There are a total of 212 bills of lading on file for Foshan E-Guang Home Edcor Co.,Ltd between January 6th, 2022 and May 19th, 2026.
Of those 212 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 212 |
|---|---|
| Shipper Records | 212 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 6th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 85 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Foshan E-Guang Home Edcor Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Foshan E-Guang Home Edcor Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ASPEN HOME GOODS INC | May 2026 | 601 | 52 |
| ELEMENT DEPOT INC | Jan 2026 | 138 | 38 |
| SIERRA HOME MATERIAL TRADE INTERNAT INC | Nov 2025 | 1,521 | 23 |
| CASSO DECOR INC | Oct 2025 | 223 | 20 |
| ALMEDA DEPOT INC | Mar 2023 | 47 | 19 |
| SIGMA DECOR INC | Nov 2024 | 134 | 18 |
| YONG CAN TRADE INC | Nov 2025 | 80 | 13 |
| VERVE SUPPLIES INC | Jan 2026 | 46 | 8 |
| REX TRADE INC | Aug 2023 | 22 | 7 |
| NATINA SUPPLY INC | Jul 2025 | 26 | 7 |
| WISDOM DECOR INC | May 2026 | 216 | 2 |
| POLAR DEPOT INC | Apr 2023 | 51 | 2 |
| CANTENA TRADE INC | Nov 2025 | 15 | 2 |
| LUNE SUPPLIES INC | Sep 2025 | 36 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan E-Guang Home Edcor Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | MEDUWH905228 | CHQFHXM26040470 | FV614 | House Bill | CHQF | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 14 PKG | 21,130 K | House to House | FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR | ASPEN HOME GOODS INC | ASPEN HOME GOODS INC | XXXXX PRODUCTS(COUNTER TOP) HS CODE 681099 |
| 2026-05-18 | MEDUWH905210 | CHQFHXM26040469 | FV614 | House Bill | CHQF | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 18 PKG | 23,333 K | House to House | FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR | ASPEN HOME GOODS INC | ASPEN HOME GOODS INC | XXXXX PRODUCTS(COUNTER TOP)HS CODE 681099 |
| 2026-05-14 | MEDUYO679243 | CHQFHXM26040832 | FV615 | House Bill | CHQF | 9930959 | MSC DARLENE | 2026-05-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 23,509 K | House to House | FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR | ASPEN HOME GOODS INC | ASPEN HOME GOODS INC | XXXXX PRODUCTS(COUNTER TOP)HS CODE 681099 |
| 2026-05-14 | MEDUWH914683 | CHQFHXM26040472 | FV615 | House Bill | CHQF | 9930959 | MSC DARLENE | 2026-05-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 19 PKG | 23,402 K | House to House | FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR | ASPEN HOME GOODS INC | ASPEN HOME GOODS INC | XXXXX PRODUCTS(COUNTER TOP) HS CODE 681099 |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | COSU6451384542 |
|---|---|
| House BOL # | CHQFHXM26041387 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHQF |
| Voyage # | 163E |
| IMO # | 9251999 |
| Vessel Name | OOCL ROTTERDAM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21542 K |
| Weight in KG | 21,542 KG |
| Quantity | 12 PKG |
| Volume | 18 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU1337655 |
| Commodity Description |
XXXXX PRODUCTS(COUNTER TOP) HS CODE 681099 |
| Shipper Name | FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | FLAT 509 COMPLEX OFFICE TOWER NO |
| Address Line 3 | 507 SECOND RING ROAD FENGJAIN |
| City | GUANGDONG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ASPEN HOME GOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 14387 VALLEY BLVD. |
| City | FONTANA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92335 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | ASPEN HOME GOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 14387 VALLEY BLVD. |
| City | FONTANA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92335 |
| Country Code | US |
| Container Number | CSNU1337655 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA5289800 |
| Seal Number 1 | SYA5289800 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | XXXXX PRODUCTS(COUNTER TOP) HS CODE 681099 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 90 | 2026-01-22 |
| Long Beach, California | 58 | 2026-05-20 |
| Oakland, California | 34 | 2026-05-18 |
| Miami, Florida | 12 | 2026-01-05 |
| Seattle, Washington | 10 | 2025-02-26 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2024-03-27 |
| Portland, Oregon | 2 | 2023-05-20 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2024-10-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 193 | 2026-05-20 |
| Shekou China (Mainland) | 14 | 2026-03-13 |
| Singapore Singapore | 3 | 2023-12-28 |
| Pusan South Korea | 2 | 2024-06-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan E-Guang Home Edcor Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | FLAT 509 COMPLEX OFFICE TOWER NO507 SECOND RING ROAD FENGJAIN VILLAGE XINGTAN SHUNDE 528325 FOSHA | 2025-09-01 | 62 |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | FLAT 509 COMPLEX OFFICE TOWER NO 507 SECOND RING ROAD FENGJAIN GUANGDONG CN | 2025-10-03 | 8 |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR | 2026-05-20 | 67 | |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | 2023-09-15 | 23 | |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | 2023-07-07 | 19 | |
| FOSHANE-GUANGHOMEEDCORCO.,LTD | 2022-07-28 | 12 | |
| FOSHAN E-GUANGHOMEEDCORCO.,LTD | 2023-03-21 | 5 | |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | 2024-09-12 | 2 | |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | 2023-10-10 | 2 | |
| FOSHAN E-GUANGHOMEEDCORCO.,LTD | 2023-05-06 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||