There are a total of 148 bills of lading on file for Weihai Brightlinens Creative Homete between May 10th, 2021 and May 22nd, 2026.
Of those 148 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 148 |
|---|---|
| Shipper Records | 148 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 10th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 34 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Weihai Brightlinens Creative Homete, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Weihai Brightlinens Creative Homete in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ENVOGUE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 11,154 | 69 |
| AT HOME PROCUREMENT INC. | May 2026 | 79,327 | 36 |
| TRIANGLE HOME FASHIONS LLC | May 2026 | 3,658 | 32 |
| WHOLE LINENS INC | Feb 2024 | 25 | 9 |
| WINNERS MERCHANTS INTERNATIONAL LP | May 2026 | 15,592 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Weihai Brightlinens Creative Homete.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WEIHAI ALLWIN ELECTRICAL & MECHANIC | May 2026 | 489 | 20 |
| WEIHAI BAITANG INTERNATIONAL IMP.& EXP. LTD | May 2026 | 64 | 21 |
| WEIHAI BAIXIAN TRADING CO.,LTD | Feb 2026 | 482 | 0 |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | May 2026 | 1,981 | 82 |
| WEIHAI BAOXIANG IMP AND EXP CO.,LTD. | May 2025 | 166 | 0 |
| WEIHAI BESFASHION CO. LTD | May 2026 | 214 | 9 |
| WEIHAI BEST ARTS AND CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 167 | 4 |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY | May 2026 | 109 | 9 |
| WEIHAI BETTEX INTERNATIONAL TRADING | Apr 2026 | 271 | 3 |
| WEIHAI BOAT OUTDOOR CO., LTD | Mar 2022 | 104 | 0 |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | May 2026 | 716 | 4 |
| WEIHAI CHAMPION IM& EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 413 | 13 |
| WEIHAI CHANGXIN GARMENT CO., LTD | May 2026 | 157 | 11 |
| WEIHAI CHENGBO TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 207 | 2 |
| WEIHAI CITY FEIXIANG TEXTILE INC | Oct 2022 | 275 | 0 |
| WEIHAI CO.,LTD | Feb 2025 | 202 | 0 |
| WEIHAI CREDITFAN VENTILATOR CO.,LTD | May 2026 | 302 | 9 |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO., LTD | Apr 2026 | 750 | 4 |
| WEIHAI DANLIN WOODEN PRODUCTS CO. | Feb 2026 | 336 | 0 |
| WEIHAI DEEP IN TRADING CO.,LTD | Jan 2026 | 161 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | EGLV140600772515 | COHETASE26400308 | 0159E | House FROB | COHE | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-05-08 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 996 CTN | 15,374 KG | House to House | WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | WINNERS MERCHANTS INTERNATIONAL LP | WINNERS MERCHANTS INTERNATIONAL LP | SYNTHETIC FIBER COTTON COMFORTER SET |
| 2026-05-08 | COSU6449228640 | PSEAQLGB26040430 | 101E | House Bill | PSEA | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 220 CTN | 3,012 KG | House to House | WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE | ENVOGUE INTERNATIONAL LLC | SHOWER CURTAIN 121159_B0105364_HG | |
| 2026-04-29 | SMLMTATS6D776600 | 2602E | Regular Bill | SMLM | 9312767 | SM BUSAN | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,884 CTN | 28,640 KG | Container Yard | WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE | ENVOGUE INTERNATIONAL LLC | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. | COMFORTER SET | |
| 2026-04-27 | COSU6447107420 | PSEAQLGB26030825 | 116E | House Bill | PSEA | 9355563 | COSCO KAOHSIUNG | 2026-04-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2,562 CTN | 24,338 KG | House to House | WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE | ENVOGUE INTERNATIONAL LLC | COMFORTER SET _B_HG _B _TJM.COM _B_MAR.COM | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | COSU9506723770 |
|---|---|
| House BOL # | PSEAQLGB26040520 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PSEA |
| Voyage # | 113E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO OCEANIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 33587 KG |
| Weight in KG | 33,587 KG |
| Quantity | 4329 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TEMU8034173 OOLU9071640 CXDU2030936 CSGU6498308 OOLU9076447 FFAU2429851 CXDU2027280 |
| Commodity Description |
COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM |
| Shipper Name | WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.3 CHANGPING ROAD,RUSHAN,WEIHAI, |
| Address Line 2 | SHANDONG,CHINA |
| Consignee Name | ENVOGUE INTERNATIONAL LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 230 FIFTH AVENUE SUITE 1818 NEW |
| Address Line 2 | YORK ,NY 10001 UNITED STATES |
| Container Number | TEMU8034173 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK045039 |
| Seal Number 1 | NK045039 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | OOLU9071640 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK045036 |
| Seal Number 1 | NK045036 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | CXDU2030936 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK045038 |
| Seal Number 1 | NK045038 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | CSGU6498308 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK028272 |
| Seal Number 1 | NK028272 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | OOLU9076447 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK050450 |
| Seal Number 1 | NK050450 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | FFAU2429851 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK028258 |
| Seal Number 1 | NK028258 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | CXDU2027280 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK045037 |
| Seal Number 1 | NK045037 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMFORTER SET QUILT SET 121161_B0101404_HG 121161_B0101404_MAR.COM 121161_B0101404__TJ M.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 68 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 43 | 2025-09-12 |
| Los Angeles, California | 33 | 2026-03-14 |
| New York, New York | 3 | 2024-10-26 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2026-05-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 130 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2023-09-14 |
| Pusan South Korea | 8 | 2024-07-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2026-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Weihai Brightlinens Creative Homete that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | 3 CHANGPING ROAD,RUSHAN CITY, RUSHAN SD CHINA 264500 | 2025-12-16 | 4 |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | NO.3 CHANGPING ROAD,RUSHAN, WEIHAI, SHANDONG,CHINA,WEIHAI,CN | 2026-05-09 | 1 |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | 2025-09-12 | 1 | |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | 2025-10-11 | 1 | |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | 2026-03-14 | 1 | |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE | 2026-05-23 | 30 | |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | 2023-05-04 | 22 | |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETEX CO.,LTD | 2025-04-17 | 13 | |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETEX COMPANY LTD. | 2023-05-22 | 8 | |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | 2022-12-19 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||