There are a total of 87 bills of lading on file for Hangzhou Sunlight Trade Co., Ltd. between May 3rd, 2013 and May 13th, 2026.
Of those 87 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 87 |
|---|---|
| Shipper Records | 87 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 3rd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 41 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Hangzhou Sunlight Trade Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Hangzhou Sunlight Trade Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PATRICK MORIN INC. | May 2026 | 1,494 | 18 |
| FEDERATED CO-OPERATIVES LIMITED | Oct 2025 | 858 | 10 |
| RARLIY QIYASI INC | Mar 2026 | 824 | 7 |
| MATERIAUX LAURENTIENS INC | Feb 2026 | 157 | 6 |
| PRIME HORIZON COMMERCE INC | May 2026 | 201 | 5 |
| KENT DISTRIBUTION CENTRE | May 2026 | 799 | 5 |
| EFFIE TRADING CO LTD | Oct 2025 | 587 | 5 |
| VISTALINE TRADING | May 2026 | 599 | 4 |
| HAPPY SIGHT INC | Dec 2025 | 355 | 4 |
| FEDERATED | May 2026 | 128 | 2 |
| CREATIVE BUILDING SUPPLIES LTD | Mar 2026 | 12 | 2 |
| AILIHUA SANITARY WARE CO., LTD | May 2026 | 146 | 2 |
| VOYAGE LIMITED | Apr 2025 | 261 | 1 |
| Sep 2025 | 1 | 1 | |
| DIMEX360 INC | May 2026 | 51 | 1 |
| CAN-CELL INDUSTRIES INC. | May 2026 | 610 | 1 |
| ACME MERCHANTS 2.0 INC | Mar 2026 | 11 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sunlight Trade Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SPRING WASHER CO.,LTD. | May 2026 | 1,259 | 20 |
| HANGZHOU SRT PUMP CO., LTD | Nov 2025 | 587 | 0 |
| HANGZHOU STANDARD MAYO INDUSTRIAL C | May 2026 | 445 | 17 |
| HANGZHOU STARFOCUS E-COMMERCE CO. | May 2026 | 676 | 14 |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | May 2026 | 227 | 4 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 724 | 9 |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | May 2026 | 319 | 6 |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | May 2026 | 598 | 4 |
| HANGZHOU SUNFREE SMART HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 85 | 20 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | May 2026 | 207 | 9 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 311 | 17 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 405 | 6 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 516 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | May 2026 | 265 | 11 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | May 2026 | 67 | 16 |
| HANGZHOU SUNWISE MACHINERY CO LTD | May 2026 | 780 | 16 |
| HANGZHOU SUNZOOM HOUSEHOLD CO., LTD | Jun 2023 | 703 | 0 |
| HANGZHOU SUPER YOUNG IMP.& EXP.CO | Jan 2026 | 135 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | MAEU268955104 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9349502 | COLORADO EXPRESS | 2026-05-05 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 311 CTN | 21,319 LB | Container Yard | HANGZHOU SUNLIGHT TRADE | PRIME HORIZON COMMERCE INC | FOSUN GROUP | SHOWER CABIN SHOWER BASE | |
| 2026-05-02 | CMDUNGP3448471 | AMZDCN26HZTJ77GJ | 1216E | House Bill | AMZD | 9604081 | EVER LOGIC | 2026-05-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 332 CTN | 9,870 KG | HANGZHOU SUNLIGHT TRADE | AILIHUA SANITARY WARE | AILIHUA SANITARY WARE | SHOWER BASE | |
| 2026-05-01 | CMDUNGP3540098 | BANQ1073767205 | 0NWKH | House FROB | BANQ | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-04-30 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 210 CTN | 14,610 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUNLIGHT TRADE | PATRICK MORIN INC. | PATRICK MORIN INC. | SHOWER CABIN SHOWER DOOR SHOWER WALL SHOWER BASE + PO NO. A + P I NO. ALHP THIS SHIPMENT DOES NOT |
| 2026-05-01 | CMDUNGP3540100 | BANQ1073766368 | 0NWKH | House FROB | BANQ | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-04-30 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 200 CTN | 14,000 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUNLIGHT TRADE | PATRICK MORIN INC. | PATRICK MORIN INC. | SHOWER CABIN + PO NO. A + P I NO. ALHP THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | HLCUNG12603RMRB3 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26YXVJR3YG |
| Manifest Number | 556472 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | |
| Vessel Name | DELAWARE EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9490 KG |
| Weight in KG | 9,490 KG |
| Quantity | 323 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU5840055 |
| Commodity Description |
SHOWER BASE |
| Shipper Name | HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 402/4#BUILIDING 2, TIANLIN PLAZA, N |
| Address Line 2 | INGWEI STREE, XIAOSHAN |
| City | HANGZHOU |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 311250 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | AILIHUA SANITARY WARE CO,. LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O FBA18580 GATEWAY DR |
| City | VICTORVILLE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92394 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | AILIHUA SANITARY WARE CO,. LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | XLX7 18580 GATEWAY DR |
| City | VICTORVILLE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92394 |
| Country Code | US |
| Container Number | SEGU5840055 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6351427 |
| Seal Number 1 | HLK6351427 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SHOWER BASE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 35 | 2026-05-01 |
| Long Beach, California | 16 | 2026-04-10 |
| Los Angeles, California | 13 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 10 | 2025-12-08 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-05-14 |
| New York, New York | 4 | 2023-07-31 |
| Miami, Florida | 2 | 2025-05-13 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2015-09-24 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2025-07-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 76 | 2026-05-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2015-12-16 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-12-08 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2025-07-29 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2022-05-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sunlight Trade Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | 1177 JINCHENG RD WEST ROOM 1901 YIN TONG MANSON HANGZHOU 311300 CN | 2025-06-09 | 20 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | 1402 4#BUILDING 2 TIANLIN PLAZA,NIN GWEI STREET, XIAOSHAN,ZHEJIANG,CHINA XIAOSHAN CN | 2025-07-21 | 11 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | 2025-09-29 | 1 | |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | 2025-07-21 | 1 | |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE | 2026-05-14 | 7 | |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO.,LTD | 2022-08-18 | 5 | |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO.,LTD | 2014-12-11 | 4 | |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO.,LTD | 2025-04-03 | 4 | |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO.,LTD | 2025-09-01 | 4 | |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE | 2025-12-29 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Hangzhou Sunlight Trade Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-09-24 | 2 | |
| 2014-12-11 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||