There are a total of 4,795 bills of lading on file for Swift & Company between July 10th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 4,795 bills of lading, 36 were within the past 30 days and 108 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,795 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,386 |
| Consignee Records | 1,557 |
| Notify Party Records | 1,453 |
| First Shipment on File | Jul 10th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 36 |
| Records in Last 90 Days | 108 |
| Records in the Past Year | 513 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWIFT & COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Swift & Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Swift & Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RIND INTERNATIONAL TRADING CO INC | May 2026 | 13,658 | 131 |
| MAPLE LEAF FOODS INC. | Feb 2026 | 20,651 | 130 |
| NEBRASKALAND | May 2026 | 1,549 | 113 |
| PRAIRIE PETFOOD INGREDIENTS | May 2026 | 802 | 87 |
| PT. JAPFA COMFEED INDONESIA TBK | May 2026 | 632 | 80 |
| TEYS USA INC. | May 2026 | 35,196 | 79 |
| WOLVERINE PACKING CO. | May 2026 | 3,476 | 68 |
| ORLEANS INTERNATIONAL INC | May 2026 | 11,103 | 64 |
| SECREST WATSON INTERNATIONAL | May 2026 | 7,263 | 56 |
| LEYEN FOOD LLC | May 2026 | 71 | 56 |
| NEWTON BUYING CORP | Jan 2026 | 69,529 | 40 |
| C&C PACKING LIMITED | May 2026 | 1,749 | 33 |
| L N REYNOLDS CO LTD | May 2026 | 8,466 | 28 |
| MIDWEST FOOD & MEAT DISTRIBUTOR INC | May 2026 | 228 | 26 |
| VIANDES AGRO INC. | May 2026 | 1,556 | 23 |
| BADGER INGREDIENTS INC. | Dec 2025 | 1,298 | 23 |
| SWIFT & COMPANY TRADE GROUP PTY LTD | Mar 2026 | 135 | 22 |
| HYLIFE FOODS LP | May 2026 | 4,801 | 21 |
| PT INDOJAYA AGRINUSA | Mar 2026 | 108 | 20 |
| CANADA PACKERS INC. | May 2026 | 1,229 | 18 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Swift & Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWH INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,763 | 9 |
| SWI VALVE CO., LTD. | May 2026 | 549 | 8 |
| SWI VALVE INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 448 | 8 |
| SWI-DE LLC | May 2026 | 1,599 | 78 |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | May 2026 | 7,134 | 111 |
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | May 2026 | 1,459 | 202 |
| SWIFT BEEF COMPANY | May 2026 | 850 | 11 |
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 2,285 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 765 |
| SWIFT DEAL INC | May 2026 | 616 | 69 |
| SWIFT FREIGHT (I) PVT LTD. | Jun 2025 | 9,825 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (INDIA) PRIVATE LIMIT | Dec 2024 | 33,196 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | May 2026 | 32,585 | 28 |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 764 | 9 |
| SWIFT LINE FORWARDING | May 2026 | 69 | 15 |
| SWIFT LOGISTICS SRL | May 2026 | 425 | 29 |
| SWIFT MARINE BV | May 2026 | 367 | 11 |
| SWIFT MERCHANDISE | May 2026 | 672 | 33 |
| SWIFT OILFIELD SUPPLY INC | Apr 2026 | 85 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUNAM8454173 | 0TNIG | Simple BOL FROB | CMDU | 9461465 | LOTUS A | 2026-05-24 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 3 BLK | 68,816 KG | Pier to Pier | SWIFT COMPANY | PT. CHAROEN POKPHAND INDONESIA, TBK | PT. CHAROEN POKPHAND INDONESIA, TBK | BULK NCM:230110 MEAT AND BONE MEAL BULK 14 DAYS FREE TIME MERGED AT DESTINATION. BULK BULK NCM:230110 MEAT AND BONE MEAL | |
| 2026-05-25 | CMDUNAM8454164 | 0TNIG | Simple BOL FROB | CMDU | 9461465 | LOTUS A | 2026-05-24 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 5 BLK | 114,249 KG | Pier to Pier | SWIFT COMPANY | PT. MULIA HARVEST AGRITECH | PT. MULIA HARVEST AGRITECH | BULK NCM:230110 MEAT AND BONE MEAL BULK BULK NCM:230110 MEAT AND BONE MEAL | |
| 2026-05-25 | CMDUNAM8454159 | 0TNIG | Simple BOL FROB | CMDU | 9461465 | LOTUS A | 2026-05-24 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 2 BLK | 45,301 KG | Pier to Pier | SWIFT COMPANY | PT. JAPFA COMFEED INDONESIA TBK | PT. JAPFA COMFEED INDONESIA TBK | BULK NCM:230110 MEAT AND BONE MEAL FREIGHT PREPAID 14 DAYS FREE TIME MERGED AT DESTINATION. HS CODE: 2301.10 41.041 MT BULK | |
