There are a total of 7,134 bills of lading on file for Swiff-Train Company between October 21st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 7,134 bills of lading, 43 were within the past 30 days and 111 were within the past 90 days.
| Total Records | 7,134 |
|---|---|
| Shipper Records | 37 |
| Consignee Records | 7,235 |
| Notify Party Records | 380 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 43 |
| Records in Last 90 Days | 111 |
| Records in the Past Year | 432 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWIFF-TRAIN COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Swiff-Train Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Swiff-Train Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WIN TON PLASTICS INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 1,025 | 546 |
| WINNER FLOOR CO., LTD. | May 2026 | 391 | 214 |
| DSK CORPORATION | May 2026 | 3,790 | 136 |
| WINNINGTON INVESTMENTS CORP. | Apr 2022 | 1,082 | 116 |
| CAMPICO GLOBAL FLOORING CO., LTD | Oct 2025 | 1,225 | 111 |
| VIETNAM HAIXIN NEW MATERIAL CO.,LTD | Oct 2023 | 1,862 | 103 |
| ZHEJIANG WALRUS IMP & EXP CO.,LTD. | May 2026 | 6,888 | 63 |
| ZHENJIANG LANGYUE PLASTICS CO.,LTD | Jun 2024 | 452 | 53 |
| DONGSHIN POLYMER CO., LTD | May 2026 | 3,374 | 43 |
| GREEN WAY COMPANY LIMITED | May 2026 | 3,122 | 30 |
| TAIZHOU HUALI NEW MATERIALS CO. | May 2026 | 1,242 | 29 |
| ADOPEN PLASTIK VE INSAAT SAN.A.S. | May 2026 | 439 | 23 |
| JIANGSU LANGYUE NEW MATERIALS TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2024 | 74 | 22 |
| TAIZHOU HUALI PLASTIC CO.,LTD. | Jul 2023 | 2,514 | 20 |
| CAMPICO GLOBAL FLOORING | May 2026 | 111 | 19 |
| SAMLING FLOORING, LLC | May 2026 | 264 | 13 |
| FORESTRY TIMBER HOLDINGS LTD | May 2026 | 429 | 13 |
| VIETNAM H&M WOOD CO.,LTD. | May 2026 | 2,765 | 11 |
| HUBEI ZONG TONG SHU NEW MATERIAL CO | May 2025 | 105 | 10 |
| SAMLING FLOORING PRODUCTS SDN BHD | Apr 2026 | 20 | 9 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Swiff-Train Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWEP MALAYSIA SDN BHD | May 2026 | 137 | 13 |
| SWEP NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 2,258 | 80 |
| SWEP SLOVAKIA S.R.O. | May 2026 | 1,027 | 55 |
| SWEPART TRANSMISSION AB | May 2026 | 280 | 2 |
| SWETHA CREATIONS | May 2026 | 211 | 11 |
| SWG DOMINICANA INC | May 2026 | 1,687 | 89 |
| SWH INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,763 | 9 |
| SWI VALVE CO., LTD. | May 2026 | 549 | 8 |
| SWI VALVE INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 448 | 8 |
| SWI-DE LLC | May 2026 | 1,599 | 78 |
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| SWIFT & COMPANY | May 2026 | 4,795 | 108 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | May 2026 | 1,459 | 202 |
| SWIFT BEEF COMPANY | May 2026 | 850 | 11 |
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 2,285 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 765 |
| SWIFT DEAL INC | May 2026 | 616 | 69 |
| SWIFT FREIGHT (I) PVT LTD. | Jun 2025 | 9,825 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (INDIA) PRIVATE LIMIT | Dec 2024 | 33,196 | 0 |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 764 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | MAEU267384994 | 615E | Regular Bill | MAEU | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-25 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 929 CTN | 40,739 LB | Container Yard | WINNER FLOOR | SWIFF TRAIN COMPANY | JAM INTERNATIONAL INC | VINYL FLOORING TILE HS CODE 3918.10.10.20 PO USST301609 | |
| 2026-05-23 | MAEU267332566 | 620N | Regular Bill | MAEU | 9301926 | LUCIE SCHULTE | 2026-05-22 | WILMINGTON, NORTH CAROLINA | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 17 PKG | 39,112 LB | Container Yard | WIN TON PLASTICS INDUSTRY | SWIFF TRAIN COMPANY | JAM INTERNATIONAL INC | VINYL FLOOR TILE ALL RWPM MEETS ISPM 15 STAND ARDS SHIPPERS LOAD COUNT 17 PACKAGES=17 PALL ETS=1311 CTNS P.O. 301926956025CON MS... | |
| 2026-05-23 | MAEU269031927 | 620N | In-bond Automated | MAEU | 9301926 | LUCIE SCHULTE | 2026-05-22 | WILMINGTON, NORTH CAROLINA | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 1,080 CTN | 40,772 LB | Container Yard | DSK CORPORATION | SWIFF TRAIN COMPANY | JAM INTERNATIONAL INC | PVC FLOOR TILE (1080 BOXES) ORDER NO 315979 | |
| 2026-05-23 | MAEU267051538 | 615E | In-bond Automated | MAEU | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 17 PKG | 39,445 LB | Container Yard | WIN TON PLASTICS INDUSTRY | SWIFF TRAIN COMPANY | JAM INTERNATIONAL INC | VINYL FLOOR TILE ALL RWPM MEETS ISPM 15 STAND ARDS SHIPPERS LOAD COUNT 17 PACKAGES=17 PALL ETS=1455 CTNS P.O. 299892955500DOU UE... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MAEU269263644 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9289934 |
| Vessel Name | MAERSK SANTANA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 38944 LB |
| Weight in KG | 17,665 KG |
