There are a total of 764 bills of lading on file for Swift Freight International Ltd between October 23rd, 2012 and April 13th, 2026.
Of those 764 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 764 |
|---|---|
| Shipper Records | 753 |
| Consignee Records | 5 |
| Notify Party Records | 12 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Swift Freight International Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Swift Freight International Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FOREMOST INT'L FREIGHT SERVICES CORP. | May 2026 | 6,439 | 133 |
| ARGOS GROUP INC. | May 2026 | 12,522 | 25 |
| WEBTRANS LOGISTICS, INC. | May 2026 | 20,618 | 17 |
| DS LOGISTICS USA, LLC | May 2026 | 3,181 | 6 |
| CHARTER CONTAINER LINE | May 2026 | 2,024 | 2 |
| TRAFI-LOG, S.A. DE C.V. | May 2026 | 692 | 1 |
| Sep 2022 | 1 | 1 | |
| Mar 2026 | 3 | 1 | |
| NCL WORLDWIDE LOGISTICS | Feb 2024 | 911 | 1 |
| Oct 2021 | 1 | 1 | |
| GRUPO TRANSPORTISTA GOU SA DE CV | May 2026 | 834 | 1 |
| GRIDIRON FORWARDING CO., INC | May 2026 | 2,979 | 1 |
| May 2021 | 1 | 1 | |
| Mar 2026 | 1 | 1 | |
| AMERICAN EMBASSY | May 2026 | 6,142 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Swift Freight International Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWIFF-TRAIN COMPANY | May 2026 | 7,134 | 111 |
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| SWIFT & COMPANY | May 2026 | 4,795 | 108 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | May 2026 | 1,459 | 202 |
| SWIFT BEEF COMPANY | May 2026 | 850 | 11 |
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 2,285 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 765 |
| SWIFT DEAL INC | May 2026 | 616 | 69 |
| SWIFT FREIGHT (I) PVT LTD. | Jun 2025 | 9,825 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (INDIA) PRIVATE LIMIT | Dec 2024 | 33,196 | 0 |
| SWIFT FREIGHT (USA) INC. | May 2026 | 32,585 | 28 |
| SWIFT LINE FORWARDING | May 2026 | 69 | 15 |
| SWIFT LOGISTICS SRL | May 2026 | 425 | 29 |
| SWIFT MARINE BV | May 2026 | 367 | 11 |
| SWIFT MERCHANDISE | May 2026 | 672 | 33 |
| SWIFT OILFIELD SUPPLY INC | Apr 2026 | 85 | 5 |
| SWIFT PORK COMPANY | Feb 2026 | 777 | 0 |
| SWIFT RIVER TRADINGLTD | May 2026 | 270 | 217 |
| SWIFT STREAM INC | May 2026 | 315 | 43 |
| SWIFT WING LIMITED | Feb 2026 | 279 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 | HLCUME3260331506 | HLCUME3QC31506AA | 612E | House FROB | HLCU | 9686912 | JAMAICA EXPRESS | 2026-03-29 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 270 PCS | 15,874 K | House to House | NDUSTRIAS QUIMICAS FALCON DE MEXICO S.A DE C.V. | CENTRAL WAREHOUSE DR.REDDYS LABORATORIES LTD | SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD. | NAPROXEN SODIUM USP NAPROXEN SODIUM USP QUANTITY ,. KG GROSS WEIGHT . KG FIBRE DRUMS ( PALLETS) STO COUNTRY OF ORIGIN MEXICO |
| 2026-03-30 | HLCUME3260331506 | 612E | Master FROB | HLCU | 9686912 | JAMAICA EXPRESS | 2026-03-29 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 270 PCS | 15,874 K | House to House | TRAFI-LOG, S.A. DE C.V. | SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD. | SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD. | NAPROXEN SODIUM USP NAPROXEN SODIUM USP QUANTITY ,. KG GROSS WEIGHT . KG FIBRE DRUMS ( PALLETS) STO COUNTRY OF ORIGIN MEXICO | |
| 2026-03-14 | ONEYDACG02099700 | 093E | Master Bill | ONEY | 9312808 | NYK VESTA | 2026-03-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 352 CTN | 3,823 KG | Container Yard | SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | WEBTRANS LOGISTICS INC. | WEBTRANS LOGISTICS, INC. | SWEATERS, PULLOVERS & CARDIGANS, OF COTTON, K NITTED OR CROCHETED AND SWEATERS, PULLOVERS & CARDIGANS, OF COTTON, KNITTED OR CRO... | |
| 2026-03-05 | ONEYDACG00034800 | 034E | Master BOL w/in-bond | ONEY | 9741413 | ONE HAWK | 2026-03-04 | JACKSONVILLE, FLORIDA | COLOMBO SRI LANKA | 235 CTN | 4,509 KG | Container Yard | SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | WEBTRANS LOGISTICS, INC. | WEBTRANS LOGISTICS, INC. | T-SHIRTS, TANK TOPS OR UNDERSHIRTS, OF COTTON , KNITTED OR CROCHETED AND MENS LIDO SHIRT, | |
