There are a total of 32,585 bills of lading on file for Swift Freight (USA) Inc. between May 25th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 32,585 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 32,585 |
|---|---|
| Shipper Records | 120 |
| Consignee Records | 27,406 |
| Notify Party Records | 32,280 |
| First Shipment on File | May 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 863 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWIFT FREIGHT (USA) INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Swift Freight (USA) Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Swift Freight (USA) Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DAAWAT FOODS LIMITED | May 2026 | 4,108 | 870 |
| LT FOODS AMERICAS | Mar 2026 | 5,279 | 256 |
| L T FOODS LTD | Aug 2025 | 3,432 | 141 |
| RAGHUNATH AGRO INDUSTRIES | Apr 2025 | 1,722 | 55 |
| NATURE BIO FOODS LTD | May 2026 | 2,102 | 38 |
| ECOPURE SPECIALITIES LIMITED | May 2026 | 703 | 28 |
| ANAYA FOODS LLC | May 2026 | 294 | 12 |
| APM IMPORT COMPANY | Oct 2025 | 173 | 11 |
| LT FOODS AMERICAS FORMERLY KNOWN AS KUSHA, INC. | Jul 2025 | 4,493 | 10 |
| VITRUM GLASS SUPPLY CO.,LIMITED | Jan 2026 | 25 | 9 |
| CHETAK NEW YORK LLC | May 2026 | 14,027 | 5 |
| BANGSUE CHIA MENG RICE MILL CO.,LTD | May 2026 | 3,167 | 5 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 4 |
| J. C. PRODUCE INC | Mar 2026 | 575 | 4 |
| IQ PRODUCE | May 2026 | 439 | 4 |
| ZHANGZHOU CHOI TRADING COMPANY LIMI | May 2026 | 24 | 3 |
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 3 |
| RS LOGISTICS LIMITED | May 2026 | 206,010 | 3 |
| QINGDAO DOTERRA ENTERPRISE CO.,LTD | May 2026 | 34 | 3 |
| PT. RSL LOGISTICS INDONESIA | May 2026 | 1,582 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Swift Freight (USA) Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| SWIFT & COMPANY | May 2026 | 4,795 | 108 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | May 2026 | 1,459 | 202 |
| SWIFT BEEF COMPANY | May 2026 | 850 | 11 |
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 2,285 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 765 |
| SWIFT DEAL INC | May 2026 | 616 | 69 |
| SWIFT FREIGHT (I) PVT LTD. | Jun 2025 | 9,825 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (INDIA) PRIVATE LIMIT | Dec 2024 | 33,196 | 0 |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 764 | 9 |
| SWIFT LINE FORWARDING | May 2026 | 69 | 15 |
| SWIFT LOGISTICS SRL | May 2026 | 425 | 29 |
| SWIFT MARINE BV | May 2026 | 367 | 11 |
| SWIFT MERCHANDISE | May 2026 | 672 | 33 |
| SWIFT OILFIELD SUPPLY INC | Apr 2026 | 85 | 5 |
| SWIFT PORK COMPANY | Feb 2026 | 777 | 0 |
| SWIFT RIVER TRADINGLTD | May 2026 | 270 | 217 |
| SWIFT STREAM INC | May 2026 | 315 | 43 |
| SWIFT WING LIMITED | Feb 2026 | 279 | 0 |
| SWIFT WORLDWIDE LOGISTICS | Oct 2025 | 115 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | MEDUXO304984 | 611A | Regular Bill | MEDU | 9292175 | MSC SHANELLE V | 2026-04-30 | SAVANNAH, GEORGIA | MUNDRA INDIA | 4,630 PKG | 21,469 K | House to House | SWIFT FREIGHT (USA) INC | . MT DAAWAT ULTIMA BASMATI RICE PACKED I N LBS PACK NO OF PACKS : TOTAL NO OF PACKS : INVOICE NO : DT. . . PO NO : DT. .. SB N O... | |||
| 2026-04-02 | HLCUDE1251262976 | 610E | Regular Bill | HLCU | 9359002 | GERNER MAERSK | 2026-04-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 18,148 PCS | 84,297 K | House to House | SWIFT FREIGHT (USA) INC. | ROYAL CHEFS SECRET BASMATI RICE. ROYAL CHEFS SECRET BASMATI RICE. . MT PACKED IN HDPE BAGS OF X LBS. TOTAL NO OF BAGS HS CODE IN... | |||
| 2026-03-18 | HLCUBO12601AVBO8 | 6105 | Regular Bill | HLCU | 9447859 | TENO | 2026-03-17 | SAVANNAH, GEORGIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 11,625 PCS | 109,015 K | House to House | SWIFT FREIGHT (USA) INC | BASMATI WHITE RICE TOTAL BAGS PACKED IN LBS ROYAL BAGS BASMATI WHITE RICE HSN CODE CUSTOMER PO NO INVOICE NO EXP DT -- | |||
| 2026-03-16 | MEDUWP361803 | 603A | Regular Bill | MEDU | 9285665 | MSC YOKOHAMA | 2026-03-13 | HOUSTON, TEXAS | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 11,625 BAG | 108,460 K | House to House | SWIFT FREIGHT (USA) INC | ROYAL BRAND BASMATI RICE | |||
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | MEDUXO264329 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 611A |
| IMO # | 9292175 |
| Vessel Name | MSC SHANELLE V |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | MUNDRA |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21408 K |
