| SWIFT FREIGHT (I) PVT LTD. | Jun 2025 | 9,825 | 14 |
| KSB SHIPPING & LOGISTICS LLC | May 2026 | 6,128 | 12 |
| GGL USA LLC | May 2026 | 1,587 | 11 |
| CCA NEGOCIOS INTERNACIONALES Y CONS | Apr 2026 | 279 | 10 |
| NORTHEASTERN CUSTOMS BROKERAGE CO, INC. | May 2026 | 2,694 | 7 |
| DHL GLOBAL FORWARDING | May 2026 | 1,409,852 | 6 |
| KIM LINE INC | May 2026 | 13,794 | 5 |
| CNC GLOBAL FORWARDING SA DE CV | May 2026 | 439 | 5 |
| MOTHERLINES, INC. | May 2026 | 131,028 | 4 |
| CHEMSTAR GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 8,337 | 4 |
| AJC LOGISTICS LLC | May 2026 | 12,196 | 4 |
| W LOGISTICS, INC. | May 2026 | 3,224 | 3 |
| TRANSLOGISTIC SA DE CV | May 2026 | 7,645 | 3 |
| SEALINK INTERNATIONAL INC | May 2026 | 13,052 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Swift Cargo Private Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWG DOMINICANA INC | May 2026 | 1,687 | 89 |
| SWH INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,763 | 9 |
| SWI VALVE CO., LTD. | May 2026 | 549 | 8 |
| SWI VALVE INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 448 | 8 |
| SWI-DE LLC | May 2026 | 1,599 | 78 |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | May 2026 | 7,134 | 111 |
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| SWIFT & COMPANY | May 2026 | 4,795 | 108 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | May 2026 | 1,459 | 202 |
| SWIFT BEEF COMPANY | May 2026 | 850 | 11 |
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 2,285 |
| SWIFT DEAL INC | May 2026 | 616 | 69 |
| SWIFT FREIGHT (I) PVT LTD. | Jun 2025 | 9,825 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (INDIA) PRIVATE LIMIT | Dec 2024 | 33,196 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | May 2026 | 32,585 | 28 |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 764 | 9 |
| SWIFT LINE FORWARDING | May 2026 | 69 | 15 |
| SWIFT LOGISTICS SRL | May 2026 | 425 | 29 |
| SWIFT MARINE BV | May 2026 | 367 | 11 |
| SWIFT MERCHANDISE | May 2026 | 672 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MAEU267455872 | 617E | Master Bill | MAEU | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 960 BAG | 54,191 LB | SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | SWIFT CARGO INC | SWIFT CARGO INC | (TOTAL 960 BAGS PACKED ON 20 PALLETS) ORGANIC MIX FATTY ACID (ORGANIC PALMITIC ACID) H S CODE 29157010 HTC CODE 2915901010 SHIPP... | ||
| 2026-05-29 | WHLC113G000592 | E006 | Master BOL w/in-bond | WHLC | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 498 CTN | 9,253 K | SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | SWIFT CARGO INC | SWIFT CARGO INC | 100%COTTON WOVEN TERRY TOWEL-FACE TOWEL 100%C OTTON WOVEN TERRY TOWEL-WASH TOWEL 100%COTTON WOVEN TERRY TOWEL-HAND TOWEL 100% CO... | ||
| 2026-05-29 | MAEU268739925 | 614W | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9348649 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | MUMBAI INDIA | 231 PKG | 20,926 LB | SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | SWIFT CARGO | SWIFT CARGO | 75COTTON 20VN 5KEV CUSTOMER REF5.4 OZ GREY P O 54458 HS CODE52103290 75COTTON 20VN 5KEV CU STOMER REF5.4 OZ NAVY PO XXXXX HS COD... | ||
| 2026-05-29 | MAEU268723164 | 614W | Master Bill | MAEU | 9315238 | MAERSK ATLANTA | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | MUMBAI INDIA | 823 PKG | 26,787 LB | SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | SWIFT CARGO | SWIFT CARGO | SHIPPER VAIBHAV GLOBAL LIMITED COMMODITY SET OF 5 NONWOVEN FABRIC STORAGE BAG WITH CLEAR W INDOW COLOR SET OF 2 NESTING STORAGE ... | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | MAEU269007307 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 614W |
| IMO # | 9348649 |
| Vessel Name | MAERSK ATLANTA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | PATLI |
| Foreign Port of Lading | MUMBAI INDIA (53312) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 39573 LB |
| Weight in KG | 17,950 KG |
| Quantity | 1000 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TIIU2123863 |
| Commodity Description |
1000 BOX IN 20 PALLET LINED BRAKE SHOE AND K ITS HSN CODE 87169010 87083000 S. BILL NO 2116138 DT. 04042026 SCAC CODE SIFK FR EIGHT COLLECT |
| Shipper Name | SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 511512 ANSALTOWER 38 NEHRU PLACE NE |
| City | NEW DELHI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 110019 |