| Run Date | 2026-04-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-07 |
| Trade Update Date | 2026-03-26 |
| Master BOL # | HDMUDACM11983600 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | HDMU |
| Voyage # | 0100E |
| IMO # | 9484998 |
| Vessel Name | YM MILESTONE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CHATTOGRAM, BANGL |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9193 KG |
| Weight in KG | 9,193 KG |
| Quantity | 963 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU6904094 |
| Commodity Description |
MENS FLEECE KNIT CARGO SHORT SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Shipper Name | SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | HOUSE # 65, ROAD # 17, BLOCK-C, BA |
| Address Line 2 | NANI, DHAKA -1213, BANGLADESH. |
| Address Line 3 | 1213 |
| Consignee Name | WEBTRANS LOGISTICS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2760 EAST EL PRESIDIO ST. CARSON, |
| Address Line 2 | CA 90810 T. 310-522-6666 (#123), CE |
| Address Line 3 | L. 714-76 7-1243. MR. JAC 90810 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Notify Party Name | WEBTRANS LOGISTICS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2760 EAST EL PRESIDIO ST. CARSON, |
| Address Line 2 | CA 90810 T. 310-522-6666 (#123), CE |
| Address Line 3 | L. 714-76 7-1243. MR. JAC 90810 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Container Number | HMMU6904094 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H0516879 |
| Seal Number 1 | 25H0516879 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MENS FLEECE KNIT CARGO SHORT SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | AS PER COMMERCI AL INVO ICE |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 610343 | 00183852 | 0000009193 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 238 | 2026-04-08 |
| Long Beach, California | 238 | 2026-03-02 |
| Newark, New Jersey | 150 | 2026-04-15 |
| New York, New York | 55 | 2022-05-18 |
| Houston, Texas | 47 | 2026-03-30 |
| Oakland, California | 10 | 2021-07-08 |
| Charleston, South Carolina | 6 | 2022-06-29 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2023-07-10 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2023-07-19 |
| Seattle, Washington | 3 | 2021-11-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 484 | 2026-04-08 |
| Colombo Sri Lanka | 135 | 2026-04-15 |
| Valencia Spain | 41 | 2022-06-29 |
| Yantian China (Mainland) | 15 | 2021-05-27 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 10 | 2024-09-02 |
| Shanghai China (Mainland) | 10 | 2021-07-01 |
| Pusan South Korea | 9 | 2021-07-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2025-10-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2023-02-07 |
| Jawaharlal Nehru India | 6 | 2017-05-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Swift Freight International Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | BANANI DHAKA 1213 BD | 2025-11-20 | 8 |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | BANANI, DHAKA-1213 DHAKA DHAKA-121 3 BD | 2026-04-15 | 6 |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | 2025-11-24 | 1 | |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | 2025-10-22 | 1 | |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | 2025-12-03 | 1 | |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | 2026-01-08 | 1 | |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD. | 2026-03-04 | 226 | |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | 2022-05-16 | 168 | |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | 2019-02-02 | 67 | |
| SWIFT FREIGHT INTERNATIONAL LTD | 2018-11-24 | 24 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Swift Freight International Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-13 | 1 | |
| 2014-07-18 | 1 | |
| 2014-03-17 | 1 | |
| 2014-03-17 | 1 | |
| 2012-11-21 | 2 |
Below are the top 3 email addresses on file for Swift Freight International Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2014-07-18 | 1 | |
| 2014-03-17 | 1 | |
| 2014-03-17 | 1 |