There are a total of 453 bills of lading on file for Stauber Ingredients between January 7th, 2014 and May 15th, 2026.
Of those 453 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 453 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 410 |
| Notify Party Records | 97 |
| First Shipment on File | Jan 7th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 29 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STAUBER INGREDIENTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Stauber Ingredients, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Stauber Ingredients in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG RUIBANG LABORATORIES | May 2026 | 580 | 72 |
| JUNGBUNZLAUER LADENBURG GMBH | May 2026 | 5,565 | 65 |
| JUNGBUNZLAUER, INC. | May 2026 | 15,043 | 39 |
| JUNGBUNZLAUER AUSTRIA AG | May 2026 | 4,353 | 14 |
| ANDHRA MEDI PHARMA I P LTD | May 2026 | 42 | 6 |
| ANDHRA MEDI PHARMA INDIA PVT LTD | Oct 2025 | 66 | 5 |
| J&T NUTRACEUTICALS INC | May 2026 | 77 | 3 |
| SUPERIORPOWDERS LTD. | May 2026 | 42 | 1 |
| Jul 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stauber Ingredients.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATEWIDE TIRES, INC. | Jan 2026 | 1,955 | 0 |
| STATEWIDE WAREHOUSE, INC. | May 2026 | 541 | 36 |
| STATEWIDE WAREHOUSING INC | Mar 2024 | 894 | 0 |
| STATEWOOD INTERNATIONAL CO LTD | Sep 2025 | 307 | 0 |
| STATIC CONTROL COMPONENTS | May 2026 | 3,829 | 21 |
| STATIC GLOBAL SDN BHD | Mar 2024 | 1,797 | 0 |
| STATLAB MEDICAL PRODUCTS | Mar 2025 | 319 | 0 |
| STATURE ELECTRIC INC | May 2026 | 568 | 7 |
| STATUS SRL | Apr 2026 | 429 | 2 |
| STAUBER CALIFORNIA | Sep 2023 | 1,430 | 0 |
| STAUBER PERFORMANCE INGREDIENTS | Feb 2026 | 1,172 | 0 |
| STAUBER WAREHOUSE | Oct 2024 | 102 | 0 |
| STAUBLI CORPORATION | May 2026 | 880 | 8 |
| STAUD INC | May 2026 | 365 | 3 |
| STAUF KLEBSTOFFWERK GMBH | May 2026 | 1,847 | 34 |
| STAUF USA, LLC | May 2026 | 1,815 | 18 |
| STAUFF CORPORATION | May 2026 | 3,142 | 69 |
| STAUFF FILTRATION TECHNOLOGY | Nov 2023 | 539 | 0 |
| STAUFFER DIESAL | May 2026 | 144 | 4 |
| STAUFFER GLOVE & SAFETY | May 2026 | 194 | 50 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-25 | YMJAW237286290 | FCIFL26111916LAX | 0018E | House Bill | FCIF | 9869162 | HMM NURI | 2026-02-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 80 DRM | 2,300 K | House to House | ZHEJIANG RUIBANG LABORATORIES | STAUBER INGREDIENTS FOR INNOVATION | ZINC GLUCONATE POWDER USP | |
| 2025-11-18 | SMLMSHBW5A842700 | GBWASHLB5A842700 | 2507E | House Bill | GBWA | 9312949 | SM YANTIAN | 2025-11-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 BAG | 20,600 KG | ZHEJIANG RUIBANG LABORATORIES | STAUBER INGREDIENTS FOR INNOVATION | ZINC GLUCONATE GRANULAR USP | ||
| 2025-11-18 | SMLMSHBW5A809300 | GBWASHLB5A809300 | 2507E | House Bill | GBWA | 9312949 | SM YANTIAN | 2025-11-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 BAG | 20,600 KG | ZHEJIANG RUIBANG LABORATORIES | STAUBER INGREDIENTS FOR INNOVATION | ZINC GLUCONATE GRANULAR USP | ||
| 2025-10-16 | HDMUMAAM52788500 | EMUICH25S0002823 | 079E | House Bill | EMUI | 9475650 | ONE MISSION | 2025-10-15 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 9 PLT | 5,607 K | Pier to Pier | ANDHRA MEDI PHARMA INDIA PRIVATE LI | STAUBER INGREDIENTS | L.E.COPPERSMITH | GLUCOSAMINE HCL |