| Weight in KG | 21,408 KG |
| Quantity | 1151 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU1938837 |
| Commodity Description |
DEEP P MOONG DAL 2 LBS = 20 PKTS = 250 BOX DE EP P MOONG DAL 8 LBS = 5 PKTS = 260 BOX DEEP P TUVER DAL 2 LBS = 20 PKTS = 291 BOX DEEP P TUVER DAL 8 LBS = 5 PKTS = 350 BOX INVOICE NO . : BY-000159 INVOICE DATE : 13/03/26 ORDER NO. : 591683 ORDER DATE : 15/12/25 NET WT.(KGS) : 20902.160 H.S.CODE |
| Shipper Name | SHREE BHAGWATI FLOUR & FOODS PRIVAT |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT NO. 2, OZONE INDUSTRIAL PARK, |
| Address Line 2 | AHMEDABAD GJ 382220 INDIA |
| Consignee Name | CHETAK NEW YORK LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 351 MILL ROAD |
| Address Line 2 | EDISON NJ 08837 UNITED STATES |
| Notify Party Name | SWIFT FREIGHT (USA) INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 16700 VALLEY VIEW AVE, SUITE 162 |
| Address Line 2 | LA MIRADA CA 90638 UNITED STATES |
| Notify Party Name | CHETAK NEW YORK LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 351 MILL ROAD |
| Address Line 2 | EDISON NJ 08837 UNITED STATES |
| Container Number | MSMU1938837 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BOLT51695293 |
| Seal Number 1 | BOLT51695293 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DEEP P MOONG DAL 2 LBS = 20 PKTS = 250 BOX DE EP P MOONG DAL 8 LBS = 5 PKTS = 260 BOX DEEP P TUVER DAL 2 LBS = 20 PKTS = 291 BOX DEEP P TUVER DAL 8 LBS = 5 PKTS = 350 BOX INVOICE NO . : BY-000159 INVOICE DATE : 13/03/26 ORDER NO. : 591683 ORDER DATE : 15/12/25 NET WT.(KGS) : 20902.160 H.S.CODE |
| Additional Cargo 1 | : 07139010 S.B.NO. : 1458217 DATE: 13-03-2026 FDA NO. : 15009845526 FREIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | 1151 PACKAGES SAME SAME SAME SAME SAME SAME SAME |
| Marks and Numbers 2 | SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 13,963 | 2026-05-19 |
| Houston, Texas | 3,285 | 2026-03-16 |
| Savannah, Georgia | 3,135 | 2026-05-02 |
| Oakland, California | 2,910 | 2025-05-07 |
| Los Angeles, California | 2,254 | 2026-04-02 |
| Norfolk, Virginia | 2,236 | 2025-06-10 |
| Charleston, South Carolina | 1,321 | 2024-05-04 |
| Long Beach, California | 1,258 | 2026-03-02 |
| Seattle, Washington | 798 | 2025-04-30 |
| Baltimore, Maryland | 549 | 2020-02-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 8,894 | 2026-03-18 |
| Salalah Oman | 4,758 | 2021-03-08 |
| Mundra India | 4,037 | 2026-05-04 |
| Colombo Sri Lanka | 1,868 | 2025-07-10 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1,777 | 2024-06-10 |
| Singapore Singapore | 1,658 | 2026-03-02 |
| Valencia Spain | 1,138 | 2024-01-12 |
| Mumbai India | 1,065 | 2022-10-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 846 | 2020-05-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 839 | 2026-02-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Swift Freight (USA) Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | 11835 E SMITH AVE. VE SUITE 162 SANTA FE SPRINGS, CA 90670 SWIFT-CHBSWIFTCARGO.COM | 2026-04-02 | 54 |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | 523 GREEN STREET, ISELIN, NJ 08830 CTC: - MR.KAMAL VAZAIRANI | 2016-12-05 | 4,825 |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | 2016-12-02 | 3,280 | |
| SWIFT FREIGHT USA INC | 2016-12-03 | 3,127 | |
| SWIFT FREIGHT USA INC. | 2016-05-17 | 2,102 | |
| SWIFT FREIGHT USA INC. | 2016-05-17 | 2,102 | |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC | 2026-05-02 | 2,101 | |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | 2019-08-13 | 1,772 | |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | 2015-11-06 | 1,238 | |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | 2017-05-06 | 910 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Swift Freight (USA) Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-02 | 5,923 | |
| 2025-04-26 | 6 | |
| 2024-07-08 | 1,225 | |
| 2024-04-30 | 37 | |
| 2022-10-27 | 61 | |
| 2022-10-19 | 15 | |
| 2022-09-12 | 1 | |
| 2021-12-06 | 1 | |
| 2021-11-20 | 9 | |
| 2021-10-13 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Swift Freight (USA) Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-06 | 1 | |
| 2023-12-08 | 1 | |
| 2023-07-11 | 3 | |
| 2021-08-14 | 1 | |
| 2020-04-27 | 3 | |
| 2020-01-14 | 1 | |
| 2019-06-19 | 7 | |
| 2019-04-25 | 57 | |
| 2019-04-25 | 5 | |
| 2018-04-03 | 1 |