| 2026-05-25 | ANLCAEL2020078 | 0Y1LT | Regular Bill | ANLC | 9348675 | LONG BEACH EXPRESS | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | MELBOURNE AUSTRALIA | 588 CTN | 16,948 KG | Pier to Pier | SWIFT COMPANY | LEYEN FOOD LLC | LEYEN FOOD LLC | TELEX RELEASE UPDATED IN XXXX TOTAL CARTONS 588 FREIGHT PREPAID CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER AT THE SHIPPER'S REQ... | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-21 |
| Master BOL # | MEDUEZ481049 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 619A |
| IMO # | 9149328 |
| Vessel Name | MSC NADRIELY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | MELBOURNE |
| Foreign Port of Lading | FREEPORT, GRAND BAHAMA ISLAND BAHAMAS (23645) |
| Port of Unlading | JACKSONVILLE, FLORIDA (1803) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24840 K |
| Weight in KG | 24,840 KG |
| Quantity | 1200 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRIU8495357 |
| Commodity Description |
FRZ B-LESS SHEEP TRIPE, SCALDED - FRZ B-LESS SHEEP TRIPE, SCALDED NET WEIGHT: 24000.000 KG S |
| Shipper Name | SWIFT & COMPANY TRADE GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | LEVEL 3, 15 ASTOR TERRACE |
| Address Line 2 | SPRING HILL QLD 4000 AUSTRALIA |
| Consignee Name | VEA FOOD PRODUCTS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5645 RUE DE CASTILLE, QC H1G 3E6 |
| Address Line 2 | MONTREAL QC H1G 3E6 CANADA |
| Notify Party Name | VEA FOOD PRODUCTS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5645 RUE DE CASTILLE, QC H1G 3E6 |
| Address Line 2 | MONTREAL QC H1G 3E6 CANADA |
| Container Number | TRIU8495357 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 793833 |
| Seal Number 1 | 793833 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FRZ B-LESS SHEEP TRIPE, SCALDED - FRZ B-LESS SHEEP TRIPE, SCALDED NET WEIGHT: 24000.000 KG S |
| Marks and Numbers 1 | SWI/126036 SAME SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 020690 | 00496800 | 0000024840 K |
| 020690 | 00496800 | 0000024840 K |
| 020690 | 00496800 | 0000024840 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Philadelphia, Pennsylvania | 1,187 | 2026-05-20 |
| Charleston, South Carolina | 1,021 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 674 | 2026-05-12 |
| Seattle, Washington | 445 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 414 | 2026-05-02 |
| Oakland, California | 290 | 2026-03-04 |
| Los Angeles, California | 239 | 2026-04-02 |
| Tacoma, Washington | 192 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 129 | 2026-05-04 |
| Savannah, Georgia | 79 | 2026-05-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Melbourne Australia | 887 | 2026-05-22 |
| Vancouver, BC Canada | 601 | 2026-05-22 |
| Sydney Australia | 465 | 2026-04-27 |
| Tauranga New Zealand | 375 | 2026-05-20 |
| Cartagena Colombia | 286 | 2026-05-07 |
| Cristobal Panama | 236 | 2026-05-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 175 | 2026-05-05 |
| Brisbane Australia | 161 | 2026-04-16 |
| Pusan South Korea | 150 | 2026-05-18 |
| Auckland New Zealand | 148 | 2020-02-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Swift & Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWIFT & COMPANY | TRADE GROUP LEVEL 3, 15 ASTOR TERRACE SPRING HILL QLD 4000 AUSTRALIA | 2026-05-20 | 656 |
| SWIFT & COMPANY | TRADE GROUP 1770 PROMONTORY CIRCLE GREELEY COLORADO USA 80634 | 2026-05-18 | 428 |
| SWIFT & COMPANY | 2025-07-11 | 413 | |
| SWIFT & COMPANY | 2026-02-18 | 115 | |
| SWIFT & COMPANY | 2025-09-30 | 95 | |
| SWIFT & COMPANY | 2025-06-18 | 72 | |
| SWIFT & COMPANY | 2025-06-19 | 24 | |
| SWIFT & COMPANY | 2025-10-02 | 22 | |
| SWIFT & COMPANY | 2026-05-01 | 17 | |
| SWIFT & COMPANY | 2026-05-12 | 14 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Swift & Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 850 | |
| 2026-05-18 | 100 | |
| 2026-05-18 | 37 | |
| 2026-05-18 | 31 | |
| 2026-05-05 | 10 | |
| 2026-05-05 | 8 | |
| 2026-03-26 | 6 | |
| 2025-12-03 | 5 | |
| 2025-04-09 | 1 | |
| 2024-12-23 | 16 |
Below are the top 5 email addresses on file for Swift & Company.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 28 | |
| 2025-09-23 | 7 | |
| 2025-09-05 | 29 | |
| 2020-01-25 | 4 | |
| 2017-08-07 | 2 |