| Run Date | 2026-04-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-05 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | MEDUDY675339 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1072445150 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | NO610 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC GABON |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | WULZESHOFEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19721 K |
| Weight in KG | 19,721 KG |
| Quantity | 695 BAG |
| Volume | 43 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU8369040 |
| Commodity Description |
KG CITRIC ACID ANHYDROUS CAA F IN KG BAGS PACKED ON ONE-WAY-PALLETS, STRETCH-WRAPPED SHIPPED ON BOARD CIP MORRISTOWN, NJ |
| Shipper Name | JUNGBUNZLAUER AUSTRIA AG |
|---|---|
| Address Line 1 | OPERNRING 1 |
| Address Line 2 | WIEN 1010 AT |
| Consignee Name | JUNGBUNZLAUER, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 95 WELLS AVE, |
| Address Line 2 | NEWTON MA 02459 US |
| Notify Party Name | STAUBER INGREDIENTS (AMS LOG. (NNBT |
|---|---|
| Address Line 1 | Y MANUFACTURING)) |
| Address Line 2 | 268 MARTIN LUTHER KING |
| Address Line 3 | MORRISTOWN NJ 07960 US |
| Container Number | TXGU8369040 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 142670 |
| Seal Number 1 | 142670 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KG CITRIC ACID ANHYDROUS CAA F IN KG BAGS PACKED ON ONE-WAY-PALLETS, STRETCH-WRAPPED SHIPPED ON BOARD CIP MORRISTOWN, NJ |
| Additional Cargo 1 | FREIGHT PREPAID DELIVERY ADRESS: STAUBER INGREDIENTS C O AMS LOGISTICS MARTIN LUTHER KING MORRISTOWN NJ USA |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 247 | 2026-04-06 |
| Los Angeles, California | 103 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 68 | 2026-02-25 |
| New York, New York | 35 | 2025-08-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 170 | 2025-08-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 153 | 2026-05-16 |
| Anvers Belgium | 39 | 2023-08-18 |
| Stade Germany | 21 | 2025-05-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 17 | 2026-02-25 |
| Colombo Sri Lanka | 17 | 2025-10-16 |
| Qingdao China (Mainland) | 9 | 2022-06-24 |
| Pusan South Korea | 6 | 2025-05-28 |
| Jawaharlal Nehru India | 5 | 2020-08-13 |
| Luda China (Mainland) | 4 | 2019-12-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stauber Ingredients that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STAUBER INGREDIENTS | 4120 N, PALM STREET FULLERTON CA 92835 US | 2025-10-16 | 23 |
| STAUBER INGREDIENTS | G 268 MARTIN LUTHER KING MORRISTOWN NJ 07960 US | 2020-04-01 | 60 |
| STAUBER INGREDIENTS FOR INNOVATION | 2026-02-25 | 51 | |
| STAUBER INGREDIENTS FOR INNOVATION | 2021-09-30 | 40 | |
| STAUBER INGREDIENTS | 2018-08-24 | 40 | |
| STAUBER INGREDIENTS (AMS LOG. | 2026-04-06 | 39 | |
| STAUBER INGREDIENTS FOR INNOVATION | 2026-05-16 | 22 | |
| STAUBER INGREDIENTS | 2019-06-25 | 20 | |
| STAUBER INGREDIENTS | 2023-08-18 | 12 | |
| STAUBER INGREDIENTS | 2023-03-27 | 11 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Stauber Ingredients.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-13 | 17 | |
| 2021-04-21 | 5 | |
| 2021-04-21 | 1 | |
| 2019-06-25 | 20 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||