| Quantity | 17 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRKU9368342 |
| Commodity Description |
VINYL FLOOR TILE ALL RWPM MEETS ISPM 15 STAND ARDS SHIPPERS LOAD COUNT 17 PACKAGES=17 PALL ETS=1436 CTNS P.O. 314817525244 MRKU9368342 17 PKGS=17 PLTS=1436 CTNS HS CODE 3918.90 |
| Shipper Name | WIN TON PLASTICS INDUSTRY CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 167 SHANGDING RD. YONGKANG DIST |
| City | KAOHSIUNG |
| State Province | NA |
| Zip Code | 710 |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 88662531264 |
| Shipper Name | WIN TON PLASTICS INDUSTRY CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 167 SHANGDING RD. YONGKANG DIST |
| City | KAOHSIUNG |
| State Province | NA |
| Zip Code | 710 |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | EXPORT1@WINTONTILE.COM.TW |
| Consignee Name | SWIFF TRAIN COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 10850 TRAIN COURT HOUSTON TX 77041 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 770417041 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13619291222 |
| Consignee Name | SWIFF TRAIN COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 10850 TRAIN COURT HOUSTON TX 77041 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 770417041 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | DTROUP@UCX.COM |
| Notify Party Name | JAM INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 25723 RICHARDS ROAD SPRING TEXAS 77 |
| City | SPRING |
| State Province | TX |
| Zip Code | 773862660 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 12814192526 |
| Notify Party Name | JAM INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 25723 RICHARDS ROAD SPRING TEXAS 77 |
| City | SPRING |
| State Province | TX |
| Zip Code | 773862660 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SHELLY@JAMINTLINC.COM |
| Container Number | MRKU9368342 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MLTW0434435 |
| Seal Number 1 | MLTW0434435 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | VINYL FLOOR TILE ALL RWPM MEETS ISPM 15 STAND ARDS SHIPPERS LOAD COUNT 17 PACKAGES=17 PALL ETS=1436 CTNS P.O. 314817525244 MRKU9368342 17 PKGS=17 PLTS=1436 CTNS HS CODE 3918.90 |
| Marks and Numbers 1 | SWIFFTRAIN CO. P.O. 314817525244 R.O.C. NO. 117 PATTERN BACKING LOT PRDTN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 2,332 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 1,357 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 1,124 | 2025-09-29 |
| Savannah, Georgia | 407 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 329 | 2026-04-01 |
| Newark, New Jersey | 256 | 2026-05-20 |
| Norfolk, Virginia | 191 | 2026-04-10 |
| Tampa, Florida | 190 | 2026-05-18 |
| Charleston, South Carolina | 187 | 2026-05-05 |
| Jacksonville, Florida | 170 | 2026-02-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 1,705 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 1,565 | 2026-03-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1,511 | 2026-04-01 |
| Vung Tau Vietnam | 339 | 2026-04-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 285 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 239 | 2026-05-19 |
| Singapore Singapore | 216 | 2026-05-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 189 | 2025-06-18 |
| Yantian China (Mainland) | 136 | 2026-04-04 |
| Hong Kong Hong Kong | 123 | 2022-04-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Swiff-Train Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 10850 TRAIN COURT HOUSTON, TX 77041 USA | 2026-04-04 | 1,227 |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 5656 S. STAPLES ST., SUITE 312 CORPUS CHRISTI, TX 78411 | 2026-05-23 | 398 |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 2025-11-14 | 197 | |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 2026-04-23 | 91 | |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 2026-03-16 | 17 | |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 2026-04-21 | 7 | |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 2025-07-22 | 6 | |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 2025-10-07 | 5 | |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 2026-02-18 | 4 | |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | 2026-04-18 | 3 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Swiff-Train Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 203 | |
| 2026-05-23 | 112 | |
| 2025-11-10 | 3 | |
| 2025-08-04 | 176 | |
| 2025-07-17 | 180 | |
| 2025-02-01 | 2 | |
| 2021-03-12 | 5 | |
| 2020-09-12 | 294 | |
| 2020-08-11 | 86 | |
| 2019-11-18 | 11 |
Below are the top 10 email addresses on file for Swiff-Train Company.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 212 | |
| 2022-04-12 | 87 | |
| 2021-10-05 | 61 | |
| 2019-11-04 | 2 | |
| 2019-08-15 | 60 | |
| 2019-04-11 | 4 | |
| 2018-08-23 | 58 | |
| 2017-05-17 | 9 | |
| 2016-09-30 | 2 | |
| 2016-06-22 | 3 |