There are a total of 834 bills of lading on file for Ranshu Inc between November 1st, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 834 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 49 were within the past 90 days.
| Total Records | 834 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,001 |
| Notify Party Records | 335 |
| First Shipment on File | Nov 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 49 |
| Records in the Past Year | 163 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RANSHU INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ranshu Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ranshu Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | May 2026 | 1,981 | 14 |
| GUANGZHOU HANGWEI TRADING CO.,LTD | May 2026 | 528 | 9 |
| LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP | May 2026 | 470 | 7 |
| GUANGZHOU GUANGYU AUTO AIR CONDITIO | Apr 2026 | 116 | 7 |
| ZHEJIANG JINGXIN AUTO PARTS | May 2026 | 51 | 5 |
| NANJING AOTECAR NEW ENERGY TECHNOLO NO | May 2026 | 276 | 5 |
| LONGQUAN HENGFENG AUTO AIR CONDITIO | May 2026 | 122 | 4 |
| GLOBAL CLIMATE CONTROL SYSTEM INC. | May 2026 | 274 | 4 |
| CENTRAL AIRE TECH NO | Jun 2025 | 26 | 4 |
| ZHEJIANG XINJING AIR CONDITIONING E | May 2026 | 515 | 3 |
| SHANGHAI ANCHORSTONE INDUSTRIAL | May 2026 | 74 | 3 |
| JIANGSU EASYLAND AUTOMOTIVE CORPORA | May 2026 | 709 | 3 |
| TZC TECHNOLOGY CO LTD | Jan 2026 | 98 | 2 |
| TAI YIH MACHINERY CORP | May 2026 | 183 | 2 |
| SUZHOU ZHONGCHENG NEW ENERGY TECHNO | May 2026 | 236 | 2 |
| HUZHOU QIQING TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 139 | 2 |
| GENERAL AUTO PTE LTD | Nov 2025 | 15 | 2 |
| EMAS SUPPLIES & SERVICES PTE LTD | Nov 2025 | 52 | 2 |
| DYE LIH TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 401 | 2 |
| BS DAEWOO GLOBAL CO LTD | May 2026 | 18 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ranshu Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANK SHIPPING INC. | May 2026 | 10,769 | 221 |
| RANK SHIPPING OF PR INC | May 2026 | 2,118 | 44 |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | May 2026 | 757 | 21 |
| RANK1 INDUSTRIES | Nov 2025 | 174 | 0 |
| RANKAM (CHINA) MANUFACTURING COMPAN | Jan 2026 | 1,557 | 0 |
| RANKAM VDG INDUSTRIES LIMITED | Mar 2023 | 218 | 0 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 285 | 6 |
| RANKO BALOG CO. | May 2026 | 8,475 | 75 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | May 2026 | 741 | 77 |
| RANPAK CORP | May 2026 | 688 | 13 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | May 2026 | 1,442 | 52 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| RANTEC CORPORATION | May 2026 | 1,198 | 31 |
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| RAON TRADING INC | May 2026 | 104 | 19 |
| RAOPING JIANCHENG WOODEN CRAFT PRODUCT CO. | May 2026 | 444 | 10 |
| RAOPING LONGXIN HANDICRAFT PORCELAI | May 2026 | 668 | 11 |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | Apr 2026 | 276 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | ONEYNK5GG2622400 | UASI2918918739 | 013E | House Bill | UASI | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,600 CTN | 6,890 KG | Container Yard | JIANGYIN HONG YANG AUTOMOBILE CONDE | RANSHU LLC | AUTO CONDENSER | |
| 2026-05-18 | YMJAW226791114 | UASI2918641253 | 083E | House Bill | UASI | 9462691 | YM UNIFORMITY | 2026-05-16 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 24 PKG | 18,010 KG | House to House | GUANGZHOU CHUANGWEI TRADING | RANSHU LLC | A/C COMPRESSOR | |
| 2026-05-14 | ONEYSELG57223800 | UASI2919022975 | 025E | House Bill | UASI | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-12 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 30 CTN | 19,050 KG | Container Yard | GLOBAL CLIMATE CONTROL SYSTEM INC | RANSHU LLC | AUTO A C COMPRESSOR | |
| 2026-05-14 | ONEYSELG57223800 | UASI2918997873 | 025E | House Bill | UASI | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-12 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1 PKG | 440 KG | Container Yard | BS DAEWOO GLOBAL | RANSHU LLC | COMPRESSOR | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | YMJAW237312448 |
|---|---|
| House BOL # | UASI2919092715 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UASI |
| Voyage # | 041E |
| IMO # | 9741372 |
| Vessel Name | ONE BLUE JAY |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19381 KG |
| Weight in KG | 19,381 KG |
| Quantity | 2780 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU7446136 |
| Commodity Description |
AUTO AIR CONDITIONING COMPRESSOR |
| Shipper Name | SUZHOU ZHONGCHENG AUTO AIR |
|---|---|
| Address Line 1 | TONGLI SECTION, JINAGXING E.RD. |
| City | WUJIANG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | RANSHU LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 525 CONEY ISLAND DR |
| City | SPARKS |
| State Province | NV |
| Zip Code | 89431 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17758261099 |
| Consignee Name | RANSHU LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 525 CONEY ISLAND DR |
| City | SPARKS |
| State Province | NV |
| Zip Code | 89431 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MAURICE@RANSHU.COM |
| Container Number | YMMU7446136 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV871267 |
| Seal Number 1 | YMAV871267 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AUTO AIR CONDITIONING COMPRESSOR |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 660 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 46 | 2021-07-02 |
| Tacoma, Washington | 44 | 2015-09-01 |
| Long Beach, California | 39 | 2021-03-25 |
| Miami, Florida | 10 | 2021-04-17 |
| Seattle, Washington | 10 | 2015-05-13 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2025-08-27 |
| Tampa, Florida | 6 | 2021-05-13 |
| Jacksonville, Florida | 6 | 2021-04-16 |
| San Juan, Puerto Rico | 3 | 2026-03-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 486 | 2026-05-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 71 | 2025-04-07 |
| Nansha China (Mainland) | 46 | 2018-11-02 |
| Pusan South Korea | 39 | 2026-05-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 35 | 2018-10-16 |
| Singapore Singapore | 32 | 2026-04-29 |
| Yantian China (Mainland) | 31 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 29 | 2026-05-11 |
| Qingdao China (Mainland) | 21 | 2026-05-04 |
| Shekou China (Mainland) | 7 | 2026-02-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ranshu Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RANSHU INC | 525 CONEY ISLAND DRIVE SPARKS NV 89431 USA | 2026-03-12 | 4 |
| RANSHU INC | ADD:525 CONEY ISLAND DRIVE SPARKS NEVADA 89431 USA | 2025-07-19 | 1 |
| RANSHU LLC | 2026-05-18 | 177 | |
| RANSHU INC. | 2021-05-15 | 91 | |
| RANSHU INC | 2021-06-17 | 56 | |
| RANSHU | 2015-03-03 | 50 | |
| RANSHU INC. | 2018-08-20 | 34 | |
| RANSHU INC | 2014-09-30 | 27 | |
| RANSHU | 2014-09-13 | 27 | |
| RANSHU INC | 2015-03-18 | 23 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Ranshu Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 264 | |
| 2021-06-07 | 1 | |
| 2021-05-27 | 27 | |
| 2021-05-15 | 1 | |
| 2021-04-28 | 19 | |
| 2018-09-24 | 2 | |
| 2018-07-06 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Ranshu Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 170 |