| Country Code | IN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ANNU@SWIFTCARGO.COM |
| Shipper Name | SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 511512 ANSALTOWER 38 NEHRU PLACE NE |
| City | NEW DELHI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 110019 |
| Country Code | IN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 911126462531 |
| Consignee Name | SWIFT CARGO |
|---|---|
| Address Line 1 | 295 PIERSON AVENUE SUITE 103 EDISON |
| City | EDISON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 088373118 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17322832222 |
| Consignee Name | SWIFT CARGO |
|---|---|
| Address Line 1 | 295 PIERSON AVENUE SUITE 103 EDISON |
| City | EDISON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 088373118 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | CARRIER@SWIFTCARGO.COM |
| Notify Party Name | SWIFT CARGO |
|---|---|
| Address Line 1 | 295 PIERSON AVENUE SUITE 103 EDISON |
| City | EDISON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 088373118 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | CARRIER@SWIFTCARGO.COM |
| Notify Party Name | SWIFT CARGO |
|---|---|
| Address Line 1 | 295 PIERSON AVENUE SUITE 103 EDISON |
| City | EDISON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 088373118 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17322832222 |
| Container Number | TIIU2123863 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IN2780770 |
| Seal Number 1 | IN2780770 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | 1000 BOX IN 20 PALLET LINED BRAKE SHOE AND K ITS HSN CODE 87169010 87083000 S. BILL NO 2116138 DT. 04042026 SCAC CODE SIFK FR EIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | NIL |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 6,388 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 3,660 | 2026-05-20 |
| Norfolk, Virginia | 2,358 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 2,285 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 1,229 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 1,067 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 938 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 749 | 2026-05-09 |
| Oakland, California | 708 | 2026-05-22 |
| Baltimore, Maryland | 399 | 2026-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 8,356 | 2026-05-23 |
| Mundra India | 3,725 | 2026-05-22 |
| Colombo Sri Lanka | 2,240 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 951 | 2026-05-22 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 909 | 2026-05-23 |
| Valencia Spain | 676 | 2026-04-25 |
| Salalah Oman | 595 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 375 | 2026-05-15 |
| Mumbai India | 298 | 2026-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 293 | 2026-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Swift Cargo Private Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | GUNDECHA ONCLAVE, 3C2 C WING KHERAN MUMBAI MH 400072 INDIA | 2026-05-23 | 4,275 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 3C2, GUNDECHA ONCLAVE, KHERANI ROA MUMBAI MAHARASHTRA 400072 INDIA 67779438 | 2026-05-22 | 1,972 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 2026-05-23 | 1,294 | |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 2026-05-19 | 959 | |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 2026-05-23 | 748 | |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 2026-05-22 | 267 | |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 2026-05-22 | 247 | |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 2026-04-30 | 203 | |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 2026-05-22 | 114 | |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | 2025-08-30 | 111 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Swift Cargo Private Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 796 | |
| 2026-05-18 | 36 | |
| 2026-05-18 | 1 | |
| 2026-05-13 | 1 | |
| 2026-05-04 | 1 | |
| 2026-04-24 | 1 | |
| 2025-06-12 | 1 | |
| 2024-04-09 | 760 | |
| 2024-04-09 | 31 | |
| 2024-04-06 | 96 |
Below are the top 10 email addresses on file for Swift Cargo Private Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 25 | |
| 2026-05-21 | 40 | |
| 2026-05-21 | 6 | |
| 2026-05-20 | 6 | |
| 2026-05-20 | 3 | |
| 2026-05-18 | 1 | |
| 2026-04-24 | 1 | |
| 2024-03-08 | 27 | |
| 2023-12-22 | 1 | |
| 2023-07-07 | 1 |