There are a total of 568 bills of lading on file for Stature Electric Inc between November 5th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 568 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 568 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 567 |
| Notify Party Records | 229 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STATURE ELECTRIC INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Stature Electric Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Stature Electric Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG WANDA STEERING GEAR CO. | May 2026 | 833 | 64 |
| ALLIED MOTION CHANGZHOU MOTORS CO | May 2026 | 453 | 38 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 724 | 33 |
| CHINA ZHONGRUI TIANHONG INTERNATION | May 2026 | 82 | 18 |
| FWU JIH DIE CASTING INDUSTRIAL CO | May 2026 | 3,005 | 16 |
| ROOP AUTOMOTIVES LTD. | Aug 2025 | 5,799 | 6 |
| GOLDEN REGENT ELECTRONICS IND LTD | May 2026 | 1,227 | 6 |
| ANSHAN DEKANG MAGNETIC MATERIALS CO | May 2026 | 655 | 4 |
| ROOP POLYMERS LTD | May 2026 | 809 | 3 |
| ALLIED MOTION DORDRECHT BV | Aug 2025 | 145 | 3 |
| ANHUI SINOMAG PRECISION DEVICES CO. | May 2026 | 286 | 2 |
| ALTRA INDUSTRIAL MOTION | May 2026 | 2,498 | 2 |
| SHENZHEN CAMEL DIE LIMITED | Mar 2026 | 65 | 1 |
| BATOM CO., LTD. | May 2026 | 1,715 | 1 |
| ALLIED MOTION CHANGZHOU TRADING C | May 2026 | 432 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stature Electric Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATESVILLE DISTRIBUTION SERVICES | Mar 2026 | 185 | 1 |
| STATEWAY VIETNAM FOOTWEAR CO.,LTD. | May 2026 | 666 | 28 |
| STATEWELL COMPAY LIMITED. | Apr 2023 | 174 | 0 |
| STATEWIDE TIRES, INC. | Jan 2026 | 1,955 | 0 |
| STATEWIDE WAREHOUSE, INC. | May 2026 | 541 | 36 |
| STATEWIDE WAREHOUSING INC | Mar 2024 | 894 | 0 |
| STATEWOOD INTERNATIONAL CO LTD | Sep 2025 | 307 | 0 |
| STATIC CONTROL COMPONENTS | May 2026 | 3,829 | 21 |
| STATIC GLOBAL SDN BHD | Mar 2024 | 1,797 | 0 |
| STATLAB MEDICAL PRODUCTS | Mar 2025 | 319 | 0 |
| STATUS SRL | Apr 2026 | 429 | 2 |
| STAUBER CALIFORNIA | Sep 2023 | 1,430 | 0 |
| STAUBER INGREDIENTS | May 2026 | 453 | 4 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 | COSU6445890540 | CHSL543528970PVG | 031E | House Bill | CHSL | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 2,368 KG | House to House | ALLIED MOTION CHANGZHOU MOTORS CO | STATURE ELECTRIC, INC. | MOTOR | |
| 2026-04-02 | ONEYTPEG05965900 | CHSL541796689TPE | 064E | House Bill | CHSL | 9629914 | ONE CONTRIBUTION | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 17 PKG | 254 KG | Container Yard | FWU JIH DIE CASTING INDUSTRIAL CO | STATURE ELECTRIC, INC. | GEARBOX HOUSING HS CODE . PLT CTNS | |
| 2026-03-16 | COSU6443435090 | CHSL542105680PVG | 072E | House Bill | CHSL | 9622631 | OOCL EGYPT | 2026-03-15 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 17 PKG | 7,738 KG | House to House | ALLIED MOTION CHANGZHOU MOTORS CO | STATURE ELECTRIC, INC. | MILLER MOTOR | |
| 2026-03-12 | COSU6441700890 | CHSL541405764PVG | 002E | House Bill | CHSL | 9945916 | COSCO SHIPPING PANAMA | 2026-03-11 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 4,770 KG | House to House | ALLIED MOTION CHANGZHOU MOTORS CO | STATURE ELECTRIC, INC. | MOTOR | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | OOLU8811351190 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL548298264HKG |
| Manifest Number | 545893 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 002E |
| IMO # | 9949807 |
| Vessel Name | OOCL LAVENDER |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | TAISHAN CN |
| Foreign Port of Lading | HONG KONG HONG KONG (58201) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 78 KG |
| Weight in KG | 78 KG |
| Quantity | 7 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9035930 |
| Commodity Description |
RAIN COVER MOLDED T.S. PO WTPO-028467 QUANTITY 4,000 PCS ITEM 56506.47 1 PLYWOOD PLT 7 CARTONS |
| Shipper Name | GOLDEN REGENT ELECTRONICS INDUSTRIA |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 501, 5 F., |
| Address Line 2 | NO. 16 SCIENCE PARK WEST AVENUE, PH |
| City | PAK SHEK KOK, N.T., |
| Country Code | HK |
| Consignee Name | STATURE ELECTRIC INC. AN ALLIED MOT |
|---|---|
| Address Line 1 | 22543 FISHER ROAD, |
| City | WATERTOWN |
| State Province | NY |
| Zip Code | 13601 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU9035930 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLHAU0542 |
| Seal Number 1 | OOLHAU0542 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | RAIN COVER MOLDED T.S. PO WTPO-028467 QUANTITY 4,000 PCS ITEM 56506.47 1 PLYWOOD PLT 7 CARTONS |
| Marks and Numbers 1 | 56506.47 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 344 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 85 | 2026-01-21 |
| Los Angeles, California | 60 | 2020-11-13 |
| Seattle, Washington | 43 | 2014-12-13 |
| Long Beach, California | 24 | 2020-10-01 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 7 | 2019-11-27 |
| Houston, Texas | 3 | 2023-09-16 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2022-08-16 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2015-08-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 239 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 124 | 2026-04-02 |
| Hong Kong Hong Kong | 79 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 44 | 2025-03-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 26 | 2023-01-10 |
| Tauranga New Zealand | 11 | 2019-11-27 |
| Yantian China (Mainland) | 10 | 2025-11-25 |
| All Other India West Coast Ports | 9 | 2025-08-01 |
| Qingdao China (Mainland) | 7 | 2023-01-20 |
| Shilong China (Taiwan) | 5 | 2020-10-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stature Electric Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STATURE ELECTRIC INC | AN ALLIED MOTI 22543 FISHER ROAD, WATERTOWN NY 13601 US | 2025-11-25 | 1 |
| STATURE ELECTRIC | 22543 FISHER RD WATERTOWN NY 13601 US | 2020-04-18 | 83 |
| STATURE ELECTRIC INC | 2017-10-17 | 80 | |
| STATURE ELECTRIC | 2017-12-05 | 53 | |
| STATURE ELECTRIC, INC. | 2025-12-08 | 52 | |
| STATURE ELECTRIC, INC. | 2026-05-23 | 38 | |
| STATURE ELECTRIC, INC. | 2026-01-30 | 33 | |
| STATURE ELECTRIC INC. | 2025-09-12 | 29 | |
| STATURE ELECTRIC INC | 2016-02-15 | 20 | |
| STATURE ELECTRIC INC | 2018-04-10 | 16 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Stature Electric Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-05-26 | 1 | |
| 2018-10-12 | 10 |
Below are the top 1 email addresses on file for Stature Electric Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-02 | 13 |