There are a total of 257 bills of lading on file for Jiangsu Juncheng Vehicle Industry Co.,Ltd between September 8th, 2014 and May 22nd, 2026.
Of those 257 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 257 |
|---|---|
| Shipper Records | 259 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 8th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 95 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jiangsu Juncheng Vehicle Industry Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jiangsu Juncheng Vehicle Industry Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VICREZ.COM | May 2026 | 175 | 25 |
| EXPRESS PARTS, INC | Apr 2026 | 1,586 | 20 |
| BLASTONLINE INC | May 2026 | 120 | 19 |
| DEV ZHOU TRADING INC | May 2026 | 110 | 17 |
| MARYLAND MOTORS LLC | Mar 2026 | 93 | 15 |
| HISTRY MONDETION INC | Apr 2026 | 160 | 13 |
| ABRAKDABRA AUTO | Feb 2026 | 13 | 13 |
| RICHARDSON RUGS AND TEXTILES LLC | May 2026 | 17 | 8 |
| SHINES WANG TRADING INC | May 2026 | 159 | 7 |
| RT GROUP AUTO PART LLC | May 2026 | 56 | 7 |
| ECD AUTOMOTIVE DESIGN | Aug 2025 | 29 | 7 |
| PARTSMAX INC. | May 2026 | 1,513 | 6 |
| ICONISUS LLC | May 2026 | 41 | 5 |
| TOPNAULT INC. | May 2026 | 125 | 4 |
| BRONCO MODELS | May 2026 | 67 | 3 |
| AUTO FIT USA LLC | May 2026 | 741 | 3 |
| ABS IMPORTING GROUP | May 2026 | 21 | 3 |
| VANOCAR INC | Apr 2026 | 20 | 2 |
| Feb 2024 | 4 | 2 | |
| QUALITY COLLISION PARTS | Aug 2024 | 667 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Juncheng Vehicle Industry Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JIUDING NEW MATERIAL CO. | Apr 2026 | 1,111 | 1 |
| JIANGSU JIUTIAN INSTRUMENT | May 2026 | 237 | 7 |
| JIANGSU JIUXU CHEYE KEJI CO.,LTD | May 2025 | 325 | 0 |
| JIANGSU JIYI INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 117 | 5 |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO. | May 2026 | 176 | 21 |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU | May 2026 | 138 | 3 |
| JIANGSU JOY SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO LTD | Dec 2022 | 160 | 0 |
| JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | May 2026 | 63 | 22 |
| JIANGSU JUMAO MEDICAL EQUIPMENT CO. | Sep 2021 | 2,272 | 0 |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | May 2026 | 4,154 | 384 |
| JIANGSU JUNXIA GYM EQUIPMENT CO. | Jun 2024 | 625 | 0 |
| JIANGSU JUXIN FLOOR TRADING | Mar 2026 | 143 | 4 |
| JIANGSU KAILI CARPET CO.,LTD | May 2026 | 826 | 10 |
| JIANGSU KAIRUI HOME TEXTILE TEC CO.,LTD. | Apr 2026 | 866 | 5 |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | May 2026 | 3,447 | 66 |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | May 2026 | 515 | 7 |
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | May 2026 | 157 | 32 |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | May 2026 | 305 | 9 |
| JIANGSU KANGLIYUAN SPORTS TECH.CO | May 2026 | 144 | 20 |
| JIANGSU KDS AUTO ACCESSORY CO., LTD | May 2026 | 420 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | YMJAW237312838 | SNJPLF26040404 | 041E | House Bill | SNJP | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 274 CTN | 3,260 KG | House to House | JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY C | STM AUTO PARTS LLC | AUTO BODY PARTS | |
| 2026-05-23 | CMDUCHN3200479 | CTYOSHA03342471 | 032E | House Bill | CTYO | 9785811 | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-22 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 246 CTN | 4,180 K | Pier to Pier | JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY | AFTERMARKET REPLACEMENT PARTS | ||
| 2026-05-18 | YMJAW237310319 | USCKSHOF26040183 | 041E | House Bill | USCK | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 58 PKG | 3,100 KG | House to House | JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY C | WEST COAST NORTH STAR IMPORT LLC | WEST COAST NORTH STAR IMPORT LLC | AUTOMOBILE BODY |
| 2026-05-14 | MAEU269160180 | HYSLFSHA04261220 | 616E | House Bill | HYSL | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 3,230 K | Container Yard | JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY | DEV ZHOU TRADING INC | DEV ZHOU TRADING INC | AUTO PARTS-CAR CAB 870790 |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | HDMUSHAZPLS43200 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPSHALAX65134X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 0019E |
| IMO # | 9869162 |
| Vessel Name | HMM NURI |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4120 KG |
| Weight in KG | 4,120 KG |
| Quantity | 453 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU4691908 |
| Commodity Description |
AUTO BODY PARTS (BUMPER AND PARTS) |
| Shipper Name | JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY C |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1, GUANGLING ROAD,SHEYANGHU INDU |
| Address Line 2 | STRY AREA,,YANGZHOU,CN |
| Consignee Name | AUTO FIT INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1828 W. BUCKEYE ROAD,,PHOENIX,AZ 85 |
| Address Line 2 | 007,US |
| Container Number | HMMU4691908 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 231049151 |
| Seal Number 1 | 231049151 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | AUTO BODY PARTS (BUMPER AND PARTS) |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 75 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 48 | 2026-05-14 |
| Houston, Texas | 41 | 2026-05-07 |
| Miami, Florida | 25 | 2026-02-23 |
| Tampa, Florida | 22 | 2026-03-30 |
| Baltimore, Maryland | 15 | 2026-03-16 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2026-02-02 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2025-05-09 |
| Oakland, California | 3 | 2026-02-03 |
| Boston, Massachusetts | 3 | 2025-10-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 218 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 16 | 2026-02-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 10 | 2025-07-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2026-03-20 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 1 | 2025-07-21 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2025-07-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2023-11-15 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2022-05-16 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2020-02-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Juncheng Vehicle Industry Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | NO. 1 GUENGLING-ROUD, SHEYANGHU INDUSTRY PARK, COUNTRY BEOYING, YANGZHOU CITY, JIANGSU,CN | 2025-09-10 | 23 |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | NO. 1 GUENGLING-ROUD, SHEYANGHU INDUSTRY PARK COUNTRY YANGZHOU 225000 CN YANGZHOU 225000CN | 2025-07-09 | 16 |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | 2025-06-04 | 7 | |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | 2025-10-02 | 2 | |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY C | 2026-03-16 | 18 | |
| JIANGSUJUNCHENGVEHICLEINDUSTRYCO.,L | 2026-04-01 | 12 | |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY | 2025-09-20 | 10 | |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY | 2026-05-13 | 9 | |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY C | 2024-12-24 | 8 | |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY | 2025-06-24 | 7 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jiangsu Juncheng Vehicle Industry Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-26 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Jiangsu Juncheng Vehicle Industry Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-23 | 2 |